cum il adormiti la 1, 8 ani?

cum il adormiti la 1, 8 ani? | Autor: zanazorilor

Link direct la acest mesaj

Buna!

Baietelul meu de 1,8 ani era obisnuit sa adoarma leganat in brate sau la tzatzi. Tzatzi s-a eliminat din program in urma cu 2 luni si a ramas doar pe stilul leganat in brate, pentru ca orice alta incercare esua (pe buna dreptate, ca doar asa era obisnuit si nici inima sa-l lasam sa urle nu aveam).
De vreo luna, bebe considera ca leganatul nu mai e interesant, asa incat cere "pat" si "perna". Asta inseamna ca vrea in patul mare din camera lui (o canapea extinsa), ceea ce si execut. Cand insa se vede in pat, se intinde si se suceste pret de 30 de secunde, si vazand ca nu adoarme, se scoala in fund si incepe sa investigheze zona, sa vorbeasca, se scoala in picioare, etc. Desi incerc sa ma fac sa dorm si sa ma dau ca exemplu, nu face decat sa imi zica "nu nu", adica sa nu adorm si sa se joace cu mine, doar doar l-oi baga in seama. Pana la urma, cand e epuizat, il legan nitel si adoarme, dar toata procedura dureaza cam o ora sau peste, ceea ce este infernal pt amandoi.

Problema este asadar ca trebuie sa fac trecerea de la leganat la culcat singur sau macar culcat langa mine si nu stiu cum sa procedez ca sa il determin sa stea cuminte sau macar pe spate si sa nu se intereseze de orice alt obiect/lumina din preajma.

El e extrem de curios, n-a fost niciodata foarte interesat de somn si chiar daca pica efectiv de oboseala nu adoarme decat in ultimul ultimul moment de epuizare.

Aveti asadar propuneri concrete/exemple personale?

Multumesc de ajutor!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

E inca mic...
Si Codrin facea la fel..noi nu am trecut de la leganat in brate..ci in cos il leganam.
Si o perioada..destul de mare...era asa cum spui tu la culcare...Dura mai bine de o ora..de ma lua pe mine somnul.Dar am rezistat, cu rabdare..
Eu faceam cam asa: jaluzelele trase, liniste, jucariile stranse.Sinu-l bagam in seama sub nici o forma.Se linistea pana la urma, dar dura.A..si nu mai avea deja 2 somnuri pe zi, doar somnul de amiaz.Il puneam pe la 13-13.30.Eventual jumatate de biberon cu lapte cald.Ffff rar s-a intamplat sa adoarma dupa biberonul cu lapte. Dar incet incet, a inceput sa nu se mai ridice.
Si seara era mai usor..ca e intuneric...
Bafta...

Sorana 30+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!

www.totsites.com/tot/codrin" target="_blank">[Despre Codrin]
Poate va place poza mea...www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3" target="_blank">sunt...lo1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisAndy spune:

Buna.
Baietelul meu adoarme in fiecare seara singur. Asta se intampla de vreo 2 saptamani. Eu l-am leganat pe picioare pana atunci, inebunisem, erau nopti cand leganam cate 2 ore si el tot nu adormea, daca ma opream din leganat, plangea. Adormea pe la 12 noaptea. Asa ca m-am gandit: sa nu-l mai culc ziua, sa nu-i mai dau nimic dulce. La ora 10 seara l-am lasat singur in patutul lui, i-am lasat televizorul deschis pe muzica (U tv), i-am dat biberonul cu lapte si am inchis usa. Nu stiu cum dar s-a intamplat minunea, la o jum. de ora, cand nu-l mai auzeam, am deschis usa incet si m-am uitat la el: dormea. De atunci am facut la fel in fiecare seara si de fiecare data adoarme singur fara probleme. In sfarsit am scapat de leganatul pe picioare.
Va pupic.

Cristina si Andy (11.02.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

sfaturi minune si care sa se aplice cu succes din prima....nu sunt.
fiecare copil e diferit, are doza lui de energie...

incearca sa-i faci un program, iar cand il pui la culcare, spune-i ca "acuma ne culcam, nu ne mai jucam", stingi lumina, ma rog cum l-ai obisnuit....tot ritualul. si stai langa el pana adoarme, daca se ridica, il pui la loc, si ii spui ca trebuie sa doarma.
e greu, pana se obisnuieste, te oboseste pe tine, adormi tu...dar cu perseverenta se va obisnui.
si, din experienta, cel mai bine e sa-l obisnuiesti sa doarma in patutul lui, singur, sau pat.
e mult prea mic ca sa stea din prima nemiscat si linistit pana adoarme, va mai dura ceva vreme pana sa nu se mai ridice.
dar, cu rabdare si perseverenta se va obisnui.



Kari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bfly spune:

Eu nu am avut probleme de genul asta pentru ca l-am invatat de la inceput sa doarma singur in patutul lui. Acum daca stau langa el sau incerc sa-l adorm langa mine, el zice ca vreau sa ne jucam, asa ca nu adoarme. Eu cred ca nu e bine sa ramai langa el pana adoarme, deoarece reprezinti un stimul pentru a face taman invers. Invata-l incet incet cu prezenta unui mutunache, o jucarie de plus care sa "faca nani" cu el si in felul asta nu se va simti singur pana adoarme. Eu ii pun si muzica cand il pun la nani. Am un CD cu cantecele gen "nani, nani puiul mami" si cateva melodii de muzica prenatala (merge foarte bine si muzica de relaxare) si puiul meu adoarme linistit pe muzica asta lina.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Bfly sunt si eu curiaosa cum adica l-ai obisnuti de mic...Mie mi s-a mai intamplat sa imi spuna mamici ca au obisnuit copilul cu una sau alta de mic...De ex la somn.Spuneau ca l-au obinsuit de mic.Si am intrebat cum au facut? Raspunsul: pai il puneam in patutul lui si adormea.Intrebam : cum adormea asa singur nu plangea nu se foia ,nu icnea."NU"
Ei bine in astfel de cazuri scuza-ma dar nu cred ca e cazul ca mamicile sa isi aroge merite speciale...pur si simplu copilul a fost cel care a facilitat asta..Dar i-a sa va vad eu cand il pui in patut si incepe icneala,ca are colici,sau apoi ca il dor dintii,sau pur si simplu ca poate vrea sa te simta....Ce merite ati mai avea voi mamicile care va laudati atat???

zanazorilor ,eu cred ca treaba asta tb facuta treptat.Si eu am facut asa cu fetita mea cea mare....Nici ea nu a fost interesata de somn si nu e nici acum...dar stie ca ne punem in pat si facem nani.Isi mai ia o jucariei preferata sau nu....in fine..eu o las sa se foiasca,ca si acum se foieste 20 de minute pana adoarme,si o las in general sa faca asta...asta e tabietul ei ,dar daca vad ca nu vrea sa se potoleasca schimb tonul si ii spun ca e cazul sa se linisteasca.Ideea e sa fii ferma si sa stai si tu acolo linistita pana adoarme,sa nu ii dai idei de joaca.Daca vrea sa se ridice il iei langa tine ,ii zici calm ca tb sa faca nani ,si asta ori de cate ori se ridica..ai sa vezi ca se va ridica de cateva ori ,se va mai foi si pana la urma va adormi...cu calm o sa vezi ca nu e greu.

31 Ianuarie 2007+ Mimishoru'(07 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexadra spune:

De cand mi-am adus puiutul din maternitate, avea 3 zile dupa ce il alaptam il puneam in patutul lui, nu a plans niciodata, daca am incercat vreodata sa-l legan a inceput sa tipe(pentru ca nu e obisnuit), dupa ce nu a mai vrut san, la 1 an, i-am dat seara la culcare biberonul cu lapte, dupa ce il termina facea nani singurel, nu a vrut niciodata cu mine in pat si daca il luam sau si acum il mai iau langa mine in pat imi spune "nu patu male veau la mine in camela, patu mic cu Dodo si Ka(are doua plusuri cu care doarme el si le-a botezat asa)". Nu am avut niciodata probleme cu somnul. Ma consider o fericita cand citesc prin ce treceti

Mamica de print Raul Mihail
"http://s64.photobucket.com/albums/h183/alexadra26/"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Citat:
citat din mesajul lui CrisAndy

Buna.
Baietelul meu adoarme in fiecare seara singur. Asta se intampla de vreo 2 saptamani. Eu l-am leganat pe picioare pana atunci, inebunisem, erau nopti cand leganam cate 2 ore si el tot nu adormea, daca ma opream din leganat, plangea. Adormea pe la 12 noaptea. Asa ca m-am gandit: sa nu-l mai culc ziua, sa nu-i mai dau nimic dulce. La ora 10 seara l-am lasat singur in patutul lui, i-am lasat televizorul deschis pe muzica (U tv), i-am dat biberonul cu lapte si am inchis usa. Nu stiu cum dar s-a intamplat minunea, la o jum. de ora, cand nu-l mai auzeam, am deschis usa incet si m-am uitat la el: dormea. De atunci am facut la fel in fiecare seara si de fiecare data adoarme singur fara probleme. In sfarsit am scapat de leganatul pe picioare.
Va pupic.

Cristina si Andy (11.02.2007)


Te rog sa nu te superi pe mine, dar ceea ce faci tu este absolut nesanatos pt copil. In primul rand adoarme cu telelvizorul, ceea ce e ucigator si pt un creier de adult, apoi adoarme cu biberonul de lapte, ceea ce inseamna ca nu se spala pe dinti inainte de culcare -> carii mai incolo. Inteleg ca esti fericita ca doarmen singur, dar tot nu e bine.

Copiii mei dorm fiecare singur in camera sa, seara avem un ritual de culcare (pipi, dus, spalat pe dinti, rugaciunile de seara), fiecare merge apoi la ea in pat, se stinge lumina si somn usor. Cred ca cel mai important e ritualul de culcare si liniste/intuneric, ceea ce da semnalul de somn creierului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Daca copilul a fst invatat sa adoarma leganat, e clar ca nu il vei dezobisnui f repede.
Trebuie rabdare multa si perseverenta.

In principiu,cum s-a mai spus, trebuie creat un ritual: papa, pipi, dus, povestea de seara, rugaciunea, pupicii si imbratisarile de rigoare, si noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ecrina spune:

La noi a fost f greu (si) cand am renuntat la biberon si s-a trezit ca nu mai are asupra a ce sa se concentreze (la 1 an si 9 luni). Inainte ii dadeam biberonul cu lapte, ma intindeam langa el si in 3-5 minute adormea.
Fara biberon, am inceput sa vorbim cu prietenii de pe perete sau sa numaram sau sa cante (ii pun cutiuta muzicala). Si intr-un final il lua somnul. Intr-adevar iti trebuie multa rabdare pana se obisnuieste cu noul riual si sub nici o forma nu te dai jos din pat sa te joci cu el. Eventual, daca il vedeam ca insista cu jucatul, ridicam tonul la el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Buna,
Reby a mea are 2 ani...si de 2 luni a reusit sa renunte la suzeta...
Ei...tot de atunci a inceput cosmarul pt. mine. Cand avea suzeta, in maxim 5 minute dupa ce ii dadeam suzeta adormea. Acum se lasa cu scandal maaare. Cand vede ca ne pregatim de culcare incepe un plans isteric si spune: "Nu vreau la nani-nani. Nu mi-e somnic" Eu o iau calma si ii explic de fiecare data ca e ora de nani si ca toti copiii dorm acum...dar pe ea nu o intereseaza nimic. Se duce la usa de la dormitor...se pune jos langa ea si urla asurzitor. Am incercat sa ii spun sa isi ia jucaria preferata cu ea sa faca nani. La inceput a mers...dar apoi si-a dat seama ca e un mod de pacalire ca sa o culc. Deci nu mai vrea acum pe nimeni. In camera, mai ales la amiaza...e circ. Plange ce plange...dupa aceea exploreaza camera...sa vada cu ce se poate juca...iar dupa ce se plictiseste, se urca in pat langa mine, incepe sa ma zgarie, sa ma traga de par, sa imi bage degetele in ochi, sa fuga in picioare prin pat (tot ce e interzis...mai ales ca ea nu e violenta deloc de felul ei)....si cand isi da seama ca iar e in pat...se da jos si iar incepe sa urle. Am incercat sa o culc in patut dar e acelasi lucru: joaca si plans isteric. Parca ii e groaza de somn. Intr-un final...de atata oboseala si plans (asta poate dura in medie de la o ora jumate la 3 ore!!!!)...se pune langa mine, ma ia de mana si adoarme.
Am tot sperat ca odata cu trecerea timpului se va obisnui cu noul mod de adormire...insa nu a fost asa. E din ce in ce mai ingrozita.
Am facut si pauze...am lasat-o de exemplu un timp sa nu mai doarma la pranz sau sa o culc in carucior afara si sa o mut in patut cand ajungem acasa(asa merge cel mai bine la ea)...dar dupa aceea a fost la fel. Un cosmar.
Stiu ca poate nu e topicul bun pt. relatarea mea...dar am vrut sa stiti ca exista si alti copii care au probleme cu dormitul.
Sper sa gasesti rezolvarea la problema voastra...pt. ca eu una...deocamdata nu am gasit-o (cu toata rabdarea de care am dat dovada).
Oricum...bine spune sotul meu: "sanatosi sa fim...restul nu mai conteaza".

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput