SUNT RACITA!!! Ce fac cu bebe???

SUNT RACITA!!! Ce fac cu bebe??? | Autor: perdy.

Link direct la acest mesaj

Fetelor ajutati-ma daca stiti. Am avut bebelusul bolnavior, tratament si tot tacamul. Dimineata m-am trezit eu cu gatul franjuri. Acum spre seara s-a accentuat durerea de nici nu pot sa vorbesc. Nu prea pot sa iau nimic din cauza ca alaptez si mi-e tare frica sa ia din nou Alex.Credeti ca se poate imbolnavi din nou? Daca l-a durut asa de tare ca pe mine nu ma mai mir de ce nu a mancat saracul. Ce sa fac? Mi-am pus o masca la gura si nas dar o suport destul de greu, ma ia cu lesin din lipsa de oxigen. Cred ca nu e prea buna.



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kay spune:

Poarta masca ! de la farmacie iti cumperi masca de chirurg si o porti. non stop. eu asa am facut de fiecare data. da eu mi-am pus si stetoscopul de gat

Multa sanatate !

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Perdy

cel mai bun lucru pe care-l poti face e sa-l alaptezi cat mai mult,chiar daca tu esti racita el nu se v-a infecta atata timp cat tu ii administrezi anticorpii tai.
eu nu am purtat niciodata masca de protectie,sincer nu a luat de la mine nimic,dar alapteaza la greu.

curaj ,

Neo-angine m-a ajutat mult pt gat cand alaptam.


Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

...am purtat si eu masca...
I-am povestit pediatrului si a ras de mine....

Cel mai bun lucru pe care-l poti face e sa te rogi sa nu ia si bb, iar daca ia...te gandesti ca....i se intareste sistemul imunitar...
Stiu ca e greu....dar nu prea ai ce face....
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Si eu am trecut prin asta si pe vremea aceea alaptam around the clock. Am purtat masca vreo cateva ore, dupa care nu am mai rezistat... Bebe n-a patit nimic, probabil ca laptele meu l-a ajutat sa nu se imbolnaveasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Si eu am purtat masca si...degeaba tot a luat de la mine. Si era un calvar sa port masca...mi se abureau ochelarii ca de sunt ochelarista. Noroc cu faptul ca pe micut l-a tinut fix 3 zile raceala ca eu eram rupta. Si m-am apucat de atata durere de gat sa fac gargara cu palinca (nu sunt bautoare de tarii, nici macar de bere dar nu mai stiam ce sa fac) ca nu puteam sa beau pentru ca alaptam si dupa aia sugeam 2 Voseptol si toata ziua beam ceai de busuioc si miere amestecata cu lamaie. Dupa gargara cu palinca nici nu mai aveam curajul sa tusesc.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns perdy. spune:

Pai de alaptat alaptez cred...pentru ca si problema asta a aparut azi. Nu mai am laptic cum aveam inainte. Eu m-am muls tot timpul si i-am dat cu biberonul pentru ca nu a supt. De fapt suge putin si se joaca apoi. Am incercat toate variantele si am ajuns la a ma mulge cu o pompa electrica (mana cereasca). Am l-am hranit doar cu laptic de la mine. Mulgeam de fiecare data 150-180 ml in maxim 10 minute. Azi m-am muls continuu si abia strangem pentru masa urmatoare. Cu chiu cu vai. Sper sa nu pierd lapticul. Pediatrul mi-a spus sa-i dau completare Similac cu fier. Am cumparat o cutie sa o am in casa la nevoie.
De fapt am deviat de la subiect. Am crezut ca daca este alaptat chiar ii transmit anticorpi si nu va racii. Totusi el s-a inbolnavit. Cu tot cu alaptatul meu. Din cauza asta imi fac griji sa nu se molipseasca din nou de la mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

eu n am rezistat cu masca mai mult de 10 min, totusi nu s a imbolnavit

in cazuri din astea am folosit ptr gat spray cu propolis si tantum verde spray, in 2 zile imi trecea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Perdy - in perioada asta bea multe lichide, ceaiuri, compoturi, ajuta la formarea lactatiei.Ceaiul de anason e galactofor. Esti racita si stresata si de asta esti asa. Gandeste si tu pozitiv. Micutului poate nu-i trebuie asa mult lapte. Au si ei pusee de crestere si au momente cand ti se pare ca mananca mai putin. Nu-i da deocamdata lapte praf ....ma rog sa nu se obisnuiasca cu el si sa-ti refuze sanul. Anticorpi ii transmiti oricum stai linistita numai ca uneori sa mai intampla sa si raceasca. Asta nu inseamna ca nu are anticorpi. Bb si-i formeaza in timp si faptul ca s-a insanatosit inseamna ca corpul lui lupta impotriva bolilor. Va doresc multa sanatate si un bb puternic .

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Eu am purtat masca, dar numai cind eram linga copil. Si da, sint ochelarista. Ma spalam pe miini intr-una. Am avut o viroza foarte nasoala odata si am reusit sa nu i-o transmit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Eu am fost racita de doua ori de cand o am pe pitica. Masca nu am purtat ca nu pot sa respir prin masca, in schimb am alaptat-o la greu si ea a scapat doar cu niste muci.

Ani de Stefana (23.01.2008)
www.helpsonia.com
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput