Intrebare- despre Bronho-vaxon

Intrebare- despre Bronho-vaxon | Autor: Marcelle

Link direct la acest mesaj

Buna seara,
Am si eu o intrebare. Ce se intampla daca nu ii dau decat 2 luni tratamentul cu bronho-vaxon - a treia sa o las balta? ( nu mai are efect? sau putem face si alte neplaceri?)

Va intreb asta din urmatorul motiv.

Bia are 4 ani. A luat in primavara tratamentul 3 luni- complect si acum am inceput in septembrie, am continuat in octombrie.
Din 17 septembrie e bolnava intr-una . Tuseste de aproape 2 luni si a luat in continuu de atunci siropuri si un antibiotic intre timp.
Acum pare sa fie tusea pe final numai ca eu trebuia sa ii dau din 01 nov a treia tura de bronho-vaxon si nu am facut-o din urmatorul motiv:

1 Bia a luat destule medicamente si acum face aerosol cu flixotide si ia si salbutamol- si eu m-am saturat de medicametele care i le dau- dar apoi ea?
2. Nu as mai trezi-o nopatea sa ii dau acest medicament (ca ma tem ca iar o apuca tusea) de 3 zile aproape ca nu mai tuseste noaptea. Tusea o tinea cam o ora noaptea si se sfarsea cu voma secretiilor.
Trebuie sa o trezesc noaptea deoarece se da pe stomacul gol si nu are voie sa bea nimic 30 minute. la noi acest lucru e posibil numai noaptea, deoarece dimineata la 6 bea o sticla de lapte si se culca la loc pana la 8. La 8 iar alta sticluta de lapte. Deci imi era imposiil sa o gasesc altcandva cu stomacelul gol, asa ca am decis sa il dau pe la 4-5 noaptea.

Ce zicezi? In afara de faptul ca nu va avea nici un efect? mai am ceva probleme? ca efect tot se pare ca e zero, daca e in mediu cu microbi.

Multumesc pt raspuns.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Sincer chiar te chinui sa o trezesti noaptea la 4-5 sa ii dau bronhovaxonul. Si eu ii dau lui Mihnea si el bea dimineata la 6 un biberon de lapte iar cand se trezeste la 8 ii dau bronhovaxonul si apoi cam intr-o ora mananca micul dejun.Noua pediatrul ne-a recomandat sa il dau oct, nov, dec cate 10 zile pe luna, apoi ianuarie pauza si apoi din nou feb,martie, aprilie. Schema asta se aplica timp de 2 ani. Eu stiu ca bronhovaxonul se da chiar si atunci cand copilul este bolnav.
Va dorim sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si eu zic ca il chinui degeaba ... Eu am vazut in prospect ca scrie sa se dea cu o ora (parca) inainte de masa. Gongutza mea bea laptele la trezire (7-8 dimineata), dupa care mananca micul dejun pe la 9 - 9.30. Asa ca ii dau Broncho-vaxonul pe la 8.30-9.

Boghi

www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai lucreaza cineva goblen?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilen spune:

Din experienta noastra(fetita mea are deja 10 ani) pot spune ca dintre toate imunostimulatoarele existente(si cred ca le-am incercat pe toate),Bronho-vaxomul mi s-a parut cel mai eficient(si la mine si la copil) dar abia dupa al doilea an de administrare.Adica in primul an am urmat toamna si primavara dupa schema binecunoscuta si tot intr-o raceala am dus-o dar din al doilea an imunitatea a crescut cert.Noua medicul ne-a spus ca ar trebui sa-i administrez cel putin 3 ani consecutiv dar eu m-am oprit dupa doi.Sfatul meu: daca tot ati inceput n-o lasa balta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Si eu as continua cu tratamentul. Este pacat, daca tot a luat 2 luni, sa nu ia pana la capat.

Ingrid si Cristi 5 ani si 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Fetita mea are 6 ani acuma si este al treilea an cand ii dau in lunile oct., nov, dec ... pauza ianuarie ... si apoi feb , mart , apr. Din punctul meu de vedere este foarte bun pentru ca nu a mai racit aproape deloc , dar trebuie sa -i faci aceasta cura cu el 3 ani . Eu zic ca daca ati inceput sa continui tratamentul si sa incepi sa il dai in fiecare luna la aceeasi data .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Multumesc mult pt raspunsuri dragi mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana1979 spune:

Draga Marcelle, dar chiar nu trebuie sa te chinui asa de tare ca sa-i dai Broncho-Vaxom. Poti sa-l dai si la ora 8 cand se trezeste ea chiar daca a baut la ora 6 lapticul. In cele 2 ore se duce laptele ala din stomac, asa ca nu mai e nici o problema.
Parerea mea e ca ar trebui sa-i dai si a 3-a luna de tratament. Nu de alta, dar dupa ce v-ati chinuit la celelalte cure chiar nu trebuie sa renunti acum, mai ales ca nu mai trebuie sa o trezesti la 5 dimineata.
Iar in privinta efectului, depinde si de copil. Raducu al meu a reactionat foarte bine la Broncho-Vaxom si efectul sau s-a vazut deja dupa primele 2 luni. La alti copii e posibil sa se observe dupa 2 cure, insa asta nu trebuie sa le determine pe mamici sa nu-l mai dea din motiv ca nu este bun. Din cate am mai auzit si eu, intarirea imunitatii nu se face asa, de pe o zi pe alta. Eu una sunt foarte multumita de Broncho-Vaxom pentru ca l-a ajutat atat pe Raducu, cat si pe sotul meu care se chinuia mai mereu cu o sinuzita cronica.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Noi i-am dat o singura data, pe o perioada de 3 luni, inainte de a merge la gradi. Asa a zis dr, ca e preferabil sa faci tratamentul inainte de inceperea gradinitei, adica vara, si sa termini pe cand incepe gradi..., ca sa aiba efect.

Ce sa zic, nu stiu daca asta ne-a ajutat, sau mersul la mare, sau faptul ca a crescut...poate toate la un loc.
Dar stiu sigur ca nu l-am trezit noaptea pt tratament, i-l dadeam dimineata, la trezire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tudorana spune:

Gabita mea tocmai a terminat cura de 3 luni cu pliculetele de Broncho Vaxom si i-a mers foarte bine, desi pe la gradinita erau o gramada de copii bolnavi. Noi am fost norocoase, Gabita a reactionat bine chiar de la prima cura, in sensul ca a facut forme usoare de infectii respiratorii si am mai scapat de antibiotice. Oricum, mai repetam la anul.
Pediatra Gabitei are mare incredere in Broncho Vaxom si acum si noi (de luna aceasta a inceput tratamentul si fratiorul ei mai mare).
Multa sanatate piticilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Nu veti avea neplaceri, dar efectul nu va fi cel asteptat. Poate e momentul sa stabiliti un program de mic dejun potrivit pentru un copil de 4 ani.

Mergi la inceput