diaree itineranta

diaree itineranta | Autor: bernix

Link direct la acest mesaj

Fetita mea de un an si-o luna a facut in luna august o enterita de care a scapat relativ usor atunci, in vreo 3 zile. Problema e ca a ramas cu o diaree care nu mai trece in ciuda regimului alimentar strict si a laptelui fara lactoza pe care i l-am dat cu greu si in cantitati mici ce-i drept, ca e un copil inca alaptat care nu stie ce-i laptele praf. Are un scaun bun si apoi unul diareic in fiecare zi. Din cauza acestei diarei a slabit si i-a cam pierit pofta de mancare. Ca medicatie a primit pana acum biotycs baby - 2 sapt, Debridat - 5 zile, iar acum, de aproape 3 saptamani ia Sanzyme. La inceputul perioadei cu Sanzyme, burtica s-a reparat si incepuse chiar sa manance. De 2 zile insa diareea a revenit si a scazut si apetitul.
Am facut analize de scaun, care au iesit OK, de urina, de asemenea OK si de sange, unde s-a inregistrat o usoara eozinofilie.
Copilul este deci sanatos clinic, dar nu se vindeca definitiv la burta. Mi se pare ca ne invartim intr-un cerc vicios si ca n-am descoperit inca ceva.
O sa repet analizele, insa pana atunci, exista vreuna dintre mamicile cititoare ale forumului care a auzit sau s-a confruntat cu un caz asemanator? Mi-ar prinde tare bine sa citesc parerea cuiva care a trecut prin ceva similar.

Multumesc!

Bernix si Degetica (Ana Elena - 27.08.2007)

www.flickr.com/photos/22336005@N05/" target="_blank">Poze cu noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Repeta-i coproparazitarul, recoltezi 3 zile la rand kk, apoi duci la analize. Eozinofilia asta indica, prezenta parazitilor, poate fi vorba de o giardia, nu iese intotdeauna de la prima analiza. Poti sa-i dai si preventiv Helmiflores, e antiparazitar si creste si pofta de mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

daca e alaptat, de ce ii dai lapte praf? chiar nu-i trebuie. Nu-i foloseste la nimica.
Ziceai ca e si nitel racita, poate sa revina diareea si de la mucisori. I-ai dat nuropfen sau ceva asemanator? si asta mai produce scaune moi.

Pana te duci la dr (iti recomand sa obtii consultatie la Palicari spre exemplu) da-i f mult sa suga si tot asa, mancare de regim.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

de acord cu mayaione
despre helmiflores nu stiu nimic
in plus, incearca si co coprocultura, dar ai grija sa fie lucrata in 2 ore de la defecatie si sa folosesti un recipient cu mediu (e special pt asa ecva)
ar mai fi ceva, alaptatul, laptele tau are cea mai multa lactoza care nu face bine la intestinul afectat de diaree, dar nici aici nu ma pronunt, mai bina intreaba un medic cum sa faci cu laptele
Sa auzim vesti bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Aysha, toti medicii recomada alaptatul cat mai mult pe perioada de diaree.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Poti incerca REDIGEST, dar intai intreaba medicul.
Si ia incearca vreo 2 zile sa-i dai "mucilagiu" de orez. Noi am avut cam aceeasi problema si asa am rezolvat.
Si acum ca mi-e frica de "giardia" ii dau in fiecare dimineatza 5 pic tinctura de propolis pe un colt de biscuite.Analizele la kk i-au iesit bine, repetate la o luna.Dar tot mi-e frica.
Sanatate multa!

Sorana 32+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Aysha, toti medicii recomada alaptatul cat mai mult pe perioada de diaree.
daca e asa, atunci e f. bine



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Fetita mea tocmai a trecut prin aceiasi faza ca si bebele tau.

Doctorul aici mi-a prescris 5 zile de tratament cu Lacteol ,2/zi.
Fara lapte ,doar morcov supa sau piure, cartof piure si orez iar la desert un piure de mar facut de tine in casa.

Multa apa pt hidratare.

Nu are voie dulciuri,fructe,lapte,

In cinci zile si-a revenit.

Sophia 2ani
+15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Si noi am ramas o data cu scaune moi si dese dupa enterocolita si mi-au recomndat 24 ore fara lapte si produse lactate si si-a revenit miraculos.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stanescu spune:

Chiar asa, Bernix, TU bei lapte de vaca cumva?

Mergi la inceput