DIVORT - pasi de urmat ?

DIVORT - pasi de urmat ? | Autor: roxanal

Link direct la acest mesaj

Buna,
n-am gasit nicaieri pe aici ce pasi trebuiesc urmati in cazyul unui divort
deci rog persoanele care au trecut prin asa ceva sa imi raspunda
dar in cazuri diferite(oameni si situatii diferite), adica : divort amiabil, fara copii,divort amiabil cu copii, divort furtunos fara copii, divort furtunos cu copii si evident partajele(cu sau fara abiabil, cu sau fara copii)
de unde v-ati gasit avocat, cam cat costa, care sunt termenele de solutionare?
so..please, sunt convinsa ca din experienat fiecaruia putem trage niste concluzii si sfaturi bune de urmat ptr cineva care habar nu are cu ce se mananca, asa ca mine
Multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Roxana, eu zic intai sa te hotarasti ce fel de divort vei avea. Sau care crezi ca il vei avea.
Cel mai rapid si usor este cel amiabil fara copii. In doua luni esti divortata.
Dar vad ca ai doua fete. Daca te intelegi cu sotul in ceea ce le priveste si cadeti de acord asupra divortului, va merge si asa relativ repede.
Problematic este cand sunt divergente si nu cred ca este o regula de cat de mult dureaza. Ooricum in cel mai mult un an ar trebui sa fii divortata. Ce iti recomand eu este sa faceti partajul bunurilor comune in instanta pentru ca scapi mai ieftin.

In ceea ce priveste onorariul avocatilor, depinde de la caz la caz (de la avocat la vocat). Daca chiar esti hotarata, iti pot recomanda pe cineva dar pe PM.

Daca te intereseaza doar de curiozitate, atunci eu nu sunt in masura sa te ajut cu nimic, din fericire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=126670

topicul despre divort si partaj.



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catale spune:

In cazul meu, divort pe cale amiabila (cu un copil). Nu stiu pasii, pentru ca l-am pus pe el sa se ocupe, nu am avut avocat, a fost o singura infatisare, totul s-a terminat in doua minute, nu am deschis actiune de partaj, n-am vrut balci. Probabil ca a costat doar timbrul de judecata, nu stiu exact... Apoi am primit hotararea acasa, am asteptat 1 luna sa devina definitiva, am mers la tribual sa-mi puna timbru si stampila cum ca sentinta a devenit irevocabila, apoi am putut trece la schimbarea actelor...

PS Ca sa divortam din prima infatisare, am avut nevoie de 1 martor comun care sa confirme ca relatia noastra nu mai era posibila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana_b spune:

Eu sunt in mijlocul divortului asa ca:
Divort din culpa comuna (avem un copil minor). Ne-am inteles si asupra partajului, asa ca la prima actiune de divort am inclus si partajul. Inca nu am avut prima infatisare, asa ca nu pot sa-ti spun mai mult.
Divort: 1000 RON
Partaj: 1000 RON

Pentru ca ne-am inteles asupra tuturor aspectelor, cred ca puteam sa rezolvam si singuri divortul si partajul (faceam si noi economie de bani), dar si asa sunt cam varza acum, nu mai aveam chef sa ma mai ocup si de acte si de alergaturi.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana_b

Eu sunt in mijlocul divortului asa ca:
Divort din culpa comuna (avem un copil minor). Ne-am inteles si asupra partajului, asa ca la prima actiune de divort am inclus si partajul. Inca nu am avut prima infatisare, asa ca nu pot sa-ti spun mai mult.
Divort: 1000 RON
Partaj: 1000 RON

Pentru ca ne-am inteles asupra tuturor aspectelor, cred ca puteam sa rezolvam si singuri divortul si partajul (faceam si noi economie de bani), dar si asa sunt cam varza acum, nu mai aveam chef sa ma mai ocup si de acte si de alergaturi.

Diana si Mircea (2.01.2004)

www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank">Pagina bebelusilor de ianuarie-februarie 2004


Uff. Imi pare rau sa aud asta. Aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

mai, ce se intampla?

fetelor,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Fetele, multumesc de raspuns
insa eu vroiam ceva mai detaliat, pasi efectivi, cand v-ati angajat avocat, cum ati depus cererea(ce cerere, unde), cat a trecut dupa ce-ati depus cererea si v-a chemat la prima infatisare..cum e treaba cu martorul comun cvare sa ateste ca nu mai merge? ce fel?
va ,ultumesc tuturor si va doresc multa putere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi am mers impreuna la avocat, dar cum nu se poate divort cu copil si culpa comuna, am fost eu cea care am cerut divortul , am intocmit cererea unde am scris exact motivele care m-au impins sa fac asta, a doua zi am mers cu avocata la judecatorie, am platit timbru, am inregistrat dosarul, in vreo 10 zile mi-a venit citatia pt prima infatisare, nu mai retin exact in acel interval mi-a venit hartia sa ma prezint la primarie pt ancheta sociala.
In scurt timp iti voi prezenta restul ... pt ca eu am suspendat dosarul (degeaba, bine-nteles) si acum o saptamana am repus dosarul pe rol.
Intre timp ma gandesc pe cine chem de martor.
Cu sotul ne-am pus de acord acu` un an sa pastram eu si fetita numele lui, despre partaj nu am vorbit nimic atunci si nici acum nu cred ca va dori domnul sa auda, este punctul lui slab ... tot atunci mi-a spus ca el va veni sa vada fata cand va vrea el, normal ca sunt de acord si la fel de "normal" ca a venit de vreo 12 ori. Ata ete.
Deocamdata astept sa vad cand este prima infatisare, vor fi probabil vreo 3, eu sper sa mearga totul decent.

Imi pare rau pt toate fetele care sunt aici ... dar sa privim partea plina a paharului !



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=103307
uite aici subiectul deschis de mine mai bine de un an in urma.
Poate iti este de folos.



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Roxana, la mine a fost in felul urmator: cand m-am hotarat ca divortez, am mers la avocat. El mi-a cerut actele- certificat de nastere al meu, al copiilor, certificat de casatorie, copie de pe buletinul meu, adeverinta de la locul de munca (cu venitul meu pe ultimele 12 luni parca) si daca ai orice acte doveditoare din care sa reiasa de ce nu merge casnicia voastra. Atunci ma costa 500 RON, asta acum 2 ani.
De aici avocatul s-a ocupat de tot. A depus actele, si fiind in iulie, prima infatisare o aveam in octombrie, din cauza vacantei judecatoresti. In octombrie trebuia sa mergem cu numele martorilor, abia dupa prima infatisare trebuia sa ne prezentam la autoritatea tutelara. Au mai fost 2 infatisari, una in octombrie, alta in decembrie. In ianuarie am primit sentinta definitiva- tot de la avocat.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses1#" target="_blank">poze si mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput