nepasarea oamenilor

nepasarea oamenilor | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

azi mi am lasat sotul acasa cu copiii si am plecat in apropiere sa cumpar ceva de mancare.in drum spre casa,cu 3 sacose grele in maini si obosita pt ca ma solicita cel mic toata noaptea,grabindu ma sa traversez strada si sa ajung mai repede acasa,pt ca sotul era venit din tura de noapte si era f obosit,cand am pus piciorul de pe bordura pe sosea,am calcat intr o groapa micuta si am cazut.piciorul stang ma durea cumplit,cumparaturile din sacose se rostogolisera in toate partile ,iar eu gemeam incet de durere.langa locul pe unde am traversat erau niste magazine,iar cateva femei se pregateau sa intre in ele.cred ca erau vreo 5 femei,dintre care una avea si un copil cam de 5 ani.stateau si se uitau la mine,dar nici una n a venit sa ma ajute....cred ca am stat vreo 2 minute intinsa pe caldaram,nici nu puteam vb de durere,iar ele se uitau ca la un spectacol.....pana la urma pe acolo au trecut 2 oameni mai in varsta,care m au ajutat sa ma ridic,mi au strans bagajele si m au ajutat sa ajung pana acasa.

am ajuns acasa plangand.plangeam si pt ca ma durea piciorul,dar plangeam si pt ca am fost f dezamagita de reactia oamenilor....
ma gandeam mai devreme cum ar fi fost ca asta sa i se intample unui barbat...probabil ar fi fost lasat acolo ,pe motiv ca poate e baut...
m am mai gandit si scenele pe care le vedem la tv,cand oamenii sunt batuti in plina strada si nimeni nu intervine...

oare asa am ajuns,sa nu ne mai pese de cei de langa noi?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

monalac

Imi pare rau de ce ti s-a intamplat azi.
Astepti prea mult de la oamenii din jur,daca eram acolo te ajutam sigur sa te ridici si te-asi fi ajutat sa ajungi pana acasa.



Sophia 2ani
+21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

dimineata colega mea imi povestea ca a avut o criza de tuse cu o zi inainte, in autobuz, a coborat ca nu mai putea respira, si acolo in statie, nimeni nu a intrebat-o de ce si cum, daca e ok, daca are nevoie de ceva. " Puteam sa fac un heart atack si nimeni nu a reactionat". Era tare dezamagita de locuitorii Toronto-ului

Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Pe de alta parte altii te privesc ciudat daca esti amabil.Ploua ieri cu galeata si in statia de tramvai o doamna fara umbrela si m-am apropiat de ea spunanadu-i frumos.Haideti cu mine sub umbrela ca va udati pe ploaia asta.Efectiv s-a ingrozit a facut niste ochi mari si a zis NU.Eu m-am simtit tare prost....si aveam o umbrela mare ca ma gandeam ca poate nu ii place sa ma simta lipita.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

Asa e marule, neste nesimtiti ordinari locuitorii aia, colega ta are viziune! Cred ca-i testeaza la grosimea obrazului inainte sa le dea voie sa-l locuiasca pe Toronto-u' ala!!!

monalac, este foarte trist, foarte. Cred ca multe am fost intr-o situatie similara. Sper ca piciorul e bine.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karfe spune:

ceea ce ma socheaza pe mine este rautatea noastra a femeilor.
Cand eram insarcinata(am avut o sarcina usoara),niciodata nu am cerut stat la casele speciale ptr gravide,stateam la rand normal,NICI O FEMEIE nu s-a oferit sa trec in fata pe cand unii barbatii s-au oferit sa ma ajute.odata chiar am fost apostrofata de o cucoana sa ma misc mai repede sa pun cumpraturile in cos neimpachetate.

In trafic daca vrei sa te bagi pe un drum principal etc.,NICIODATA nu-ti face loc o soferita.
SUNTEM F.RELE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

hei, nu te supara pe mine, eu am vrut doar sa zic ca uite, se intampla si in alte parti. colega e canadianca, nascuta crescuta in Toronto, o tipa de treaba, care uite, a trait o situatie tare aiurea pentru ea si era dezamagita. Imi pare rau ca fara sa vreau am lasat impresia unei generalizari

Citat:
citat din mesajul lui mQQm

Asa e marule, neste nesimtiti ordinari locuitorii aia, colega ta are viziune! Cred ca-i testeaza la grosimea obrazului inainte sa le dea voie sa-l locuiasca!!!

monalac, este foarte trist, foarte. Cred ca multe am fost intr-o situatie similara. Sper ca piciorul e bine.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...



Doamne'ajuta!

POZE
POZE2

http://maru-incotro.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

multumesc pt sustinere.
MQQM,piciorul nu e bine,din pacate,s a umflat f tare glezna,dar mi am dat cu fastum gel si mi am pus o fesa elastica si sper sa se desumfle pana maine.

nici nu stiu cum sa explic ce am simtit eu in alea doua minute,cat am stat intinsa fara ca nimeni sa ma ajute....m am simtit neputincioasa,m am gandit ca poate mi am rupt piciorul si nu voi mai putea sa am grija de copii,ma gandeam cum sa fac sa ma ridic si tot asteptam sa vina o femeie din cele care asistasera la scena sa ma ridice si nu intelegeam de ce doar stau si se uita....dar se uitau asa,curioase si cand mi am fixat privirea spre ele s au facut ca se uita in alta parte,desi ramasesera in usa magazinului ca sa vada ce se intampla...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Offf...ce trist . Din pacate aici s-a ajuns, nepasare crasa...si cica romanii sunt un popor cald "Strainii aia sunt reci" imi spunea deunazi o amica. Hm!
Imi pare rau Monalac ca ai trecut prin asa momente neplacute, cred ca ti s-au parut o vesnicie.
Sanatate si sper sa ti se faca repede bine piciorul

Off topic: ar fi bine sa ne mai iubim si pe noi, femeile, sa nu mai caram, ca roabele, n-shpe sacose ... parca ma vad si pe mine



Dana mama lu'Radu Stefan(Fecioras de 2003)

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CriPOD spune:

monalac, nu te mai gandi la "persoanele" alea, nu merita, mai bine aminteste-ti de ceilalti care te-au ajutat si au venit pana acasa. Inca e speranta!
Iti sugerez sa mergi la medic, chiar daca nu e rupt. Stiu pe cineva care o trage de ani buni cu glezna, a avut alte prioritati atunci si acum cand oboseste, cand doare si se umfla.

maru, lasa, toti cadem in pacate de-astea macar odata.


Common sense is not so common...[Voltaire]
Mom & DJ, 13, inside - www.youtube.com/view_play_list?p=EA34EC6CE820927B" target="_blank">out, stuff 'n www.travelpod.com/members/_mqqm_" target="_blank">...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

am patit-o si eu acum vreo 4 ani cred....ma duceam la scoala. aveam un rucsac in spate, vreo doua mape groase, geaca groasa pe mine...pe 13 sept se lucra masiv...si ca sa ajung la statia de tramvai trebuia sa trec ditamai rapa, care din cauza ploii care cadea, se facuse o veritabila mocirla cu muuuult noroi....cand sa urc pe refugiul din statie (era o panta alunecoasa din cauza noroiului), o batranica urca si ea inaintea mea si s-a.."proptit" in mine...s-a tinut...sio cand a urcat m-a impins (din reflex)...si m-am duuussss...gramada in baltoaca.... m-a facut ceva de nedescris. nu va puteti imagina....eram pliiiiina de noroi..si in par aveam. cand ma uit in spate, stateau oamenii si se uitau ca la circ....unii radeau, altii se abtineau....ba nenea de la ghereta de ziare mai si exclama in gura mare: "na! sa te vedem acum cuma te mai primeste aia la scoala!!!!!"....no comment.
o singura fata cam de varsta mea, m-a ajutat...si-a scos servetelele din geanta, m-a ajutat sa-mi strang toate cele...

am "patit" si faza cu umbrela...eram de partea cealalta..adica o tipa s-a oferit sa ma adaposteasca sub umbrela ei. am acceptat. am fost f placut impresionata. am aflat dupa aceea ca ea ma cunostea...eu n-o stiam pe ea...

a, si azi in mall, o tipa a cazut cand a iesit de pe scarile rulante. a ajutat-o un barbat. eu nu m-am oprit pt ca am crezut ca sunt impreuna si apucasem sa urc.

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput