Klubul mamicilor nedormite

Klubul mamicilor nedormite | Autor: bebi

Link direct la acest mesaj



Va rooooog, haideti sa gasim impreuna o solutie sa-i potolim pe micii karaotori!Catalina (11 luni) e karaitoare shefa...

Dupa ce am biruit, momentan, asupra constipatiei.... Avem alta problema: nu doarme noaptea. Are program de somn cam asa:

-la 8.00 se trezeste
- de la 9-10 mai trage un puiutz de somn
- doarme la pranz cam 3 ore
- seara o culc la 10.00-10.300 si incepe distractia.... Se trezeste din 2 in 2 ore....Aseara, desi a mancat un biberon de 200 ml lapte cu cereale, s-a trezit la 2.30 si i-am dat lapte. NU S-A MAI TREZIT PANA DIMINEATA!!! Dar, nu cred ca-i bine.....

Azi noapte chiar a vorbit in somn, nu stiu ce silabe incerca sa scoata. Oare mai dureaz mult nesomnu' asta ca eu nu mai pot

N-as dori sa fie cat mai multe mamici care sa scrie aici, dar, daca aveti bebelashi gen Catalina, invatati si pe altii cum reusiti sa faceti fata.


Pupici!!!

Si sper sa aveti parte de odihna in w/e


Love is all around

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Sor'meo, cand a inceput faza asta la noi, adica acum 2 luni, ne-a pacalit si pe noi ca i-ar fi foame .... Nu de asta se scoala ... Acum ii dam apa noaptea. iar solutia noastra este : il plimbam cu carutul, la viteza mare. Cam de 2-3 ori / noapte. Incercam sa-l scoatem mult afara in timpul zilei. Asta il mai oboseste. La baie, balaceala multa. Cade raspus la 20:30-21:00. Se scoala la 05:00, mananca lapte, iar la 08:00 mai trage o portie de o ora de somn.
Eu, ce sa zic, eram obosita dinainte de sarcina...., acum sunt un fel de nu mai stiu ....
Tot ce conteaza este ca avem niste copii sanatosi si frumosi !
Sa ne traiasca !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Fetelor nu vreau sa va dezamagesc dar eu nu am stiut ce inseamna noapte dormita pana la 2 ani, cand am inceput sa merg la serviciu, si a inceput sa doarma cu bona, eu trebuia sa fiu cat de cat odihnita.Parerea mea este ca trebuie sa fi ferma de la inceput, mancare la ore fixe, dormit in paturi si camere separate, iar atunci cand se trezeste noaptea lasat treptat sa planga pana se obisnuieste.La fel a fost si la mine pana la un an cat am alaptat-o se trezea din doua in doua ore si vroia san, si-i placea sa adorma cu el in gura, cand il scapa iar si iar.... eram pe post de suzeta.De la un an i-am scos masa de noapte , desi se spune ca se scoate de la 6 luni, apoi se trezea si vroia ceai sau apa, tot de cateva ori pe noapte.Sa dorma singura in alt pat si alta camera n-am reusit si nici nu cred c-o sa reusesc prea devreme.Acum peste saptamana doarme cu bona iar in week-end cu mine.Dupa perioada de trezit noaptea si de pus la olita, acum doarme bine fara sa se mai trezeasca, dar a inceput sa bata din picioare ca un calut si tot patul este al ei.Ma trezesc noptea cu cate un picior in burta sau in figura de vad stele verzi.Asta e..... astept sa mai creasca poate reusesc s-o fac sa doarma singurica in camera ei.

Multa rabdare si mai faceti schimb cu taticu.
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Si eu ma trezesc noaptea ! pana cand? azi noapte m-a trezit ca vrea apa, ca vrea compot, apoi iar apa, ca dorm cu tati, ca nu dorm cu ea in patut, ne-am mutat in sufragerie si am dormit amandoua cred ca o ora. Ce sa mai zic, pentr mine nu-i o noutate, doar am vechime mare.

3 ani !!! pe 14 februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.mustaciosu spune:

Tudor are un an si 9 luni si nici acum nu dorm noaptea de la cap la coada. Se trezeste de cateva ori pe noapte sa ceara apa sau ceai - eu speram ca daca nu-l obisnuiesc sa bea lapte peste noapte scap de asta! Pana l-am intarcat la un an si 6 luni a fost un chin pentru ca voia laptic de la mine. Dupa ce l-am intarcat a inceput cu ceaiul/apa. Nu prea inteleg de ce, dar in timpul zilei bea foarte putina apa sau ceai, ma rog de el sa bea lichide, iar noaptea recupereaza. La greu. Si spre dimineata - cand eu trebuie sa ma trezesc sa plec la munca - adoarme tun. Am perioade cand pic de oboseala, dar asta e!
Mami Mirela si bebe mare Tudor
http//:community.webshots.com/user/tudorcs

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ungureaa spune:

Dragele mele,
EU nu am multa experietna, deoarece fiul meu are abea 16 saptamini, dar pot spune ca se trezeste o data pe noapte deobicei, si papa sin apoi adoarme pina pe la 7 dimineata. Insa seara ii dau si sin, si lapte praf, deoarece e foarte infometat as spune. Deci cred ca asta e solutia, dat mai mult de mincare seara, mai ales la copiii mari care normal ar trebui sa aiba sistemul nervos destul de matur ca sa doarma noptile. Si e important sa aiba patul lor, eu dorm inca cu el in camera, dar nu in acelasi pat (din patul lui nu ma poate vedea).
Succes

Adina si bebe Gabriel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EDDY spune:

May I join the club ?Io sint mama printzesei Naomi,care kiar astazi a implinit 11 luni shi care de peste 4 luni m-a facut sa uit ce se face de fapt noaptea!Din mamica super odihnita shi invidiata ce eram,m-a adus la stadiul de ZOMBIE!!!De la 4 luni,cind ultima masa o servea la ora 22.30-23.00,pina la 7 luni pot sa va spun ca dormeam amindoua fara intrerupere pina dimineatza la 7.30-8.00 ceea ce imi amintesc,ca era suuuper bine.Pai sa dorm 8-9 ore fara sa te scoale bb,parca este ceva,nu?Ei,dar de cind ne-am intors din Tokyo,totul s-a skimbat brusc in programul ei de noapte shi tot de atunci eu am ajuns sa fiu pe zi ce trece mai obosita!Pina cind?Pai nu shtiu dar eu inca mai sper intr-o skimbare benefica!Oricum sfaturi nu am dar putetzi citi ce sfaturi am primit eu in cadrul topicului "De ce plinge noaptea?"shi poate pe voi va ajuta!
tuturor shi BAFTA la cit mai multa odihna!!!




Eddy & Antonia Naomi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ma inscriu si eu aici! Acum o saptamina dadeam sfaturi din experienta mea cu Agata, cum am reusit sa o fac sa doarma toata noaptea. Ori a deschis calculatorul pe furis si am vazut ce am scris, ori m-a simtit prea odihnita... dar de de o saptamina se trezeste din doua in doua ore. Am zis la inceput ca ii ies dintii, apoi ca e prea cald, ca e prea obosita de activitatea de peste zi de la gradinita si de prin parcurile pe care la exploram... dar imi spune si mie cineva cind se termina, sint frinta de oboseala si Agata nu are nici un gind sa ma inteleaga. Si cred ca nici pentru ea nu e prea bine! Aveti si pentru mine un sfat (Agata are 2 ani si doua luni)?

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Ma inscriu si eu in club. David are 2 ani si aproape o luna si pana acum nu am dormit nici o noapte cap-coada. De culcat, se culca foarte devreme adica pe la 20:30-21 si se trezeste pe la 6-7. Peste noapte se trezeste sigur de vreo 2 ori pentru apa, pe la 23 si pe la 4-5 iar cum eu ma culc in jur de 1 noaptea la 4-5 sunt nauca. Sa nu mai zic cand am bafta, ca azi de ex, cand s-a trezit la 6 si nu s-a mai culcat la loc.
Eu nu-mi fac iluzii ca voi ajunge prea curand sa dorm toata noaptea. Avand in vedere ca in maxim jumatate de an as vrea sa incep si scoaterea pampersului noaptea, deci automat va trebui sa-l trezesc eu pe el de cateva ori pe oala ca sa-l pun pe olita, nici o sansa de somn continuu multi ani de acum incolo.
Din pcate, nu pot sa va dau nici un sfat cum sa-i faceti sa doarma...am intrat doar sa ma plang

Sanatate maxima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nici Sofia nu doarme....se scoala dupa 4 ore, apoi din ora in ora, ca sa suga.Se mai rezolva cu tzitzi...dar ce fac atunci cand o intarc?

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Ma inregistrez si eu in club. Pot sa subscriu de 2 ori??!!:)
Nu mai stiu de 8 luni juma ce inseamna somn si ma ingrozesc citind mesajele voastre - cand vad ce varsta au piticii...

Constat ca era mai simpla infiintarea "Klubului mamicilor ce dorm"!!:))

Mama_lui_Alex

Mergi la inceput