Imperforare congenitala cai lacrimale

Imperforare congenitala cai lacrimale | Autor: violeta29

Link direct la acest mesaj

Buna. Fetitei mele ii curge un ochisor de cand s-a nascut. Am mers la pediatru cu ea si ne-a dat trimitere la oftalmolog, si a trecut la diagnostiv imperforare congenitala cai lacrimale. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Am inteles ca trebuiesc desfundate caile lcrimale si operatiunea e cam dureroasa, cum au reactionat bebeii vostri? Exista si reactii adverse, sau eu stiu riscuri, ca mie una mi-e o frica de mor!

Speranta moare intotdeauna ultima!

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni
minunea care ne-a luminat viata

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Nu mai stiu pana la ce varsta, cateva luni, canalul se poate desfunda prin masaj, trebuia sa iti spuna acest lucru doctorul tau. Masajul de efectueaza de sus in jos, de la baza nasului spre unghiul interior al ochiului, spre ca ai inteles cum, de cateva ori pe zi. Abia daca dupa masaj nu se desfunda canalul se intervine chirurgical. Operatia nu cred ca e ff complicata, am vazut trei copii care au suportat aceasta interventie, in timp ce asteptam sa intre copilul nostru la operatie. Interventia dureaza cca 10 - 15 min, iar dupa ce copilul se trezeste din anestezie pleaca acasa, deci nu necesita spitalizare.
Sanatate va doresc!

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

in primul rand verificati de 10 ori daca este vb despre asta. lui teo i s-au administrat 5 antibiotice, pt secretia purulenta...in final dr. oftalmolog m-a invatat sa-i fac masaj si intr-o sapt. i s-a deblocat canalul si s-a terminat cu secretiile.
i-au reaparut acum, la 5 luni, in urma unei contaminari cu ... "ceva", asteptam inca sa vedem cu ce...

opreatiunea de desfundare in sine nu este dificila, numai ca fiind bebe prea mic, trebuie sa-i faca anestzie generala si am inteles ca aceasta comporta riscuri...
deci, fa-i analiza de secretie, eventual la 2-3 laboratoare, pt linistea ta :)), stiu eu ce zic, antibiograma daca e cazul si tratament, apoi masaj, roaga medicul sa-ti arate, e foarte usor de executat, poti chiar tu si ia in calcul varianta "operatiei" ca fiind ultima...
sanatate!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

Save the Earth /Is the only planet with chocolate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Noi n-am avut succes cu masaj, iar din cauza lacrimarii ne-am complicat si cu o conjunctivita. Canalul era infundat doar la un ochi.

Am facut interventie de desfundare la varsta de 4 luni, cu anestezie generala (pe masca) la Budimex. A durat 10 minute. Pe urma am mai pus picaturi cateva zile... si gata

Ingrid si Cristi 5 ani si 6 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Am avut cu fetita mea aceeasi problema a secretiei purulente, ea fiind si mica, nascuta prematur. Din maternitate mi-au zis sa-i pun picaturi cu un antibiotic, apoi pediatrul de familie mi-a zis sa-l schimb, etc, etc-degeaba, secretia era la locul ei, la ambii ochi dar mai mult la stangul. Pana cand am ajuns la un oftalmolog binecunoscut, dr Burloiu care mi-a explicat ca este vorba de infundarea canalelor lacrimale, la care nici un antibiotic nu poate rezolva definitiv problema. Numai drenarea corecta a secretiei o va rezolva. Ori, piramida nazala fiind inca foarte mica, este practic o obstructie pe canal si este de asteptat ca odata cu cresterea, pana maxim la 1 an sa dispara problema. Singura metoda de a "ajuta" drenarea este acel masaj, exact cum a explicat eunice; plus spalarea abundenta a ochilor cu ser fiziologic, din fiole preumplute sau cu seringa si stergerea cu un tampon steril. Asa am procedat si secretia e demult amintire.
Probabilitatea de contaminare cu un microb de spital este mult mai mica, in general despre asta este vorba.
Si tot dr Burloiu mi-a zis ca numai daca dupa 1 an problema nu dispare se poate vorbi de imperforare si de luat in discutie interventia chirurgicala.

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Fetitei mele i s-a facut operatie la un an si citeva luni dar dupa operatie ,la o luna i-a aparut la ambii ochi desi initial doar cu stingul avusese probleme si nu pot sa-ti spun cind au operat-o cu ce stres am stat din cauza anesteziei plus ca pansamentul pus la ochi a trebuit tinut pina a doua zi si nu pot sa-ti spun cum a facut cind s-a trezit si avea doar un ochi liber,iar dupa tot chinul asta cind am vazut ca recidiveaza si mult mai rau am mers la Budimex unde am gasit o doctorita care timp de 4 luni i-a repetat antibiograma si i-a schimbat tratamentul de fiecare data.Acum fetita mea are 10 ani dar nu a mai avut probleme,dar la ochisorul operat uneori, cind este frig se inroseste putin.Sfatul meu este sa mai vezi ce faci inainte de a baga copilul in operatie poate nu este nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Am intrat si eu sa te incurajez, violeta, pt ca stiu cat eram si eu de speriata si toti din familie. Am fost la oftalmolog in orasul meu, s-a uitat cu mai multe aparate la ochisor si a zis ca e din cauza canalului infundat. Mi-a aratat cum sa fac masaj si mi-a dat si antibiotic in cazul in care devine purulenta secretia. Se poate intampla pt ca il stergi la ochi foarte des si ii faci masaj cu degetul si chiar daca te-ai spalat f bine se poate intampla sa se infecteze. Totusi nu i-a trecut, asa ca la 2-3 luni am fost cu el la Bucuresti la Oftapro si l-a vazut cea mai buna dr de copii de acolo. Mi-a dat alt antibiotic (in caz ca e nevoie) si mi-a aratat masajul si a zis acelasi lucru, ca are f f f multi nou-nascuti cu aceasta problema. Mi-a explicat pe o plansa exact ce zice naty mai sus si mi-a zis ca fac interventii dar nu mai devreme de 6 luni. Cateodata dureaza si pana la 8-9 luni si se rezolva de la sine problema. Eu zic sa nu-ti faci griji, fa masaj, spala bine cu ser fiziologic si o sa fie bine.

Sincer iti spun, mi-era teama ca n-o sa se rezolve niciodata (avea pleoapa mereu rosie de la atata sters si tinea ochisorul mai inchis) si vom ajunge la operatie, dar ca prin minune (renuntasem sa mai pun antibiotic), intr-o dimineata, s-a trezit cu ochiul perfect sanatos.

Asa ca ai rabdare si o sa fie bine.

Intr-adevar, or fi fost si probleme de infectii cu "ceva", dar cele mai frecvente cazuri se rezolva de la sine, fara probleme, asa ca nu te speria!

Ioana si David, cel mai scump martisor (01.03.2008)

poze




Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Primul copil a avut canalul infundat la unul din ochisori.
Masajul nu a ajutat. Nici picaturile (dar nu i-am dat mai mult de 5-10 zile), chiar si atunci cand i-am dat dupa interventie.
Interventii i-am facut-o la 2 luni, la 4 luni si la 8 luni. Masam si era evident ca dupa interventie iesea mai multa secretie cateva zile, deci goleam canalele respective dar totusi n-a fost suficient.
Pana la urma am fost sfatuita sa schimb doctorul, sa mai incerce si alta mana, desi mi s-a spus ca amandoi sunt la fel de buni. Cica ar fi mai multe canale si nu e sigur ca le-a destupat pe toate.
Asa ca a treia oara (la 8 luni) a fost cu succes.

Toate interventiile au fost facute FARA anestezie. Anestezia mi s-a spus ca ei nu o recomanda la asa varsta mica. Cum plangeam pe coridor la auzul urletelor copilasului, mai multi m-au linistit ca nu doare, dar bebele este speriat ca-i pe maini straine, tinut imobilizat si cand l-am vazut si eu pe dr cu ditamai masca pe fata, zau ca te-apuca frica si pe tine ca adult. Plansetele se opreau cam in 2 minute maxim, deci totul este rapid.

Dana cu minunile ei: Mihai (20.04.2005) si Andrei (3.04.3007)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

fetelor, va multumesc tare mult ptr lamuriri, , avem programare la dr ptr saptamana viitoare,pina atuci o sa incerc si cu masaj, sa vedem ce se intampla.Si noi ne gandisem sa mai consultam un doctor inainte de intervetie

Speranta moare intotdeauna ultima!

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni
minunea care ne-a luminat viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Violeta, te sfatuiesc din tot sufletul sa astepti cu interventia. Asa cum spun medici din cei mai experimentati ea se face IN ULTIMA INSTANTA, daca nu se rezolva cu masaj sau cu trecerea timpului, cresterea copilului si largirea automata a canalelor.

Ioana si David, cel mai scump martisor (01.03.2008)

poze




Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Gata,am discutat cu sotul si am anulat programarea la oftalmolog,am facut masaj si deja curge ff putin ochisorul.Maine sun sa imi fac programare la un alt pediatru, la cab particular ca mai avem o pb cu niste mucisori care sunt din ce in ce mai abundenti si intrebam si de ochisor

Speranta moare intotdeauna ultima!

Violeta de Alexandra Valentina - 2.09.2008


www.flickr.com/photos/26288269@N04/" target="_blank">in asteptarea unei minuni
minunea care ne-a luminat viata

Mergi la inceput