la cate luni sta bebe in fundulet

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

Fiecare copil are propiul ritm deci nu se poate generaliza,nu o forta cu pusulintre perne sau mai stiu eu ce,cind va veni timpul va sta si in fundulet.Sunt copii care o iau la mers de-a buselea si apoi stau in fundulet sau altii merg direct in picioare fara a trece prin etapa 4*4.Fetita mea cea mare a mers direct pe picioare dar asta mica a trecut prin toate fazele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema_modo spune:

multumesc pentru sfaturi...acum am facut 5 luni si stam singure in fundulet cateva minute...nu am ce sa-i fac ca se ridica singura...mi-au zis cativa doctorii sa o las daca se ridica singura.sanatate bebicilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdalena76 spune:

Vladut a stat in fundulet de la 4 luni. vroia el de la 3 luni dar mi s-a parut muult prea devrema asa ca il tineam eu in brate cu fata la directia de mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

DE LA FIZIOTERAPEUT :

copilul NU trebuie pus in fund, sa stea. ci ajutat sa exerseze miscarea prin care se ridica in fund. un copil care este pus in pozitie sezand inainte ca musculatura si coloana sa ii fie dezvoltate suficient, risca sa aiba probleme la coloana etc.


si nu va mai speriati, S a stat la 1 an singurica sa pot pleca de langa ea. la o luna distanta mergea tinandu-se de mobila. dar ea are problemele ei + dismaturia de 1 luna...

eu intai m-am ridicar in picioare, apoi de oboseala problabil m-am asezat si in fund... dar fff devreme, spre deosebire de fi-mea am fost super precoce.

nu-i mai fortati, ca or sa stea toata viata in fund !

ema, ia-i un bouncer. si de acolo poate vedea tot, fara sa isi faca rau !

oana deSOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




www.helpsonia.com
povestea Soniei


"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Alex a stat in fundulet singur,fara ajutor sau perne de pe la 6 luni.Mai devreme,ii puneam perne in jurul lui si era ok
Sunt si eu de acord ca fiecare copil are ritmul lui si nu trebuiesc facute comparatii

Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ang3lt0uch spune:

Citat:
citat din mesajul lui flavia maria

alex pe la 8 luni si antonio pe la 7 ....ce baieti "lenesi" am

are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)



si Adriana a stat singura fara ajutor si fara sa cada imediat pe la 7 luni si... Dar inca nu se putea pune ea in fund singura atunci, a mai durat pana sa se ridice, si s-a ridicat in fudn din mersul de-a buselea, in jur de 8 luni. In rest, a mers in picioare de la 9 lun isi 3 sapt, deci fiecare cu ritmul lui si daca a stat tarziu in fund nu inseamna ca va face restul lucrurilor tot tarziu.

Mai devereme de 5 luni nu am pus-o in fund mai deloc fara sprijin la spate, chiar daca tot timpul vroia sa o tin in fund. Mi-a fost frica de coloana...

Sorina, mami de Adriana Renata (08.05.2007)

Poze cu ingerasul mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annabubu spune:

buna fetelor,

am si eu o intrebare. am un baietel de 2 luni si jumatate. Bineinteles ca deocamdata nu se pune problema sa stea singur in fund.

Intrebarea mea e daca il afecteaza daca il tin eu in brate in pozitia sezand sau daca il pun pe perna sa stea un pic mai sus. Sau trebuie sa il tin tot timpul in pozitia culcat pana o sa se ridice el singur in pozitia sezand? ca chiar nu am gasit nicaieri raspunsul la intrebarea asta.

multumesc,

anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela86ifr spune:

buna nepotica mea a stat in fundulet la5 luni si a mers in picioare la 10 luni
cum se spune:fiecare copil are ritmul lui de crestere si dezvoltare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamada spune:

Catinca a stat in fundulet la 5 luni, nu a mers in patru labute si la 7 luni mergea in picoare tinuta de manuta! Eu cand am vazut ca da semne ca vrea sa stea in fundulet o puneam in landou si ii ridicam putin, cam la 40-45 de grade spatarul landoului...in casa o puneam in leagan, fara sa-i dau drumul la leagan si il puneam tot asa pe o pozitie intermediara astfel incat sa vada in jur...nu te speria...ai toate sansele sa sar etape... fiecare copil este unic....

Oana si Cati mica (23.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ploscariu spune:

ema_modo pe la 6 luni poti s-o lasi sa stea singura in fundulet, mai repede, doar sprijinita in pozitia semisezut, coloana este pre frageda si se poate deforma. Multa sanatate!


POZE RECENTE

poze cu Ioana si Ionut

www.weddingcountdown.com/ticker/b9szi95.png" target="_blank">Gabriela - mami de Ionut 14.01.2008si Ioana 13.12.2004

Mergi la inceput