medicamente din strainatate

medicamente din strainatate | Autor: AYSHA 2

Link direct la acest mesaj

Stiu, este o intrebare f. grea, nu ma astept la prea multe raspunsuri, dar totusi incerc marea cu degetul...
copilul meu a fost diagnosticat cu sindromul intestinului iritabil si inflamat (are 2 ani)
primeste salazopirina si creon+regim alimentar
pentru ca este cumplit sa-i dai regim unui cpoil de 2 ani mancacios si pofticios,vreau sa il fac bine cu orice pret
eu voi pleca in curand in Austria
Intrebare:Exista medicamente in strainatate, pentru aceasta afectiune, pe care sa nu le gasesc in Romania ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

cu siguranta ca le gasesti dar la fel de sigur o sa ai nevoie de reteta data de un medic austriac pt ca nu o sa poti cumpara medicamente fara reteta mai ales pt copil
daca te stabilesti acolo nu vad nici o problema....
multa sanatate...e valabil chiar daca nu sunt antibiotice

http://good-times.webshots.com/album/564034404CbidQP?vhost=good-times&start=132

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

aaa, nu, nu ma stabilesc acolo,stau cateva zile, iar reteta de la medic austriac nici atat, ca ma duc fara copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

si eu stiu ca nu se dau medicamente fara retete, de la farmacii. stiu sigur asta, caci am avut nevoie o data, eram in Austria in trecere, si foarte greu am obtinut o pastila, de la o farmacie.
mai trebuie sa stii bine limba...
incearca sa dai un PM, unei fete din Austria sa se intereseze...

sanatate copilului tau, sunt convinsa ca se poate vindeca!

Kari

Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste!
Old Union Reminder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Aysha, nu stiu cum ar fi la altii, dar io am luat de cateva ori medicamente din Germania cu retete romanesti, fara absolut nici o problema. Iti trebuie scrisa substanta activa, pt ca aia e universala, idiferent de denumirea comerciala. si mie in farmacie daca nu are medicamentul scris pe reteta, mi-l inlocuieste cu altul care are aceeasi substanta activa, aceeasi concentratie, dar alta denumire comerciala. Am avut in schimb nevoie atunci cand am comendat pt o mamica din ro vaccinul antirujelolic si rubeolic denumirea pe germana a vaccinului. Reteta arata ca o hartie de toaleta, o nesimtitta doctorita aia, si mai venea si de la renumitul CMU bucuresti, abia a vrut sa scrie denumirea pe germana, in plus nu scrisese nici data de nastere a copilului, si daca ar fi fost io in locul farmacistei nici nu m-as fi uitat la reteta, pt ca retetele de la cabinetele nemtesti cuprind ff multe info, structurata bine. dar totusi am primit vaccinurile.

multa bafta, incearca sa mergi la farmacii mari, gen lanturi de farmacii sensiblue sau mai stiu eu care is in Au.

si farmaciile mici nu prea au multe info, sunt functionari nu tocmai serviabili daca nu stiu /vor sa se implice.

Nu stiu daca in austria exista lantul de farmacii Löwen. de ex in germania sunt farmaciste care vb mai multe limbi, si poarte la ecuson steguletzul tarii pe care limba o vorbeste, in afara germanei: turca, engleza, franceza, ..cam toate din europa..

trebuie sa reusesti, multa sanatate la copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

multumesc, eu cu germana sunt 0 barat, dar ma descurc cu engleza
situatia mea e mult mai dificila, pt ca medicul din Ro nu a stiut sa imi indice medicamentul din strainatate care nu exista in Ro si care ar fi superior
deci eu, practic, sunt in situatia limita de a preciza farmacistului , in engleza, diagnosticul, varsta copilului si tratamentul pe care il ia acum (chiar si denumira substantei active)pentru ca lui sa ii cer un alt medicament-minune care nu ar fi in Romania
deci eu imi doresc cu disperarea sa imi fac copilul bine, sperand ca exista o cale in Austria, dar fara sa stiu ce sa cer
cam aiurea, nu ?
sa stisi ca eu incerc, oricum, am auzit ca sunt destui nemti care vorbesc corect engleza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Nici eu nu vorbesc germana,in farmacii in general vei gasi un doctor dezghetat la minte care vorbeste foarte bine engleza,franceza sau spaniola.

medicamente fara reteta originala nu vei primi,eu am incercat si nu a mers.



Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu vorbesc germana bine. Da-mi datele medicamentului (nume, substanta activa si procente) si ma pot uita ce exista in farmacii in Germania. Apoi poti intreba in Austria (au cam aceleasi chestii in farmacii).
Eu am primit medicamente si fara reteta. Singura chestia e ca platesti mai putin daca ai reteta. Si desigur exista medicamente care intra pe lista celor pt care iti trebuie obligatoiru reteta (din categoria narcolepticelor).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Miriluta, denumirile sunt acestea
salazopyrin= sulfasalazium
motilium = domperidonum
kreon = enzime pancreatice combinate

incerci sa imi traduci diagnosticul in germana ? macar o perifraza, ma gandesc ca termenii tehinici medicali sunt mai putin accesibili

multumesc si ma bucur ca poti gasi un sprijin, chiar si un suport moral

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui AYSHA 2

Miriluta, denumirile sunt acestea
salazopyrin= sulfasalazium
motilium = domperidonum
kreon = enzime pancreatice combinate

incerci sa imi traduci diagnosticul in germana ? macar o perifraza, ma gandesc ca termenii tehinici medicali sunt mai putin accesibili

multumesc si ma bucur ca poti gasi un sprijin, chiar si un suport moral


Poate stii cumva si in ce concentratie sunt.
In germana se cheama REIZDARMSYNDROM boala lui bebe al tau..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui AYSHA 2

Miriluta, denumirile sunt acestea
salazopyrin= sulfasalazium
motilium = domperidonum
kreon = enzime pancreatice combinate

incerci sa imi traduci diagnosticul in germana ? macar o perifraza, ma gandesc ca termenii tehinici medicali sunt mai putin accesibili

multumesc si ma bucur ca poti gasi un sprijin, chiar si un suport moral


Daca vrei, scrie-ti pe o hartie si o poti pune farmacistei sub nas cand ajungi in Austria, poate merge si asa. Deci

Ich kann kein Deutsch aber vielleicht können Sie mir trotzdem weiterhelfen. Mein Sohn leidet an Reizdarmsyndrom. Ich bräuchte für ihn ein Medikament der Sulfasalazium in ...% enthält und einen anderen der Domperidonum ...% hat.

In traducere: nu stiu germana dar poate ma puteti ajuta. Baietelul meu sufera de ..... As avea nevoie pt el de un medicament care contine ...%...si alt medicament care contine...%...

Sugestia mea ar fi, dupa ce imi spui in ce procente e substanta activa..eu caut ce medicament se gaseste in Austria si poate iti da medicul tau reteta pt medicamentul respectiv..daca nu vrea, aste e, incerci fara reteta.


Mergi la inceput