Omron NE-C28-E, medicamente

Omron NE-C28-E, medicamente | Autor: Incadescence

Link direct la acest mesaj

Vine iarna si am procurat nebuliserul Omron NE-C28-E. Fetita mea foarte des raceste. Poate cineva sa-mi spuna ce medicamente foloseste pentru durerile de gat, pentru bronsita si pentru muci, pentru ca medicii din R. Moldova nu prea au idee de astfel de ingalator. Va rog sa ma ajutati. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Noi pt. muci si tuse facem aerosoli cu putin ser fiziologic + picaturi Prospan (extract de iedera uscata). La copilul de 5 ani 15 pic. de Prospan, la bebe de 11 luni 10 picaturi.
Am mai auzit de ser fiziologic + adrenalina, dar n-am facut never.
Iar pt. pb. mai serioasa, o bronsita care incepuse sa ia forma astmatiforma, i-am mai facut celui mare aerosoli cu Flixotide nebule.

Multa sanatate!

P.S. Exact acelasi model il avem si noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mussette spune:

Pentru bronsita am folosit ser + ventolin (pt nebulizare) si ser + flixotide (nebule). Pe noi ne-a scapat de multe ori de antibiotic

mussette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Pentru tuse uscata sau muci infundati, ser fiziologic 2 ml cu acc 200 sau fluimucil 1 ml.
Pentru raguseala, adrenalina 0,5 cu flixotide 1 cu ser 2
Pentru forme asmatice, ventolin 0,5 cu ser 2 apoi flixotide 0,5 cu ser 2.
Pentru muci infectati (deci cu infectia localizata in nas), gentamicina 1 cu ser 2.
Cam astea sunt prescriptiile noastre.
Noi te putem sfatui insa e bine ca tot ce-ti spunem noi sa fie supervizat de un medic. Poate gasesti unul familiarizat, sau macar un medic din Ro care sa fie dispus sa te sfatuiasca prin telefon.



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Incadescence spune:

Multumesc mult pentru sfaturi.

Mergi la inceput