Fierul favorizeaza dezvoltarea virusilor?

Fierul favorizeaza dezvoltarea virusilor? | Autor: ralucutza77

Link direct la acest mesaj

I-am facut fetei analize prin septembrie si i s-a gasit o usoara lipsa de fier. Pediatra mi-a spus sa ii dau fier 2 luni. Dar, pentru ca atunci fata era putin racita mi-a spus sa aman un pic administrarea fierului, pana ii trece raceala, pentru ca fierul favorizeaza dezvoltarea virusilor. Si apoi, cat timp e racita, din nou, sa ii intrerup administrarea fierului. Eh, avand in vedere ca fata e la gradinita, in al doilea an, e racita mai tot timpul. Adica nu e vorba de chestii grave, dar nasul curge mai mereu, mai stranuta, mai tuseste....Ce fac, nu ii mai dau fier pana in primavara? Pentru ca 2 luni mi se pare imposibil sa nu mai raceasca deloc, iar daca ii tot intrerup administrarea fierului de cate ori mai ia cate un virus...nu stiu daca are rost sa ii mai dau.Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Bizar.
Noua ni s-a spus sa ii dam Fe sa ii crestem imunitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gyna spune:

Eu stiu ca FE nu se da concomitent cu antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Fiica-mea a luat mai bine de 7 luni fier si niciun medic nu mi-a spus asa ceva. Nu a fost racita mai des decat inainte sa ia fier, ba din contra, imunitatea ei a fost mult mai buna. A luat si antibiotic la un moment dat si i-am dat fierul in continuare. Nu vad legatura.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007) www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletz





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexpa spune:

asa ni s-a spus si noua, sa incepem fierul dupa vindecarea completa a infectiei, dar la el era vorba de o infectie bateriana. ca favorizeaza multiplicarea bacteriilor.
cu virusii nu cred ca influenteaza, iar pentru ca ii curge nasul si stranuta nu vad un motiv sa-l intrerupi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexpa

asa ni s-a spus si noua, sa incepem fierul dupa vindecarea completa a infectiei, dar la el era vorba de o infectie bateriana. ca favorizeaza multiplicarea bacteriilor.
cu virusii nu cred ca influenteaza, iar pentru ca ii curge nasul si stranuta nu vad un motiv sa-l intrerupi.
Miruna mea avea o viroza pe atunci, care a fost tratata cu Nurofen & co, fara febra sau alte complicatii. Nu stiu ce sa mai zic. Maine am programare cu fata la alt pediatru, o sa intreb sa vad ce raspuns primesc. Rar gasesti doi medici sa aiba aceeasi parere...Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Eu stiu, de fapt e si logic, ca atunci cand ai anemie esti mai predispus la infectii, copiii sunt obositi, puterea de concentrare este scazuta s.a. Daca anemia este feripriva dand fier mi se pare normal ca organismul sa se simta mai bine si sa se apere mai bine de infectii. Mi se pare foarte ciudat ca doctorul a spus tocmai invers. Adica copilul anemic va fi mai rezistent la boli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Eu stiu, de fapt e si logic, ca atunci cand ai anemie esti mai predispus la infectii, copiii sunt obositi, puterea de concentrare este scazuta s.a. Daca anemia este feripriva dand fier mi se pare normal ca organismul sa se simta mai bine si sa se apere mai bine de infectii. Mi se pare foarte ciudat ca doctorul a spus tocmai invers. Adica copilul anemic va fi mai rezistent la boli?
Nu e vorba chiar de anemie la fiica-mea, e vorba de o f usoara lipsa de fier (hipo-sideremie...daca am retinut bine). Legat de treaba cu raceala...azi am intrebat alt medic si mi-a zis ca nu are legatura, ii pot da fier si cand e racita; ca ar trebui intrerupt pe perioada antibioticelor, mai ales ca fiica-mea face diaree la antibiotic. O sa incep sa ii dau iar, sper sa fie ok. Multumesc mult pentru raspunsuri.Poze:
http://good-times.webshots.com/album/563179628WAusaK
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

cred ca s-a facut o confuzie
este vorba despre fier in relatie cu bacteriile, nu virusii
fierul, in termeni profani, hraneste bacteriile
fierul continut in laptele matern, de ex, este un fier care nu este biodisponibil bacteriilor
deci copiilor mici daca se vrea o cura de fier e bine ventita o alimentatie a mamei cu alimente bogate in fier, fier care trece in laptele matern
pentru copilasii mai mari care nu sunt alaptati nu se vor administra suplimente de fier in cursul unei infectii in organism


Felix (3 ani si 11 luni) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Gazzella unde ai citit tu de asta? Sigur ca pe site-urile ce promoveaza alaptatul se poate spune ca singurul fier "bun" este cel din laptele matern, dar as dori o parere mai obiectiva. Eu stiam de acidul folic ca este factor de crestere pt microorganisme (de ex unele chimioteraprice actioneaza prin interferarea sintezei acidului folic microbian) , de vit B12. Care ar fi mecanismul prin care fierul interfera cu bacteriile? Este factor de crestere?
Edit ca nu merge site-ul..am copiat insa ceva:
Cercetatorii stiu de decenii ca fierul este important pentru abilitatea noastra de a contracara infectiile, declara prof.dr. Jose Santos, profesor de pediatrie si patologie la Boston University School of Medicine.

"Fagocitele, celulele albe ce servesc in prima linie a mecanismului de aparare impotriva infectiilor bacteriene, depind de enzimele ce contin fier, pentru a-si indeplini misiunea cu succes, spune dr. Santos. Aceste celule "inghit" bacteriile, secretand substante corozive - oxidantii - ce digera microbii. Fagocitele au nevoie de oxigen pentru a produce peroxid si fierul il aduce. Un deficit de fier perturba procesul.
Alte celule albe - limfocitele - au nevoie de fier pentru metabolism si pentru producerea de enzime importante rolului lor specializat in raspunsul imunitar. Producerea de anticorpi are si ea nevoie de enzime dependente de cantitatea de fier, adauga dr. Santos.
"Multe boli virotice, incluzand herpesul genital, se pot agrava in cazul deficientei de fier". Deci, in cazul unei infectii virale este indicat sa crestem cantitatea de fier ingerata. Consumati indeosebi carne de vita, pui, peste, bogate in fier, usor de asimilat, mai ales ficatul (o portie de ficat de pasare contine 7,2 mg fier, iar splina de vita 2,9 mg).
95% din cantitatea de fier provine din ficat, dar si din vegetale si cereale. Atentie, insa! Absorbim doar 10% din fierul continut in alimente. Doar 60 mg vit. C, adaugate la o portie de orez, tripleaza absorbtia fierului."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gazzella spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Gazzella unde ai citit tu de asta? Sigur ca pe site-urile ce promoveaza alaptatul se poate spune ca singurul fier "bun" este cel din laptele matern, dar as dori o parere mai obiectiva.

site-urile astea is un fel de woo-doo, dupa tine?
de obicei site-urile astea "mai putin obiective" isi sustin pozitia prin trimiteri bibliografice destul de serioase
daca n-as fi simtit provocarea in pozitia ta as fi cautat acum bibliografia de care aminteam

am gasit si sursa de unde ai postat textul de mai sus
http://www.clinicistomatologice.ro/anunturi/382-Obiectivul_Anului_2008_%E2%80%93_Santate_de_Fier.html


Felix (3 ani si 11 luni) Bendis (2 ani)
"Il bambino e l'unico essere ragionevole in un mondo folle"
Daiario clinico, Sándor Ferenczi

Mergi la inceput