Aforisme....

Aforisme.... | Autor: ericuta

Link direct la acest mesaj

Am deschis acest subiect in dorinta de a afla cit mai multe aforisme. Cineva zicea cindva: "sa invatam din greselile altora, nu din cele ale noastre!"
Astept cu nerabdare si alte aforisme.


"Dragostea este misterul intre doi oameni, nu asemanarea dintre ei" (Magicianul de John Fowles)
"Dragostea rezulta mai ales din aptitudinea de a iubi, existenta in noi insine, si nu neaparat din faptul ca partenerul are reale calitati pentru a fi iubit"(din Magicianul de John Fowles)
"Poate parea absurd sfatul: e bine sa faci dragoste numai daca si numai dupa ce acesta exista deja"(Radu Zaharescu)
"Nu avem voie sa lasam totul la voia intamplarii, asa cum nu avem voie sa ne inecam.Inoata!"(din Magicianul de John Fowles)
"Daca esti destul de destept sa nu deplangi trecutul pentru ceea ce nu a cunoscut, sa te compatimesti pe tine pentru ceea ce trecutul a cunoscut" (din Magicianul de John Fowles)
"O iubire mare e mai curand un proces de autosugestie... Trebuie timp si trebuie complicitate pentru formarea ei... Orice iubire e ca un monodeism, voluntar la inceput, patologic pe urma" (Camil Petrescu-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi)
"Maine sa iubeasca cel care n-a iubit niciodata si cel care a iubit sa iubeasca maine"(Extras din "Magicianul")
"Mai bine o noapte eterna decat o zi fada, mai bine obscuritatea decat o lumina stearsa"(Cioran)
"Nimic n-a fost niciodata este soapta care ne mangaie in amurguri"(Cioran)
"Ce este prezentul aceasta jumatate a timpului pentru cel impatimit de viitor?"(Cioran)
"Primul pas pentru a nu fi nefericit este sa nu ai timp sa te gandesti la nefericire"(G.B.Shaw)
"Invata sa cunosti oamenii printre oameni;invata sa meditezi asupra lor in singuratate"(Goethe)
"Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede."(Confucius)
"Unii nu sunt intelepti decat cu conditia sa traiasca intr-o lume de nebuni."(A.Schopenhauer - L'amour, la vie et la mort)
"Sentimentele nobile duse pana la exagerare dau aproape acelasi rezultat ca si marile vicii."(Balzac - Verisoara Bette)
"In viata exista doua tragedii. Una e sa nu obtii ceea ce-ti doresti. Cealalta e sa obtii."(G.B.Shaw)
"Ma indoiesc, deci cuget. Cuget, asadar exist." (Descartes)
" Ce este omul, cand folosinta timpului sau, sunt numai somn si mancare? O vita si nimic mai mult!" (Shakespeare)
"Daca n-am avea atatea defecte, nu ne-ar face atata placere sa le observam pe ale celorlalti." (La Rochefoucauld)
"Vreau sa vorbesc numai despre pumnale, nu sa le intrebuintez." (Shakespeare)
"O calatorie de mii de mile incepe cu un pas." (Laotse)
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." (Shakespeare)
"Pentru orice realizare primul pas este curajul." (Goethe)
"Cine minte o data trebuie sa se obisnuiasca cu minciuna; deoarece ai nevoie de sapte minciuni pentru a proteja una singura." (Friedrich Ruckert)
"Toate neputintele se reduc la una: aceea de a iubi, aceea de a evada din propria tristete. " (Cioran - Caiete)
"Prieten se numeste omul care te ajuta fara ca verbul sa fie urmat de un complement circumstantial de timp sau de loc sau de mod. " (Nicolae Steinhardt - Jurnalul fericirii )
"Ce a fost va mai fi si ce s-a facut se va mai face: nu este nimic nou sub Soare. " (Eclesiastul 1, 9)
"Cea mai frumoasa si mai profunda traire omeneasca este misterul. " (Albert Einstein)
"Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu. " (Socrate)
"Candva totul va fi bine, iata speranta, acum totul este bine, iata iluzia. " (Voltaire)
"Trebuie sa te pricepi sa fii când zeu, când porc, dar totdeauna cu gratie. " (Lion Feuchtwanger - Vulpile în vie)
"Uitarea si mersul mai departe sunt cea mai buna întelepciune. " (Nietzsche - Asa grait-a Zarathustra)
"Din moment ce nu exista lucruri simple in univers totul este complex. " (Borges)
N-are rost sa-ti faci probleme gandindu-te ca o sa mori. Oricum acesta va fi ultimul lucru pe care-l vei face.(Hubie Morrison)
Iubirea orbeste. Si exact in momentul acela femeia profita.(Vincente Garcia)
Butoaiele goale fac cea mai mare galagie.(Sofocle)
Placerile sunt ca florile: dupa ce pui mana pe ele, se ofilesc.(Ralph Waldo Emerson)
Nu folosi o spada ca sa-ti gonesti musca de pe caciula.(Lao Tse)
E bine sa tii cont de ceea ce simt cei din jurul tau, dar nu opri masina de teama ca au ametit rotile. (Steven Wright)
"Cu cat cauti sa placi la toata lumea, cu atat esti in primejdie sa nu fii respectat de nimeni." ( Delacroix)
"Ironia este felul cel mai rafinat de a expune defectele altora. Dar nu toatalumea are talentul de a manui o treaba atat de gingasa si dificila." (JOHN LOCKE)
"Nu zi niciodata "nu se poate", ci începe cu "sa vedem". (NICOLAE IORGA)
"Cine nu cade nu se poate inalta"(L.Blaga)
"Intr-o dragoste adevarata trebuie sa fii putin sclav pentru a fi liber, adica sa nu mai vezi nimic in jur" (Octavian Paler-"Un om norocos")


Lili

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Iti multumesc , cateva le stiam din cartile pe care le-am citit. Foarte frumos ca le-ai scris si pentru noi
Din pacate caietele mele de poezii si aforisme a ramas in Romania, cateodata imi e tare dor de ele.
Zilele trecute mi-am amintit de una pe care am mai scris-o si cu alta ocazie pe forum:

"O caracteristica a spiritului nostru este acea de a banui ca e numai tulburare si intuneciune acolo unde nu stim lamurit ce este" J.W.Goethe - "Suferintele tanarului Werther"

Numai bine,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISTINEL spune:


Minunat, merci.

Am sa revin si eu cu cateva din pacate acum nu am timp sa le scriu.

Mi-ai uns sufletul.

pupici,
Cristine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ericuta spune:

Am gasit acest site foarte interesant mai ales pt. suflet din care citez :http://www.geocities.com/pastefan4u/Citate.html

Lasa-l sa ma sarute cu saruturile gurii sale: pentru ca dragostea este mai buna dacat vinul" - cantecul lui Solomon, 1:2

"Dragostea este asemenea tusei: nu poate fi ascunsa." - George Herbert

"O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara." - proverb suedez

"Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor par
a fi adormite in armonia raiului." - William Shakespeare

"Spune-mi pe cine iubesti sa sa-ti spun cine esti." - proverb african

"Iubim sa fim indragostiti, acesta este adevarul." - W.M. Thackeray

"Dragostea este darul pe care Zeii l-au dat Oamenilor singuri de sub cer." - Sir Walter Scott

"Dragostea consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta." - Emanuel Swdenborg

"Acela care nu a iubit niciodata, inseamna ca nu a trait niciodata." - John Gay

"Dorinta de a fi iubit pentru ceea ce esti in tine insuti este o reflectare a Inimii lui Dumnezeu care se oglindeste in inima noastra."

Iubirea este o prietenie care a luat foc.

Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze.

Dragostea este un joc ciudat: sau amandoi castiga sau amandoi pierd ...

Dragostea marcheaza triumful imaginatiei asupra inteligentei.

Credinta castiga cel mai mult, umilinta primeste cel mai mult, dragostea insa lucreaza cel mai mult.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Nu poti porunci inimii! Dragostea se castiga, respectul se merita.

Indragostirile sunt ca varsatul de vant: formele cele mai grave apar la oamenii mai in varsta.

Dragostea nu intreaba: "Cat trebuie sa fac?", ci "Ce trebuie sa fac?"

Adesea, oamenii uita ca una din componentele importante ale dragostei este vointa de a iubi.

A fi indragostit de cineva inseamna mult mai mult decat a fi stapinit de un sentiment coplesitor - inseamna a lua o hotarare, a face o judecata, a te angaja printr-o promisiune. Daca dragostea ar fi doar un sentiment nestatornic n-ar exista nici o baza pentru fagaduinta de a iubi pe cineva pe toata durata vietii. Sentimentele vin si se duc. Cum as putea promite statornicie daca m-as baza numai pe ele, fara sa ma biziuesc pe judecata mintii si pe vointa caracterului? - Erich Fromm (1900-1960)

Dragostea este abilitatea de a merge prin conflicte impreuna.

Dragostea este singurul joc de doi in care amandoi pot sa castige.

Performanta pe care o reuseste Dumnezeu in iubirea Lui este ca ne iubeste pe fiecare de parca n-am exista decat noi in toata lumea.

Sigur ca exista si dragoste la prima vedere, dar este intotdeauna bine
sa mai aruncam si o a doua privire.

In general vorbind, este mult mai usor sa iubesti toata omenirea decat pe vecinul de alaturi.

Poti da fara iubire, dar nu poti iubi fara daruire.

Iubirea este singura pasiune care se plateste cu o moneda fabricata de ea insasi ... "jertfa."

Cine umbla dupa iubire, n-o va gasi; cine-o da, o primeste inapoi.


Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farizzada spune:

draga lili...a reaminti oamenilor vechile cugetari inseamna a-i indruma spre virtute.nu e vorba de a-i face sa citeasca,ci de a-i face sa gandeasca,spunea Montesquieu..mie imi sunt bine-venite aceste aforisme..multumesc,ai un pup mare de la mine..

"fereste-te deopotriva de prietenia dusmanului si de dusmania prietenului"(n.iorga)

"dragostea e sentimentul care vine in galop si dispare in varful picioarelor"(tudor musatescu)

"nu tuturor li-i dat sa zboare dar multi nu stiu nici sa se tarasca"(alexandru vlahuta)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns farizzada spune:

si o serie de proverbe si zicatori poloneze...culese de mine candva..dintr-o carticica prafuita;

"totul e in mainile omului.de aceea trebuie sa le spalam des"

"omul ar trebui sa traiasca 2 vieti:unii drept rasplata,altii drept pedeapsa"

"cand ai ascuns in maneca un atu, nu joci cu el popa-prostu"

"nu toti se trag din adam si eva.unii se trag din sarpe."

"nu cu bani cumperi cerul"

"elefantul se lasa mangaiat,puricele nu"

"cand a vrut sa-si dea jos masca era prea tarziu..ii intrase in piele"

Mergi la inceput