Enteroviroza, sau mai grav ? niste pareri va rog

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Al meu bb a avut enterocolita acuta la 1 an si 2 saptamoini. Coprocultura a iesit negativa, dar dr au pus diagnosticul asta. In plus a varsat si a avut temperatura prima zi. Am mers pe regim alimentar(numai fiertura de orez primele 2 zile, lapte fara lactoza in urmatoarele+ piine prajita urmatoarele 2 zile, apoi incet am introdus supa de pui, mincaruri de regim). I-a trecut in 5 zile. Nu a acceptat nici un medicament, cum i=l dadeam, voma. Doar biotics pt refacerea florei, ca asta nu are gust. Si pt diaree i-am dat pastilute de afine, singurele tolerate.

Nu are rosu in git? Ca asta se manifesta si cu diaree in anumite cazuri.

Multa sanatate!!!

Ioana mama de
Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

ang3lt0uch, si Andreea mea, are sau mai bine zis a avut aceleasi simptome, inclusiv nervisorii si foiala de noapte. Pe rand si eu ziceam ca are anemie, giardia, intoleranta la ceva ce nu descoper, la entoroviroza nu m=am gandit niciodata ca nu a avut nici o manisfestare violenta - diaree, varsaturi, febra.

Anemia am scos-o de pe lista ca am facut analize de sange si urina, dar pentru ceva semne de rahitism si au iesit bine toate.

A mea la 3 luni a avut un episod ca refuza laptele, ajunsese sa bea 200ml pe zi si aia noaptea in somn. La 4 luni am fost la cluj la un dr renumit, Miu , care mi-a zis ca nu are nimic, ne-a prescris Biotics, Liv52, Vitam si sa incep diversificarea. A mers bine pana pe la 5-6 luni cand iar a inceput sa refuze,dar reuseam sa o pacalesc destul de usor sa manance ceva. Cum facea caca mai mereu cu verde, dr noastra ne-a spus ca are probleme de digestie, ca mai dureaza pana se regleaza si sa ii dau Sanzyme. Asa am inceput sa ma gandesc ce alimente i-ar putea face rau. I-am scos din meniu cerealele (7 cereale de la Milupa,numai astea i le dadeam) si am vazut ca nu mai face kk cu verde si nu mai plange noaptea asa tare. Le-am reintrodus acum in vara si la fel a durut=o burta, a facut cu mucus si plange groaznic ca la colici. A mea a mai avut un episod de refuz si facea cum zici tu acum ca face fetita ta pe la 10 luni, a tinut-o asa 5 sapt in care bea numai lapte, iaurt, paine, biscuiti, uneori accepta banana, mere, dar mancare gatita nimic, cu mare greu reuseam sa ii dau 2-3 lingurite. Am flamanzit-o 4 zile, ca nu i-am mai dat lapte si cu mare greu si multa rabdare, am reusit sa ii dau din nou sa manance, cam tot o luna a durat pana a ajuns sa manance normal. Dar nu mananca niciodata pur si simplu, trebuie sa o pacalesc cu jucarii, plimbat prin casa in brate, desenat...Daca merg undeva nu mananca, nu a mancat mai nimic in concediu, a baut numai lapte si ala de disperare cand nu mai putea de foame. Acum de 2-3 zile iar ma cam chinui sa o hranesc, nu prea mai vrea, pare sa o doara caninii de jos si nu burta. Ideea e ca are perioade cand refuza mancarea, parca tot la 2 luni.

In primavara i=am dat o sapt Biotics, apoi Sanzyme si nu a mai durut-o burta asa tare si vizibil, scaunul era normal, a mancat mult mai bine, dar de foit tot se foia noaptea. In ultima vreme, nu i-am mai dat nimic, doar ceaiuri cand face mai moale, ceai de menta, sunatoare, coada soricelului, musetel, ii combinam cate 2 plante, a inceput sa doarma mai bine, nu se mai foieste si nu mai plange noaptea in somn.

Nici nu stiu ce sa zic, in ultima vreme, am banuit ca are aciditate la stomacel, ca i-am dat compot de piersici si iar a plans tare, se vedea clar ca o doare ceva, si mancasem si eu si pe mine ma durea stomacul. E greu sa iti dai seama, dar vad clar ca daca scot fructele acide si care fac scaunele mai moi, piersici, prune, struguri, kiwi, chiar si merele, nu o doare burta.

E greu si sa ma decid sa ma duc la investigatii mai complexe, ca mi se par invazive. Si eu sunt intr-un oras mic, si la cluj daca merg numai daca m-as interna cateva zile as rezolva ceva, dar nu imi convine deloc varianta asta. Am zis ca astept sa iasa caninii, cei de jos care banuiesc ca o chinuie acum si ma programez din nou la profesorul Miu sa ii expun pe larg situatia, sa va vad ce imi spune, e medic cu specializare pediatrie, gastroenterologie.

Clar ca ii deranjeaza ceva, ca eu vad si dupa nervii care ii are, ca nu e in apele ei. Se intra si in cerc vicios, ii doare burta - nu mananca, nu mai mananca is nervosi si de foame si ii doare burta daca beau si numai lapte de ex cum era cazul nostru. Ma gandesc ca ii roade si pe ei la stomacel de foame dupa o zi in care nu mananca mai nimic.

Inceaca si dai Biotics seara si dimineata in lapte in care mai poti pune fulgi de orez simpli de la Milupa sa o mai tina de foame si vezi poate reusesti a doua zi sa ii dai sa manance cate un pic sub forma de joc, eu iau jucariile ei preferate si i le insir si i le hranesc. De multe ori nu vrea cu lingurita si vrea numai din mana, atunci ii ung o felie de paine cu unt sau paine cu ou. Oricum ceva nu e bine nici la a mea, ca nu mi se pare normal sa manance asa greu, dar totusi e mult mai bine decat inainte cand urla cand vedea scaunul de masa si ii dadeam numai plimbata in brate prin casa cate o gura.
Noua ne=a mai zis dr sa apelam la Debridat daca nu merge cu Sanzyme, dar la noi nu a fost cazul, ai incercat sa ii dai?
Cum a zis si Ioana, incearca sa ii dai asa de regim o saptamana si vezi poate are efect, poate nu o mai doare burta si se apuca de mancat. Si pentru gaze ii poti da Bonisan sau ceaiuri.

Se poate sa fie totusi si maselutele, fix asa facea si Andreea in iulie-august cand i-au iesit maselele de sus, deci nu pot sa iti zic clar ca nici eu nu stiu, dar dupa ce i-au spart a inceput sa manance si nici scaune proaste nu a mai avut. Dar manca putin si greu, cum ai zis si tu, statea cu mancarea in gura ca puteam sa plec si sa ma intorc ca nu termina, si numai bucatele accepta, nimic cu lingurita. Cam intr-o sapt si-a revenit.
Apoi iar a urmat o perioada cu 3 scaune pe zi, maraieli si au iesit caninii de sus, acum banuiesc ca ies cei de jos. Eu ii faceam snitele de pui, peste pane, ou si ii dadeam cu painea odata, fructe si lapte.

Sper sa iti foloseasca ceva din experienta mea, nici eu nu stiu ce sa zic ca si la mine urmeaza parca o perioada de asta, si is derutata ca nu ma mai asteptam.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Nu are atata dinti sa trecem la canini inca, daor 10 are, 4 sus , 4 jos si 2 premolari sus, neiesiti complet. Si eu o mint de cand ma stiu sa manace, dar manca usor incainte, cu un pix si o carte sa mai deseneze statea acolo si accepta ce ii dau.

E problema mare mare cu biotics si etc, ptr ca fie-mea prima si prima data cand n-are kef de mancare refuza laptele, deci sub nici o forma nu mai bea lapte. Altceva nu bea in catinatiti asa mari sa ii bag un pliculet de biotics, iar sa i-l pun intr-o gura de apa are gust nasol, il scuipa. Plus ca se da in timpul mesei...care masa, ca nu mai are mese, numai rontatie ocazional cate ceva. A mai facut asa nu e prima data, dar datile trecute rontaia de capul ei tot timpul cate ceva de foame. Si nu avea fata asta de om bonlav, alb galben la fata, ca si cum i-ar fi rau continuu. Mi-e foarte greu cu ea sa urmez orice tratament, toate se pun in canitati mari de apa/ceai/lapte, si ea nu bea decat un pic de tot.

Nu stiu care ar fi solutia, pana la urma giardia macar ar fi un diagnostic...sa stiu ce sa fac...daca nu e nici asta e mai rau, caci inseamna ca a intrat intr-un cerc vicios, o daore burta cateodata cand mananca deci nu mai vrea sa manance...si tot asa...de aici mai greu scapam.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

ang3lt0uch, eu te-as sfatui sa vii cu fata in Bucuresti la Budimex sau V Babes pt investigatii detaliate. In Craiova n-ai putea sa faci un test pt depistarea de rotavirus? (macar la o clinica privata unde nu-ti trebuie trimitere de la dr)

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
PICATURI DE VARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bettyR spune:

ang3lt0uch, imi pare rau ca e mai grava situatia, a mea macar bea lapte. Cand nu i-am mai dat, numai seara si dimineata ca sa accepte mancare, tot asa era palida, fara energie si parca se topea sub ochii mei, a fost tare greu atunci dar macar bine ca a trecut. Du-te la un medic cu ea in Buc cum zice Liviana daca continua tot in stilul asta.

Betty, mamica fericita de Andreea (13.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Nu stiu daca se poate depista rotavirus aici, din ce am inteles eu de la medici nu. dar o viroza, cauza si de acest rotavirus, nu se comporta ca orice alta viroza? Adica isi face de cap ea o perioada, nu au efect antibioticele, nu pot decat sa ii ameliorezi efectele, cauza in sine disparand dupa o perioada de timp determinata (o sapt, 8 zile de exemplu) ? La noi nu e asa, e trecut mai mult timp, simptomele vin si dispar, daor lipsa de apetit persista. Dupa atata timp sa fie enteroviroza, nu mai cred nici eu, au trecut peste opt zile.

Imi etse greu sa ma duc cu ea la bucuresti, nu are cine sa ma trimita la un anumit medic, nu cunosc pe nimeni, nu as avea unde sta decta in spital ceea ce ar termina-o de tot pe fata, caci nu suporta spitalele, medicii etc de la vacinul de un an. Daca intradevar este cazul, voi face si asta, insa cand intreb pe aci pe medici daca e cazul sa o duc la bucuresti ma cam iau peste picior, cum ca asa fac copii intre un an si doi ani (cu pofta de mnacare) si ca ce ar putea sa-mi zica aia de la buc ce nu-mi pot zice si ei (orgoliu prea mare presupun). deci recomandari nu prea am de unde sa iau.

A, Ioana, nu, nu are rosu in gat, sau probleme la plamani sau vreo raceala, daca stau sa ma gandesc niciodata nu a racit rau( decat asa usor in primavara) sau facut febra, decat dupa un vaccin.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

un medic eu ti-as putea recomanda la buc, un pediatru f bun....are cab particular, faci programare...vii la sigur. DAR mai mult ca sigur te va trimite la analize. deci, macar cateva zile, tot trb sa stai. sau, ii dai tel, il rogi sa te primeasca la spital (budimex) dimineata si mergi direct la anlize....dar tot trb o zi plina sa stai pe aici...ceea ce nu e deloc usor cu un bb mic si bolnavior pe deasupra.....nu stiu ce sa zic...oricum daca te hotarasti, poti sa ma contactezi.

pup si multa sanatate!

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Astept analizele de aici pe sapt viitoare, poate depisteaza ceva sigur si aici. Daca nu si ramane in pom totul, si nici fata nu isi revine deloc, o sa vad cum fac sa stau undeva in buc cateva zile , nu as vrea in spital...Poate gasesc vro cunostiinta sau macar un motel ceva, si atunci sa imi si spui cum iau legatura cu medicul respectiv. Si avand deja o parte din analize, sa ma trimita el mai departe la cele ce lipsesc.

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

ok.
sa speram totusi ca fetita se va insanatosi si nu va mai fi nevoie de nimic.
oricum, ai in vedere ca programarea la medicul respectiv (dr stanciu adrian) trebuie facuta cam cu o sapt inainte...desi stiu ca pacientii din provincie au regim special...adica am impresia ca te primeste si mai din scurt...dar pt siguranta trb vorbit cu secretara de acolo.

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Inainte de a veni la un medic la Bucuresti, e bine sa ai deja un set de analize, cele pe care ti le recomand se fac sigur in capitala
eu zic asa:
o coprocultura (lucrata in 2 ore dela recoltare in coprocultor cu mediu), o coprocitograma (recoltata in coprocultor obisnuit), un antigen giardia (se dau 3 probe consecutive, la distanta de trei zile, se recolteaza din mai multe locuri din scau, in special din mijloc si portiunea terminala), un examen coproparazitologic ( la fel ca la giardia), o hemoleucograma completa, care sa cuprinda si eozinofile, proteina C reactiva, etc., o imunograma completa (ca sa verifici daca nu e vorba de alergie sau altceva)
cam atat imi vine in minte acum, noi asa am procedat
inceraca sa ii dai mancare in portii mici si dese, laptete sa i-l faci cu apa de orez ( o lingura de orez la un l de apa)
personal, eu sunt patita cu Stanciu pe probleme de gastro, nu stiu daca e domeniul lui forte
daca te intereseaza un pediatru cu supraspecializare gastroenterologie, iti pot da pe PM unele date de contact ( la spital sau cabinet particular, cum vrei tu)
Sanatate !

Mergi la inceput