Ce jucarii sa NU cumparam

Ce jucarii sa NU cumparam | Autor: tania-z

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici si tatici,
mi-a venit ideea deschiderii acestui subiect in urma unei tzepe luate chiar astazi si, avand in vedere ca se si apropie un sezon plin de cumparaturi pentru cei mici (Sarbatorile de Iarna), poate ca e bine sa ne avertizam reciproc asupra a ceea ce ar fi de evitat pe piata de jucarii.

Sa incep:
Am gasit intr-un raft o cutiuta tip valijoara "Bob the sponge", pe care era plasata o imagine a cutiei deschise, in compartimentele careia apareau mai multe tipuri de masinute (de la autoturism la excavator). M-am bucurat ca le-as putea oferi pe toate fiului meu, mai ales ca va avea si unde sa le stranga. Pretul a fost de 83 de ron dar numarand eu 12 masinute, cate scria pe cutie (in diverse limbi, nu romaneste, nici macar in engleza), mi s-a parut ok pana la urma. L-am intrebat pe tipul de la casa, daca cutia contine intr-adevar masinute, s-a zgait si el pe ambalaj, a zgaltait de cutie, obtinand un zgomot - se pare - edificator si a concluzionat ca da, asa e, e o cutie cu masinute. Am luat "cadoul" si m-am grabit sa i-l duc lui Stefan care, bolnav si cu febra, era cazut in plictiseala. Bucuros de vederea cutiei, ma roaga sa-l ajut la desigilare, deschidem si ... surpriza, cutia era goala!!, Avea in interior o bucata de plastic, cica o "rampa" pentru masini. Dadusem 830.000 lei vechi pe o cutie de plastic goala, nu mai mare decat un A3, drept e, compartimentata.. Scandal cat China cu fiu-meu, unde-s masinutele, ca in poza apar, nu va spun, am alergat intr-un suflet inapoi la magazin, am cerut returnarea banilor (mai ales ca nicaieri nu scria in romaneste continutul cutiei) si am asteptat ca vanzatorul sa vorbeasca cu "sefa". Spre suprinderea mea, pentru ei nu era o noutate, mai avusesera cazuri de parinti care se intorsesera cu "pretioasa" cutie goala inapoi.

Va astept si pe voi cu experiente.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

In final ti-au fost restituiti banii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Probabil ca scria dar fff mic asa ca sa nu vada nimeni...

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Urata intamplare...mai ales ca era vorba de un cadou pentru un copil (mai era si bolnavior pe deasupra) si, chiar daca banii au fost restituiti (au fost??), recompensa pentru supararea micutului mai greu gasesti...
Morala e sa vedem si sa pipaim bine ce jucarii luam copiilor nostri. Din cate stiu (nu-s f priceputa, fetita mea abia are 8 luni iar finutul meu 1 an si jumatate)majoritatea jucariilor, a jocurilor, sunt ambalate in cutii cel putin partial transparente, in care vezi continutul din interior. Astea trebuie alese.
Morala nr 2, ca si pt alte produse: sa nu cumparam lucruri pe care nu scrie nicaieri in romaneste (eu stiu ca e obligatoriu sa se puna etichete) sau, cel putin, in engleza.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

in general apar mai putine surprize neplacute la jucariile produse de firme cat de cat cunoscute;
pe mine m-a dezamagit (pe mine! pe Bia, nu) un set de cumparaturi luat din Carrefour anul trecut; 90% din mini-produsele din cutie erau dintr-un carton aiurea, ma rog, calitate execrabila, insa ma asteptam, pretul n-a fost cine stie ce
am luat mai tarziu "acelasi" set insa produs de Chicco si intr-adevar merita



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Buna!
M-ati intrebat de recuperarea banilor, nu i-am primit inapoi dar am putut sa aleg altceva de aceiasi bani. De data asta, va dati seama, ca am ales ceva transparent, in care puteam vedea cu certitudine ce este inauntru.

Naty, asa e, e obligatorie eticheta in lb romana, mai ales la produse destinate copiilor!

Corina, sa stii ca nu scria, sau daca scria cumva, chiar si fff mic, nu era pe o limba cunoscuta de mine. Era, intr-adevra, o eticheta mica-mica de 2x3 cm, pe care scria, in lb romana, denumirea jucariei si ca produsul nu e recomandat copiilor sub 3 ani, ca poate contine piese mici. Atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Citat:
citat din mesajul lui tania-z

Dragi mamici si tatici,
mi-a venit ideea deschiderii acestui subiect in urma unei tzepe luate chiar astazi si, avand in vedere ca se si apropie un sezon plin de cumparaturi pentru cei mici (Sarbatorile de Iarna), poate ca e bine sa ne avertizam reciproc asupra a ceea ce ar fi de evitat pe piata de jucarii.

Sa incep:
Am gasit intr-un raft o cutiuta tip valijoara "Bob the sponge", pe care era plasata o imagine a cutiei deschise, in compartimentele careia apareau mai multe tipuri de masinute (de la autoturism la excavator). M-am bucurat ca le-as putea oferi pe toate fiului meu, mai ales ca va avea si unde sa le stranga. Pretul a fost de 83 de ron dar numarand eu 12 masinute, cate scria pe cutie (in diverse limbi, nu romaneste, nici macar in engleza), mi s-a parut ok pana la urma. L-am intrebat pe tipul de la casa, daca cutia contine intr-adevar masinute, s-a zgait si el pe ambalaj, a zgaltait de cutie, obtinand un zgomot - se pare - edificator si a concluzionat ca da, asa e, e o cutie cu masinute. Am luat "cadoul" si m-am grabit sa i-l duc lui Stefan care, bolnav si cu febra, era cazut in plictiseala. Bucuros de vederea cutiei, ma roaga sa-l ajut la desigilare, deschidem si ... surpriza, cutia era goala!!, Avea in interior o bucata de plastic, cica o "rampa" pentru masini. Dadusem 830.000 lei vechi pe o cutie de plastic goala, nu mai mare decat un A3, drept e, compartimentata.. Scandal cat China cu fiu-meu, unde-s masinutele, ca in poza apar, nu va spun, am alergat intr-un suflet inapoi la magazin, am cerut returnarea banilor (mai ales ca nicaieri nu scria in romaneste continutul cutiei) si am asteptat ca vanzatorul sa vorbeasca cu "sefa". Spre suprinderea mea, pentru ei nu era o noutate, mai avusesera cazuri de parinti care se intorsesera cu "pretioasa" cutie goala inapoi.

Va astept si pe voi cu experiente.

Tania & Anna Sofia (20.09.2007) & "Che" Stefan (17.12.2005)

www.pensiuneafortuna.ro" target="_blank">Cazare in Sibiu



Tu de fapt ai cumparat o cutie pt tinut machete,era clar ca nu are cum sa fie masini inauntru din moment ce era Sponge Bob pe cutie( ai platit mai mult marca sa zic asa ) Eu am dat pe un rucsacel micut pt copii 10 euro doar pt ca il are pe Sponge Bob imprimat.Sa nu mai zic de Sponge Bob jucarie vorbitoare de vreo 25-30 cm care costa 30 euroi.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Atentie - asa o cutie este si cu Hot Wheels, desi pe ea sunt desenate masini - asa cum stau in compartimente, e o cutie goala pentru colectionat masinile pe care deja le ai sau pe care le cumperi separat.

Pentru ca baietelul meu e mare amator de lego, am remarcat ca au aparut si cutii de lego cu Sponge Bob si-s printre cele mai scumpe. In rest la tricouri, rucsac, etc, il prefera pe Snoopy

Sigur ca nu trebuie sa cumperi nimic daca nu scrie in romana si nu intelegi nici una din limbile de pe cutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Fetele din Germania, nu vreau sa va suparati pe mine, dar aici situatia este putin diferita, si doream sa imi spun punctul de vedere.
Din pacate, la noi, oferta de jucarii este MI-ZE-RA-BI-LA!
In librarii, la Carrefour, oriunde, cu greu gasesti ceva cat de cat interesant - sigur, sunt si cateva magazine (putine, si mai degraba in Bucuresti) unde gasesti jucarii "de firma" care, in schimb, costa mai mult ca in Occident.
Nu exista magazine de jucarii - de fapt, asta stiti probabil - gen Toys R'Us sau altele de genul asta... Personalul este incompetent, habarnist si mai rau de atat, complet dezinteresat!
Ca paranteza, in Anglia, daca te duci sa cumperi un scaunel de masina, iese comerciantul cu tine la masina, ti-l potriveste, il probezi, nu iti place, iei altul sau niciunul... La noi... se uita urat daca pipai scaunelul. Ca sa nu mai zic ca DACA ARE CHEF sa se uite pe eticheta, iti poate raspunde la intrebarea despre categoria de varsta potrivita... altfel NU
Ma uit pe site-urile specializate (straine, fireste!) si vad ca scrie clar:
- Colectie Papusi Disney, blabla dimensiuni, "FIECARE SE VINDE SEPARAT"
- Cutie de depozitare blabla dimensiuni, "NU CONTINE PANTOFII" (era o cutie compartimentata pentru pantofiori de printese
Si tot asa... M-am desteptat si eu...Dar pana sa vad in Occident, nici prin cap nu imi trecea ca poza de pe ambalaj nu corespunde continutului.
Din pacate, la noi, inselaciunea este in floare, si nu numai la jucarii. Nimeni nu ii controleaza, nimeni nu ii amendeaza, banii nu ti se returneaza, si DACA AI NOROC ti se dau la schimb alte produse. DACA AI NOROC, repet!
In plus, eticheta in romana NU CONTINE TOATE INFORMATIILE... Inclusiv de la Chicco am cumparat chestii care NU aveau nici o explicatie in romana... Noroc ca au in alte vreo 20 de limbi si intelegi ce e acolo...
Deci nu cred ca era chiar asa de clar ca aia era doar o cutie...
Dar probabil ca de acum Tania se va gandi inainte ca orice cumpara poate fi teapa, si ... uite... cumpara chestii transparente

Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Anka ai si tu dreptate,corect!totusi sa nu exageram ca nu sant jucarii multe si in Ro,le vedeam in decembrie la protv in emisiunea cu telefonul pt Mos Craciun si erau la fel ca cele din Toys de la nemtalai.

Monica
http://www.community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
Foto Angelo
Angelo1
Angelo2
Angelo3
Angelo4
filmulete maraki5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Maraki, diferenta majora este pretul....
Eu i-am luat Elizei pe Belle de la Toys cu 7 euro. In Carrefour la noi costa 67 de lei... adica ceva peste 18 euro Iar rochia celei de la Toys e mult mai frumoasa!!!
O salteluta de bebelus, am luat de la Toys cu 50 de euro (gym, nu saltea de patut)... la noi, aceeasi este 100... Nu exagerez cu nimic din pacate

Anca mami de Eliza si Erika

Mergi la inceput