Produse cosmetice pentru ten iritat?

Produse cosmetice pentru ten iritat? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor, ajutati-ma, va rog si pe mine. Nu ma pricep la cosmetice mai deloc si am nevoie de ceva ajutor. Cand da frigul incep sa am probleme cu fatza, tenul mi se irita, mai ales in jurul gurii si nasului apar niste pete rosii care mi se par fooooarte inestetice. Ce produse as putea folosi pentru a diminua iritatia asta? Am tot auzit cuvinte bune despre produsele pe baza de apa termala, dar nu stiu daca sunt indicate pentru mine. Eu nu folosesc de obicei fond de ten (de lene, recunosc) - ar fi indicat? Si daca da, de care? Sau nu neaparat produse cosmetice, exista vreun ceai (pt curatat tenul), masca naturala, sau altceva, care m-ar putea ajuta sa mai scap de iritatia asta? Multumesc mult!Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Apa termala e buna pentru calmarea tenului iritat, cel putin eu ma impac tare bine cu ea. Eu am tenul mixt si destul de sensibil, iar de cand folosesc apa termala si creme dermatocosmetice nu mai am problemele pe care le aveam inainte (iritatii, pete rosii, bubite).

Acum in functie de tipul tau de ten poti folosi apa termala si o crema calmanta si hidratanta din aceeasi gama, eventual si un fond de ten daca crezi ca e necesar.
Editat:
Retete naturiste gasite pe net:
"Pentru tenul iritat putem folosi florile de coada #351;oricelului, florile de mu#351;e#355;el sau p#259;p#259;dia. "Morcovul este recomandat pentru efectul lui r#259;coritor, emolient. Pentru acest tip de ten putem prepara m#259;#351;ti din florile #351;i frunzele de nalb#259; cu efectul lor calmant sau din p#259;trunjel, cu efectul lui antiiritant, antiinflamator. Ca excipient se folose#351;te ceva bl#259;nd, lini#351;titor, precum sm#259;nt#259;na ori iaurtul"
Sursa : Jurnalul National

Sper sa-ti fie de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

O sa incep cu sfarsitul

Fondul de ten este foarte indicat mai ales iarna, cand e frig si vand. Pentru ca el nu doar acopera imperfectiunile, dar si protejeaza tenul de factorii nocivi(frig, vant).

Alege un fond de ten de calitate superioara(Clinique, Ester Lauder)in functie de tenul tau si de cea ce doresti tu de la fondul de ten(acoperire usoara care sa nu usuce partile uscate si sa nu le ingrasa pe cele grase, fond de ten hranittor etc si etc sunt o multime.)

Iti recomand sa mergi in magazinele specializate ,unde te poate consilia o cosmeticiana.


Legat de crema...am avut eu acum cativa ani o iritatie care sincer nu stiu de la ce mi-a aparut. Mi-a trecut cu banalul demachiant DOINA. Inca in ador

Mie personal apa termala nu-mi face bine deloc. Ma irita.
Vei gasi produsele care te ajuta, doar incercand. pentru ca tenurile noastre sunt atat de diferite...si ce imi foloseste mie s-ar putea sa-ti faca rau tie.

Dar la fond de ten imi mentin parerea: foloseste-l mai ales iarna si ia-ti unul de super calitate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Iti recomand cremele din gama Nutriance. Sunt excelente, in special pentru persoanele cu tenul dificil, iritat, dificil.


www.gnld.com/store/category.aspx?STORE_ID=21&NAV_CATEGORY_ID=3880&CATEGORY_ID=3903" target="_blank">Gama Nutriance


Crinuta si Rayan











Fara Dumnezeu nimic nu e.


extremly important


www.muntelesfinteitreimi.ro/Octombrie%202008.htm" target="_blank">Nusfalau

traieste sanatos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Buna,

Fiecare gama de dermato-cosmetice are o categorie de creme pentru ten iritant,intolerant la alte creme:iti recomanda de la Roche-Posay:toleriane,gama completa,crema,lotiune si demachiant.

Are si rol hidratant si rol anti-inflamator,decongestionant...


sau uriage-tolederm.

succes,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Ok, multumesc mult pentru raspunsuri. recunosc ca habar nu am de mai nimic in materie de produse cosmetice. Din lipsa de timp si comoditate am apelat la minimul necesar (crema de zi, demanchiant, ruj, rimel si cate un fard de pleoape din cand in cand). O sa iau un fond de ten, pentru ca ma deranjeaza rau felul in care arata fatza. In rest, o lotiune de curatare, masca...ce ar mai merge? Crema mea e antirid, pe aia as pastra-o, sunt multumita de ea.Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput