bubita plina cu lichid pe obraz

bubita plina cu lichid pe obraz | Autor: giliola

Link direct la acest mesaj

Fetitei mele i-a iesit pe obrajor o bubita, plina cu lichid. Este umflata, cam de 1 cm lungime si cam tot atata latime (dar forma e neregulata) si e plina cu un lichid transparent, usor galbui, iar de jur imprejur pielea e rosie.
Ati patit asa ceva cu copiii vostrii? Stiti cumva ce ar putea si ce putem face?

Multumesc pt rapunsuri!
Giliola

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

varicela
:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giliola spune:

nu-i varicela :)...e o singura bubita, nu mai multe...in plus, a facut deja varicela, cu vreo 3 ani in urma (are 6 ani si jumatate acum), e drept ca o forma usoara, dar a facut...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

aaa...bube dulci? nu stiu
La sofia asa a aparut varicela, o bubita pe fata, timp de vreo 4, 5 zile..si abia apoi pe corp(cu destul de putin bube)
Sanatate!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giliola spune:

Multumesc, Sabina!
Poate fi impetigo? Copiii vostri au avut asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

e f posibil sa fie impetigo......urmareste daca face o crusta galbuie dupa ce se sparge...daca are un aspect ca si cand ar avea miere deasupra....cam asa arata impetigo....

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Poate sa fie si herpes. Eu faceam in copilarie herpes cu localizari dintr-astea atipice: nas, obraz.
Multa sanatate

Ani de Stefana (23.01.2008)
Fericirea trebuie sa fie o rasplata, nu un scop. - Antoine de Saint-Exupery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceela spune:

Si baietelul meu face, are 2,5 ani, da face demult. Tot pe obraz. Initial am zis ca iese de la ficat, cand mananca ceva greu. Acum banuiesc ca e pe fond de stres. A coincis cu pregatirile pentru gradinita? vreo grija? la noi cam da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giliola spune:

Pana la urma acea bubita a fost de la intepatura unui paianjen. Fata mea este alergica la intepaturi de insecte, stiam, insa niciodata reactia nu fusese de acest tip. I-am dat cateva zile cu baneocin pudra si a trecut. Acum este bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

gillola, sa stii ca eu am vrut sa-ti sugerez si atunci ca poate fi o intepatura de insecta.
fetita mea a patit la fel de cateva ori...dar la noi a fost cale lunga pana am descoperit ca sunt intepaturi. am fost la mai multi dermatologi, pediatrul ne-a pus fel de fel de diagnostice, am facut zeci de analize, crezand ca e vb despre o alergie, si ca acele bube ies din senin.
ni s0a pus chiar diagnosticul de impetigo o data.
la noi apare initial o pata rosie destul de mare...dupa care incepe sa se umfle, se face o blanda tare...dupa care daca nu luam nicio masura, apare basica...care se sparge si posibil se infecteaza...ideea e sa nu lasi basica sa apara. noi dam de doua ori pe zi cu un unguent cu cortizon...nu e nevoie de mai mult de doua zile de tratament pt a trece de tot bubita. se alege din doua rele, cel mai mic rau. decat sa se infecteze, sa ajungem la tratament indelungat cu antibiotic, plus durere, plus chin....mai bine cortizon repede doua zile si gata.

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice_2007 spune:

Buna, am patit si eu cu fata mea la fel, m-am trezit intr-o dimineata ca are niste bubite cu lichid pe mana doua si pe un piciorus alta....am intrat in panica dar doamna doctor ne-a linistit ca e doar o muscatura de paianjen...dar ne-a ramas semn...

Mergi la inceput