si bebeii vostri se screm ?

si bebeii vostri se screm ? | Autor: puppe

Link direct la acest mesaj

Scuzati-ma ca revin cu intrebari tembele (apropo, daca faceti o rubrica"cele mai penibile intrebari", cred ca iau premiul Oscar!!), dar nu mai stiu ce sa cred. Andrada mea (maine face 6 saptamani)are de vreo 2 sapt. un obicei: dupa fiecare masa se pune si se screme, si se indeasa...de obicei, face si partz, si kaki, nu e constipata, nu are diaree, dar ataat se screme pana ori incepe sa urle (cel mai frecvent) ori adoarme si continua si in somn sa se screama.Mai nou, chiar si cand o alaptez se screme, mai suge putin, iar se screme...Nu stiu ce sa fac. Am crezut ca are colici, dar chiar non-stop??! In plus, plansul de colici i-l cunosc, atunci urla ca sirena, isi strange piciorusele, acum nu, doar isi agita manutele si se face ca sfecla la fata.Nu stiu ce sa-i dau si ce sa-i fac. Singurul remediu este sa o scot la plimbare, atunci adoarme, dar tot se mai indeasa si in somn !Voi ati avut probleme de genul asta? E cazul sa o duc la doctor ? Asa, mananca f.bine si ia in greutate ca lumea, dar...stiu eu ?Va rog frumos, dati-mi un sfat!
Multumim, Andrada si mami Cristina stressanta

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

maria mea de 8 luni cand nu o bagi in seama incepe sa se screama...da asa tare ca un om mare....nu face nika ca la primele faze am controlat-o ci doar ma atentioneaza! Misto e cand face prin magazine dar asta e. Cand face kaka nu auzi nici pass, culmea!

Pupici
marina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Sa-ti traiasca fetita si sa fie sanatoasa.

Eu am un baietel de 8 spat. si are cam acelasi simptome. Se screme . EU am observat ca face asta inainte de a avea scaun. Uneori se tot screme dar fara succes. Eventual mai trage cite un pirtz, asta asa ca sa-l pacaleasca pe tati care ma cheama pe mine sa-l schimb ca s-a kkat baiatul.


Parerea mea e ca nu trebuie sa te ingrijorezi.

Cu drag Romana si Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Buna,
Cred ca e normal ca se screme, si al meu inca face astfel si are 4 luni. Se screme si cind bea lapte (mai ales de la sin), si dupa-aceea, si tot timpul, pina si in somn uneori. E mai bine decit atunci cind avea colici (maximum de neplaceri le-a avut pe la 6 saptamini) dar totusi se screme des. Pacat ca in nici-o carte nu scrie ca un bebelus face acest lucru 90% din timp...

Adina si bebe Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Da, da, se screme mai ales de la laptele matern. Acuma, de cind sintem mai mari (3 luni poimiine) se screme mai usor, dar cind era mai mic mi se rupea sufletul cind il vedeam cum face. Credeam ca de la formula (si de la fierul din formula) se face asa de rosu, si cum mie imi scadea laptele, credeam ca-i trece si lui natural. Asta pina la tratamentul de sporire a lactatiei, cind a inceput iar cu scremetele. Cel mai des, dupa 5-10 minute, trage un pirtulica. :)

Sanatate la bebei si mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Salut.
Si al meu se scremea. Am intrebat si un medic si mi-a spus ca le provoaca placere sa se screama. Asa ca lasati-i sa se simta bine!
Sanatate.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Si bb Matei care are 6 sapt. se screme tot timpul in afara timpului in care doarme si mor de ras de el ce figura e...

ROMANA&BB MATEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puppe spune:

Multumesc frumos tuturor mamicilor pentru raspunsuri, m-am mai linistit afland ca scremetele astea le au si alti bebei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crysa spune:

bia mea de 4 luni si juma, se face ca sfecla cind se screme. cind era mititica, facea kkutza ca o ratusca, de fiecare data cind minca, dar era moale si nu era necesar sa se screama. acum de cind cu bananutza, de cind cu morcovul, fiica-mea a invatat in sfirsit sa faca kk klumea. eu cred ca e normal sa se screama, pentru ca si noi o facem. si vorba mamicii de mai sus, uneori ne face placere :)))

bb bia si mami cryssa

cryssa

Mergi la inceput