Recuperare dupa fractura tibie

Recuperare dupa fractura tibie | Autor: Otiliav

Link direct la acest mesaj

S-a intamplat pe 3 septembire. Era pe trotineta la gradinta, a luat o curba si a cazut. De fapt cam asa povesteste ea ca nici o educatoare nu a vazut-o. Acum are piciorul in ghips si mai mergem la radiografie peste 2 saptamani cand vom vedea daca s-a vindecat sau continuam cu gipsul. Ea deja ar vrea sa mearga, paseste pe varfurile degetelor pe langa perete, se taraste prin casa.
Am intrebat doctorii aici de recuperare, mi-au spus ca sa vedem cum se vindeca.

Ce se recomanda in Romania dupa o fractura de tibie? Sunt anumite exercitii pentru piciorul afectat? Sunt medicamente/siropuri care se recomanda pentru a ajuta osul sa-si revina mai repede?

Eu am aici o sticluta de Ca Pharco sirop, oare sa ii dau? Ii mai dau si ulei de peste cu vitamina A, D, E.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 29+
Pozele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

iti raspund eu desi nu am avut tibia ci tripla fractura de glezna cu osteosinteza (multe surubele si placute).
la varsta fetitei tale calusul se formeaza rapid. suplimentul de omega 3 cred ca este suficient
nu ai precizat zona care este in ghips. ideal ar fi sa faca rotiri ale gleznei si flexii-extensii, precum si miscari ale genunchiului.dupa scoaterea ghipsului ar trebui ceva masaj pentu muschii gambei care se vor atrofia putin.

dr cand i-au zis ca poate sa pasesca?si gradul de sprijin in piciorul afectat. ar rebui sa respecte limitarile precizate de dr in acest sens:sa ne se sprijine mai mult/mai devreme decat trebuie pe membrul respectiv

stai linistita ca nu vor fi probleme. eu am schiopatat luni bune si acum port tocuri.....
eu am luat remedii homeopate fiindca eram insarcinata si nu puteam lua altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

iti raspund eu desi nu am avut tibia ci tripla fractura de glezna cu osteosinteza (multe surubele si placute).
la varsta fetitei tale calusul se formeaza rapid. suplimentul de omega 3 cred ca este suficient
nu ai precizat zona care este in ghips. ideal ar fi sa faca rotiri ale gleznei si flexii-extensii, precum si miscari ale genunchiului.dupa scoaterea ghipsului ar trebui ceva masaj pentu muschii gambei care se vor atrofia putin.

dr cand i-au zis ca poate sa pasesca?si gradul de sprijin in piciorul afectat. ar rebui sa respecte limitarile precizate de dr in acest sens:sa ne se sprijine mai mult/mai devreme decat trebuie pe membrul respectiv

stai linistita ca nu vor fi probleme. eu am schiopatat luni bune si acum port tocuri.....
eu am luat remedii homeopate fiindca eram insarcinata si nu puteam lua altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Corina mersi de ajutor, chiar nu mai speram sa-mi raspunda cineva. Uite aici cum este pus ghipsul.
Nu ne-au spus ca poate sa paseasca dar deja nu o mai pot tine. Au trecut 4 saptamani de la accident si in curand mergem la o noua radiografie. Doctorul mi-a spus sa o rog sa-si miste degetele zilnic. Merge cu ajutorul mainilor prin casa, se taraie, nu sta deloc. Iar la gradinita este lasata in voie, ba chiar au pus-o pe o tricicleta cu o alta fetita care conducea si din pacate a luat o cazatura . Dupa ce ca nu au avut grija si s-a intamplat accidentul, nici acum nu isi dau interesul sa o fereasca de mici accidente.
Am primit din Ro sfatul sa-i dau Ca Pharco sirop si Viagntol. I-l dau imediat cum termin cu Omega 3.

Mami de www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Ana nazdravana (18.12.2004) si Minunea din burtica 30+
Pozele noastre

Mergi la inceput