priorix- obligatoriu?

priorix- obligatoriu? | Autor: classique

Link direct la acest mesaj

Buna mamici!
sper sa-mi iertati nestiinta- vin si eu cu o intrebare:la ultimul control la medicul pediatru, acesta mi-a recomandat vaccinul priorix+varilix si eu, din cauza plansetelor lui bebe ( 1 an si 4 luni) nu am apucat sa-l intreb daca sunt obligatorii sau optionale. De fapt, stiu ca varilixul este optional si am ales sa nu i-l fac, dar nu-s lamurita de priorix.
Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Si eu am avut cu putin timp in urma aceeasi problema in ceea ce priveste vaccinul ROR - daca este obligatoriu sau nu.
Am gasit un ordin al ministerului sanatatii in care era specificata si schema vaccinurilor obligatorii in Romania in care ROR-ul era trecut ca si vaccin obligatoriu. Schema era valabila pana la 1 Octombrie, daca tin eu bine minte, insa oricum ma indoiesc ca s-ar schimba ceva in ea dupa aceasta data.
Intre timp i-am facut ROR-ul piciului meu, tot Priorix bineinteles.

Numai bine

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

da, vaccinarea ROR este obligatorie in intervalul 12-15 luni ale copilului. pentru informatii detaliate si comentarii suplimentare exista topicul dedicat vaccinurilor: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66180

Roxana

Mergi la inceput