ceafa intepenita. HELP!!

ceafa intepenita. HELP!! | Autor: dianas

Link direct la acest mesaj

Buna la toata lumea. Am o mare problema, care sper sa nu fie chiar asa de grava precum imi imaginez: m-am trezit ieri dimineata cu niste dureri de ceafa, iari azi este intepenita.

Practic, ieri m-a durut ceafa intr-un punct (nu stiu cum se numesc muschii cefei), mi-am miscat cu greu capul, iar in dimineata asta m-am trezit de durere, la ora 8, cu ceafa intepenita.

Pur si simplu nu imi mai pot intoarce capul spre dreapta, nu ma pot ridica din pat decat daca bag o mana sub cap si mi-l ridic Ce poate fi?

O sa merg la medic pana la urma, dar medicul meu de familie este complet in afara, trebuie sa-l schimb, deci nu am incredere ca-mi poate pune un diagnstic ca lumea. Iar la urgente nu stiu cine ma primeste daca nu am gatul rupt

Deci pana o sa ajung la doctor probail ca va mai dura. Pana una alta, ma doare asa de rau incat imi dau lacrimile... M-am masat putin dar nu pare sa cedeze. De la ce sa fie? Si ce sa fac?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

revin cu inca o mentiune: durerea nu e localizata pe coloana vertebrala, in zona cervicala, ca sa fie o spondiloza. E undeva langa coloana, pe un muschi din zona cred, imediat sub baza craniului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

Problema ta am avut-o si eu, aveam senzatia ca am capul dislocat de pe gat. Mi-a trecut cu Fenilbutazona unguent si Ketonal pastile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Torticolis se cheama ceea ce ai.Ar necesita fizioterapie.Pana una alta incearca cu un unguent de arnica sa frictionezi zona.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Unique, ai fost la medic, ti-a spus cum se numeste? EU am facut putin googleing si am aflat despre TORTICOLIS pe un site (nu stiu daca e voie sa preluam texte de pe alte site-ri, de aceea l-am pus in ghilimele)

"Torticolisul obisnuit sau banal apare uneori dupa o miscare brutala si fortata a gatului. Mai des, el se constata dimineata la trezire, fara indoiala din cauza unei proaste pozitii in timpul somnului. Simptomele dispar in mai putin de 3 zile dupa odihna si dupa administrare de medicamente analgezice si miorelaxante (decontracturante musculare), in pomada sau pe cale orala"

Problema la mine e ca simptomele nu par sa dispara in trei zile, ele se agraveaza. Sunt in a doua zi si durerea s-a intetit :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Merci Lorenza, la torticolis ma oprisem si eu dupa ce am studiat netul. Uf, ma masez de la ora 8, cu mici pauze, cedeaza ptin daca apas, dar e foarte dureros

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Da, e torticolis. Te ajuta masaj cu antiinflamatoare: diclofenac gel, fastum gel etc, Movalis pastile (cu concentratia cea mai mica, nu-mi amintesc acum care este) si timpul care trece.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Buna,

Problema ta se rezolva foarte rapid daca iei pastile Mydocalm (pe prospect scrie care este doza de soc, parca 2 sau 3 pastile, pentru dureri foarte mari).
Este de ajutor si o baie fierbinte, urmata de un masaj cu un unguent antiinflamator (Fastum Gel, Diclofenac, etc.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unique spune:

Nu am mai ajuns la medic, un prieten care e asistent medical mi-a spus ce sa fac. Aveam senzatia ca am gatul rupt. Nu puteam sa stau nici in picioare, nici culcata fara sa am dureri ingrozitoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

am avut si eu asa ceva acum cativa ani... m-am trezit cu durere, in cursul zilei era din ce in ce mai rau, abia mai puteam intoarce capul. Ma gandeam cu groaza ca vine noaptea, ma culc si ma voi trezi de durere din cauza unei miscari involuntare. Mi-a venit seara ideea sa fac un masaj cu spirt si sa iau o Aspirina... pana dimineata nu mai aveam nimic

Sanatate multa

Ingrid si Cristi 5 ani si 9 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianas spune:

Am fost de dimineata la farmacie, mi-am luat unguentul cu arnica, mydocalm si inca o pastila care nu stiu cum se numeste (e rupta in asa fel incat nu pot citi numele). M-am dat deja cu unguentul de doua ori, am luat pastilele, durerea e la locul ei

Mai astept... cand o sa ajung acasa o sa ma mai dau o data cu unguentul si o sa mai iau o tura de pastile. Bine ca vine weekendul si stau acasa, ca tare greu mai e la birou cu durerea asta.

Mergi la inceput