intarcatul o problema

intarcatul o problema | Autor: bruma

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 1 an si 5 luni si as dori sa o inarc ,dar am auzit ca sunt destule probleme cu intarcatul.Babele zic ca faci temperatura ,frisoane ,sa nu o intarc acum din cauza caldurii ca se poate imbolnavii.
Nici nu stiu cum sa procedez ,cele care ati trecut prin asta da-ti-mi si mie un sfat si cam ce ar trebui sa fac ca laptele sa se retraga.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Eu am alaptat putin, nici intr-un caz 1 an jumate, dar cea mai sigura metoda sa opresti laptele sunt compresele reci pe san si sutiene stramte. Daca vrei sa recurgi la medicamente, in Romania se gasea ceva (Bromcriptina parca), dar cel mai natural e cu compresele reci si sutienele stramte. Daca ai ff mult lapte, mulgi ff putin, cat sa nu mai ai tensiune in sani, si apoi din nou comprese reci. Cat despre temperatura, frisoane, si alte prostii din astea, hai sa fim seriosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

eu as indrazni sa spun s-o lasi pe ea sa aleaga momentul (evident daca esti dispusa sa continui s-o alaptezi)
eu am alaptat aproape 4 ani si intarcarea s-a produs atat de treptat incat nici nu mi-am dat seama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OanaP spune:

Si eu voiam sa il intarc in perioada asta. Dar doctorita, mi-a spus sa mai am nitica rabdare pana se mai racoreste, ca dupa ce sufera de cald, sa mai duca dorul si dupa lapte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Va rog sa continuati discutia la topicul dedicat intarcarii, acesta
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=79368

Mergi la inceput