Operatie de polipi - tratament dupa

Operatie de polipi - tratament dupa | Autor: anda141

Link direct la acest mesaj

Am fost cu Albert la un consul ORL ( de fapt la 3 ) ptr. ca are streptococul pneumoniae in nas de ceva timp si nu csapam de el. Se manifetsa prin nas infundat si secretii foarte abundente.
Primul consul ORL la dr. Sarafoleanu (cel in varsta) , ne spune ca nu are polipi, sa-i punem picaturi cu colargol.
Ptr.ca a inceput sa-i curga iar nasul tare amn fost la dr. Gheorghe de la Budimex, care ne spune ca are polipi si solutia sa scape de streptococ este operatia de polipi. Deja acum eram contrariata ptr. ca Sarafoleanu mi-a zis ca nu are. Asa ca in aceeasi zi m-am dus si la G.Alexandrescu la dr. Balanescu care ne-a pus acelasi lucru, ca are polipi, ca trebuie operat .
L-am programat deja ptr. vineri la Budimex la dr, Gheorghe, am citit pe aici ca e bun.
Sunt destul de speriata de anestezie si de faptul ca nu ne-a dat sa facut analize, mi-au spus ca se fac pe loc. INTREBAREA mes este : oare chiar se fac aceste analize, se asteapta rezultatul lor? Le fac atat de repede si tin cont de ele? Mi-e teama sa nu i le faca si sa nu se astepte si rezultatul si sa pateasca cine stie ce ...of..cum nu am eu incredere deloc in sistemul nostru medical, sunt f. speriata.
Cine a mai trecut prin asa ceva, cum ati procedat? Tot acolo in aceeasi zi vi s-au facut analizele?
S-a operat cineva de polipi pe motiv de pneumococ si a scapat de el?
Mentionez ca nu mi-a facut niciodata vreo otita sau bronsita. In afara de rosu in gat, f. rar de maxim 2-3 ori pe an nu a mai avut altcea. A mai avut o pneumonie usoara de la pneumococ, da asta nu tine de gat ..
Ideea este ca nu scapam de nasul asta curgator de cateva luni bune, altfel nu m-as fi stresat. Nu sforaiae noaptea cand nu are episoadele astea de curs nasul, nu m-as fi gandit ca are polipi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Iti pot spune ca operatia de polipi facuta la Budimex dupa noile aparaturi este foarte usoara...in primul rand il anesteziaza ca sa poata curata bine locul sa nu mai fie nici o problema....

Despre Dr Gheorghe...e un mare profesionism. In Iasi copilul meu era sa ramana surd...la Bucuresti El ia salvat auzul acum 2 luni.Asa ca mergi inainte esti pe maini bune.Plus ca si personalul de pe sectie este foarte de treaba.

Multa sanatate.


^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
, mamica de Sebastian-Mihai ( 10.09.2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mussette spune:

Noi ne-am operat la Gr. Alexandrescu la dr Toader Miorita. Stai linistita ca anestezia nu e mare lucru si nu dureaza mult, apoi dupa ce-si revine in 2 ore plecati din spital. Noua ne-a facut analize inainte (hemoleucograma si exudat) dar probabil ca depinde de medic

mult succes
mussette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

la Budimex ,l-am operat si eu pe Silviu, analizele le-a facut la internare, in aceiasi zi , operatia in sine dureaza foarte putin, nimic complicat, fiind mic cu anestezie totala, singura care provoaca neplaceri in acest caz, e mai agitat la trezire, poate voma sau plange
mie in 15 min maxim de cand la luat mi la adus in salon innapoi si in 3 ore eram acasa
dar ce sa zic, ca sa fiu sincera , pe noi nu nea ajutat,interventia, mucii au continuat si dupa

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica ,
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cu%20inghetata%20din%20Danonino&page=3" target="_blank">un vot si pentru noi la Danonino pax1 multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Paxela, tot streptococ ati avut si voi? Nici eu nu sunt ferm convinsa ca trebuie facuta operatia asta, maine ma duc si la dr. Iorgulescu, ( am auzit ca e buna) sa vad ce imi spune si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

la noi au fost perioade luungi de muci verzi, exudate curate, muci verzziiii nu cedau cu nimic, si asta au gasit ca solutie, dupa operatie la ceva timp ia iesit la un exudat hemofilus influentae, sau cum so scrie, desi are vaccin pt el facut, ia mai iesit si streptococul auriu, si pneumonie , dar cu sau fara tratament el evolua la fel dar inainte de operatie nu au descoperit nimic

si astea, leam gasit asa , eu ii luam probe in aceiasi zi la 2-3 lab si unul gasea 1 unul alta altul nimic de turbase si dr lui
ma mir ca va opereaza pe infectie , la noi a trebuit sa asteptam sa fie curat

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica ,
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cu%20inghetata%20din%20Danonino&page=3" target="_blank">un vot si pentru noi la Danonino pax1 multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Cati ani au copiii vostri de-i operati de polipi?
A mea are 9 luni si ni s-a recomandat operatie la Budimex,
dar nu ma grabesc, imi este teama si de operatie si ca s-ar reface.

Matei si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Al meu are 4 ani jumate. Oricum eu am impresia ca ei recomanda operatia de polipi pe banda rulanda, e o moda sa iti operezi copilul de polipi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Noi am avut in primavara otita; la controlul ORL de acum o luna medicul a gasit inca lichid in ureche. Ne-a mai dar ragaz de o luna, dupa care, daca situatia persista, ne-a recomandat operatie de polipi. Sunt un pic ingrijorata, mai ales ca am auzit faptul ca, daca sunt operati mai devreme de varsta de 3 ani, polipii de regula se refac. A, la exudatul nazal pe care i l-am facut acum o luna, i-a iesit streptococ auriu. Pediatra ne-a spus ca nu este ceva grav, dar intrucat avea mucozitati foarte abundente, dupa ce am incercat diverse remedii, ne-a recomandat pana la urma antibiotic.

Va rog, daca ati trecut prin situatii asemmanatoare, sa imi spuneti cum au recationat copiii dupa operatia de polipi, si daca au mai avut probleme cu mucozitatile abundente si / sau urechea.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Da, Anda, e si o moda, dar uneori chiar trebuie. Unii polipi sunt de operat, altii nu. Totul e sa gasesti un medic bun care sa evalueze corect situatia.Auzul copilului este in joc.
Adriana, si copilul meu a avut acum vreo 2 ani otita seroasa si tin minte ca lichidul s-a reabsorbit in cateva luni. Test de auz i-ai facut?
Este foarte important ca nasul sa fie bine curatat
La noi n-a trebuit operatie pana la urma, dar intr-o prima faza am gasit vreo 2 orelisti care ne-o recomandau. Bine ca, pana la urma, am ajuns la cine trebuie si am aflat ca nu-i nevoie de nici o operatie. Problemele astea apar, de regula, pe la 3-4 ani, cand copilul intra in colectivitate. Apoi devine rezistent, racelile se raresc si e din ce in ce mai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

da operatia de polipi la noi e pe banda, noi l-am operat in jur de 2 ani , dar repet, degeaba


Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica ,
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cu%20inghetata%20din%20Danonino&page=3" target="_blank">un vot si pentru noi la Danonino pax1 multumim

Mergi la inceput