TRICOCEFALI la bebe de 10 luni

TRICOCEFALI la bebe de 10 luni | Autor: RAMONELLA

Link direct la acest mesaj

Intamplator,fetitei mele de 10 luni,i s-a gasit in scaun parazitul Tricocefali.De ce intamplator???Eu am o alergie urata la care nu-i gasesc cauza si am dus proba de scaun la un doctor din Targu Mures,de la toti membrii familiei.Mie mi-au iesit giardia,lamblia si oxiuri,sotului giardia si fetitei mele Tricocefali.
A avut cineva asa ceva???Ma refer la tricocefali.Am cautat pe net,dar nu am gasit prea multe informatii.Cica e un vierme lung,care traieste in intestinul gros si se hraneste cu sange...si da anemii,diarei,nervozitate si lipsa poftei de mancare.Cred ca de aceea nu papa fetita mea si e slabuta.
Acuma trebuie sa mergem sa ne dea tratamentul personal.Nu stiu ce tratament ii va da ei,a zis ca sa stiu cate kg are.Dar as vrea sa-i dau si ceva naturist.
Sper ca am gasit in sfarsit de ce nu papa Bea bine si sa-si revina.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns asi spune:

La ce doctor ai dus proba?

Naturist noi am folosit cu succes Gyardinophit.De cand copilul a inceput sa umble in 4 labe, sa mergem in parc si sa se joace in nisip periodic facem deparazitari toata familia.Copilului i-am dat o singura data zentel pentru ca i-au iesit paraziti si de atunci cam la 4-5 luni ii dau gyardinophit.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Am fost la dr Fazakas Bela.

Si eu as vrea ceva naturist pentru Bea,ca stiu ca de obicei medicamentele pentru paraziti sunt foarte puternice si parca mi-e frica.
Oricum maine o sun pe doctorita homeopata Nitu,sa vedem ce zice si ea.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Oare n-ar fi bine sa repeti proba, sa fii sigura? Eu stiam ca tratamentele sunt cam toxic hepatice, macar sa stii sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adina Iulia

Oare n-ar fi bine sa repeti proba, sa fii sigura? Eu stiam ca tratamentele sunt cam toxic hepatice, macar sa stii sigur.


Am dus trei probe din 3 zile consecutive.Asa mi s-a cerut.Asa procedeaza acest doctor.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Nasol Ramona. Dar cum te-ai procopsit cu atatia viermisori si n-ai suspectat nimic? Intr-adevar si la fetita e aiurea, pentru ca e micuta si e periculos. Voi trebuie sa luati Zentel, nu stiu ceva mai bun insa pentru copil si eu as incerca ceva naturist. Asta o spun pentru ca nu stiu nimic despre acest tip de vierme. Dar stiu un lucru: sa nu amani sub nici o forma tratamentul pentru ca jivina aia se poate inmulti repede si sa raneasca foarte rau intestinele copilului. Daca medicul recomanda tratament clasic si numai in paralel ceva naturist...asculta-l!
Eu sunt mare mancatoare de usturoi iar sotul meu si Anna iubesc semintele, asa ca le servesc aproape zilnic seminte de dovleac. Nu am avut niciodata nici un parazit, nici noi, nici copilul. Dar pentru ca m-am speriat citind despre ce vi se intampla voua, o sa ducem si noi probe la laborator. Astea functioneaza de cand lumea, insa fetita ta e prea mica pentru remedii clasice... Plus ca pana va tratati ar fi bine sa o feriti de giardioza, sa nu se contamineze cumva de la voi.
Si un sfat in directia asta: fierbe in masina de spalat tot ce poti, dezinfecteaza restul cu solutie de hipoclorit (nu pe metale, textile, lemn sau piele), nu trebuie sa iti spun despre igiena sau sa ai grija cine va foloseste toaleta si cada sau cum folositi o toaleta straina si dupa cine, ca asta cred ca stii oricum. Si neaparat, sa calci cu fierul incins hainutele fetei daca le speli la temperatura medie in masina de spalat comuna. Ouale de paraziti sunt destul de rezistente.
Sanatate maxima si sa auzim vesti bune dupa tratament!

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Marilena nu am banuit ca am viermisori.Acuma mi-a aparut o alergie urata,pe tot corpul,la care doctorii nu-i gasesc nici o explicatie.Asa ca am dus probe de scaun de la fiecare membru al familiei,din 3 zile consecutive.Si am zis ca duc si de la Bea.Si uite ce monstrii ne-au iesit.
La noi e mai usor de tratat,ca luam medicamente,desi sotul are ulcer si e cam nasol si la el...
Azi o sun pe doctorita,sa-i dea ceva homeopat,din cate am citit pe net,ar fi tinctura de cimbru.Si sa vedem ce va zice si doctorul acela,ce tratament o sa-i dea...Saracuta de ea,de aceea nu papa si nu lua in greutate.Si la cati medici am fost nu mi-a zis nici unul sa faca analiza de scaun.Bine ca am descoperit acuma.
De unde am luat toti acesti paraziti,habar n-am.Chiar sunt exagetata cu spalatul pe maini,spalatul fructelor,legumelor...Toate le spal cu detergent.Bem numai apa plata...Dar nu stiu de unde a luat fetita tricocefali.Nici n-am auzit de viermele asta nenorocit.
De multe ori,acesti paraziti nici nu stii ca-i ai,de aceea e bine sa faceti analiza si sa fie descoperiti din timp,ca cine stie ce reactii dau si ce ravagii fac in interior.



Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Tricocefalii se iau cel mai frecvent de la caini.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Citat:
citat din mesajul lui asi

Tricocefalii se iau cel mai frecvent de la caini.



Mami de Razvan si de Maria
Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.



Da???N-am stiut.Eu am avut caine,dar cand am nascut l-am dus la socrii.Si Bea n-a intrat in contact cu el.Dar probabil oaua au mai ramas prin casa,daca totusi a avut...era vaccinat si deparazitat la zi,dar nu se stie niciodata...Si eu sunt vaccinata la zi,vorba aia,si uite cate am...mai lipsesc limbricii,ca de aia n-am...

Am luat azi tinctura de cimbru,si am inceput sa luam toti pana ne da tratamentul.Scrie ca se iau 20 picaturi de 3 ori pe zi.La adulti.Am calculat ca la ea ar veni cam 3 picaturi odata.In functie de greutate.Rau n-are ce sa-i faca.Sper sa scapam de viermii astia afurisiti si sa pape si ea ca oamenii...Si sa se ingrase putin.

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Pai mai puiule, nici mancarimi nu ai avut? Ca numai la giardia sau la oxiuri te manca in ... si la nas de iti vine sa le rupi...
Astea sunt primele simptome, plus inapetenta, cearcane, miros al gurii venit din stomac, etc. Plus ca in afara de giardia, ceilalti se vad cu ochiul liber (nu ca am sta sa ne holbam la fecale , dar...mai observi uneori daca se misca ceva pe acolo). De-aia te-am intrebat cum de nu ti-ai dat seama de prezenta chiriasilor. Chiar m-am speriat rau, l-am pus pe sot sa ia recipiente de la farmacie pentru toti, si saracu' mi-a zis ca el n-are nimic, ce-am cu el?!
Dar nu ma las, cine stie de nepoftiti si-or fi gasit salas in matele noastre...
Acum lasand gluma la o parte, eu as incerca la Bea ceva naturist sau homeopat, pt ca zentelul este destul de tare, mi se pare chiar ca nu se da la copii atat de mici.
Iar voi, pe langa medicamente, bagati usturoi cat puteti, condimente, aromatice, si nu va mai avantati la dulce si la lapte (astea le plac nevoie-mare viermilor!). Dupa cum am mai spus, un bun vermifug este dovleacul, preferabil samanta cruda si uscata. Cantitati industriale!
Alergia se poate sa fie si o reactie a organismului la o toxicitate mai ridicata (cauta sa mananci multe legume si fructe crude, sa scapi de metale si de plusuri in apropierea pielii sau cailor respiratorii, praf, mucegai, plante de camera de orice fel, etc).
Sotul meu a facut o alergie urata in spatele urechilor si eu eram ingrozita la gandul ca ar putea fi psoriazis. Era insa alergie la metal (i se cojisera bratele ochelarilor si pielea venea in contact direct cu metalul neizolat). A schimbat ochelarii si i-a trecut chestia de tot. Asta dupa un an de unguente cu hidrocortizon, plus alte medicamente care ameliorau problema pentru un timp apoi aparea din nou... Si mai am un sfat: beti ceaiuri din plante, atent selectionate (o sa ma interesez sa vad care ar fi bune depurative si hipo-alergenice).
Hai ca va urmaresc sa vad ce ati mai facut.

Marilena
Blogul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Marilena n-am avut absolut nici un simtom.Bine,ma mai mananca nasul cateodata,dar nu exagerat.Ceracane am,dar nu nu stiu ce,adica normale.Si la sotul i-a gasit giardia,dar el chiar n-are nici o manifestare...
Eu cred ca poti sa ai si sa nu-ti dai seama...
Am inceput sa luam tinctura de cimbru,am citit ca e buna pt asa ceva.Noi luam cate 20 picaturi de 3 ori pe zi,si la Bea ii dau 3 picaturi.
Luni mergem al Mures la doctor sa ne dea tratamentul.Sa vedem ce-i da la Bea,dar mi-e tare frica,parca nu i-as da,ca sunt tare puternice pt stomacelul ei.Marti ma duc la doctorita homeopata sa ne dea si ea tratament.Cred ca la Bea ii voi da homeopat.Mai mult ca sigur.
Mai scriu luni dupa ce vin de la Mures.
Pupici!

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007)

Mergi la inceput