diaree da la cereale bebe 6 luni

diaree da la cereale bebe 6 luni | Autor: neliaCris

Link direct la acest mesaj

fetelor stiu ca macar una dintre voi ma poate ajuta.ieri nu stiam ce are copilul pt ca nu mai vroia sa bea si sa manance nimic.a fost o zi de groaza pt mine.cereal ii dadeam in lapte de ceva timp seara pt a nu se mai trezi di 3 in 3 ore de foame.se pare ca nu am fost inspirata.am sunat medicul in tara si mi-a zis ca poate are ceva in gat de ii vine sa vomite si cand vede laptele.aseara pe la noua simt un miros uarat de la el si am crezut ca face caca!dar a fost doar un vantuletz.dar ziceai ca era ceva in putrefactie.atunci m-a luminat Dd si am inceput sa il masez pe burtica si sa ii ridic piciorusele in sus ca sa elimive totul.dupa jum de ora mare mi-a fost mirarea cand am vazut cum facea caca...se auzea ca apa.am realizat de fapt bebele era prea plin la intestine ca sa mai poata manca.ceea ce era in pempers m-a bagat in groaza.era sa imi curga prin pat.

I-am fiert orez si toata noapte i-am dat zeama de la el cu ceai de menta si fenchin.a beut chiar m-a mirat.saracul se mai eliberase un pic.azi de dimi i-am dat acelasi lucru numai am bagat si un pic de biscuite sa stranga si o lg de lapte.a beu aproape tot.dupa 2 ore i-am facut iar orez dar nu i-am mai bagat ceai ci lapte ca sa ii tina de foame.nu a vrut sa il bea.ce altceva mai pot sa ii dau?

Sa mai astept cateva zile pana se purifica organismul si sa ii dau doar ceai cu zeam de orez?doctorul mi-a zis sa vad cum merge si ca incetul cu incetul va manca iar.si daca bea doar ceai e bine sa nu se deshidrateze.cateva zile.

CE SA II MAI DAU DE MANCARE SA II TINA SI DE FOAME SAU SA II LEGE STOMACELUL?FIECARE MINUT CONTEAZA
DATI-MI UN SFAT

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Daca are diaree, pe langa ceai de menta, mucilagiu de orez (apa in care a fiert orezul) si lapte fara lactoza, din cate stiu!

Nu-i mai da biscuti si altele, ca nu stii ce are: poate diaree este o intoleranta la ceva. Nu-i baga nimic nou acum.

Grija mare sa nu se deshidrateze!

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Posibil sa aiba o enterocolita, circula virusi! la Brasov cel putin a fost epidemie, mi-a zis medicul cand am mers cu Radu ca e spitalul plin!

Ideea e ca la diaree se tine regim si exista niste alimente strict interzise : laptele, cartoful si fructele in afara de banana si mar copt!
Deci poti sa-i dai lapte fara lactoza , mar copt , banana, orez, piure de morcov , brinza de vaci (daca deja eset un aliment introdus!
DAR laptele e cel mai immortant de scos! (daca a avut numai un scaun moale si nu va mai avea inca 2-3-7 azi nu e neparat o problema...)

Acum din cate am citit la un al subiect el deja maninca biscuiti si altele cu gluten...dar totusi daca dupa episodul asta va mai avea si altele in momentul cand ii reintroduci cerealele si biscuitii poti suspecta o intoleranta la gluten!

Daca face si febra azi... atunci trebuie mers la medic!
Noua ne-a recomandat Biotics dar uite ca nu stiu de la ce varsta se da!

Sanatate!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliaCris spune:

multu frumos L igia
Tocmai ne-am intors de la doctor(nu puteam sta asa ca pe ace)si bine am facut.din cauza ca i-am dat cereal si toate bunatatiurile ale a zis ca a ajuns la un grad de saturatie prea mare.iar ceea ce are nu este diaree ci scaun moale.cica dearee inseamna cand ai mai multe scune pe zi de 2.nu are febra dar ma ingrijora faptul ca nu mai vroia lapte si mie teama sa nu renunte la el de tot.acum incerc sa il dau in ceai si asa nu isi da seama ce mananca.deocamdata a functionat.mia zis ca si ceaiul cu biscuiti e bun(cu glutine)altfel nu am gasit de cumparat.sper ca intr-o sapt sa uit tot epidsodul acesta!prin multe mai trece o mama langa puiul ei(iti dai seama cate ore am dormit aseara,nu?)

Mergi la inceput