Febra de o saptamana

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Farah, medicul pediatru mi-a dat Nurofen si Klacid. Eu am raspuns doar la ce a intrebat ea:

Citat:
poate sie cineva despre ce este vorba,poata a mai trecut cineva prin asta.multumesc!


Alexandru, tati de copil perfect
Vine bebe2

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex2
nu ne-a dat decat Nurofen si Klacid.Amandoi medicii au spus la fel "Viroza de sezon, nu are ce sa ii dea decat antitermice"


klacid -- viroza -- doar antitermice
ceva nu se leaga aici.
prospect clacid poate fi citit si aici http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=2371 de unde se vede cu ochiul liber ca este antibiotic si nu antitermic.
"este un antibiotic apartinand familiei macrolidelor.Klacid este activ in vitro impotriva urmatoarelor microorganisme: Streptococcus agalactiae, Streptococcus pyogenes, Streptococcus viridans, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Neisseria gonorrhoeae, Listeria monocytogenes, Legionella pneumophila, Mycoplasma pneumoniae, Campylobacter pylori, Campylobacter jejuni, Chlamydia trachomatis, Brahmanella catarrhalis, Bordetella pertussis, Staphylococcus aureus, Propionibacterium acnes." ce a avut copilul din cele enumerate? pt ce a primit antibiotic?



mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Ok, mamicilor, continuati polemica, eu am spus ce am avut de spus si la mesajul anterior. I-am raspuns la intrebarea "A mai trecut cineva prin asta?" Niciodata nu am recomandat vreun medicament, nici nu-i dau fiului meu DECAT ce imi recomanda medicul, si sfatuiesc sa faca toti la fel. Eu, repet, asa am facut.
B.Aly, multa sanatate Louisei!

Alexandru, tati de copil perfect
Vine bebe2

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

o intrebare retorica cred. totusi incerc, poate primesc ceva raspunsuri:
de nu se citesc prospectele medicamentelor inainte de administrare? mai ales in cazul copiilor.

am citit aici http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1135 prospectul la diclofenac supozitoare si scrie clar "la copii numai in cazul reumatismelor inflamatorii". deci de unde pana unde ca antitermic? sau doctorita a facut un studiu de cercetare si a descoperit? antireumaticele, chiar si supozitoare, sunt adevarate bombe pt stomac.

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Scuze eu am gresit.nu diclofenac ci diclogesic 12,5 care se administreaza si in stari febrile ca cele din infectiile virale cat si in racelile obisnite ,si se da 1mg /kgcorp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Citat:

prospect clacid poate fi citit si aici

Indicatii: Tratamentul infectiilor cu germeni sensibili la Claritromicina. Infectiile tractului nazofaringean (amigdalite, faringite), si ale sinusurilor paranazale. Infectiile tractului respirator inferior: bronsite, pneumonii bacteriene si pneumonii atipice. Infectii ale pielii: impetigo, erizipel, foliculite, furunculoze si placi septice.

----
Ok, Klacidul nu e antitermic, stiu, si DA, am citit prospectul. Sunt un cititor impatimit al oricarei hartogarie ce o prind in mana. Crede-ma, am o gramada de medicamente neincepute ptr ca am citit prospectul (ma refer ptr mine, nu ptr copil, cred ca ptr copil Peritol am refuzat categoric sa-i dau dupa ce am citit prospectul).
Cei doi medici oradeni asa s-au exprimat "viroza de sezon, nu am ce sa ii dau decat antitermice". La doctorita pediatru inca ii am numarul notat in masina, daca vrei ti-l dau, sun-o si trage-o de urechi. Eu ca parinte disperat ca taman in concediul mult asteptat imi face copilul febra 38-39 in fundulet, departe de casa si de doctorita noatsra care vine in orice zi, la orice ora la noi ACASA, nu am mai comentat. Am fost multumit ca cineva care nu ne stia ne-a sconsultat, ne-a incurajat si am plecat cu reteta si cu speranta ca se va rezolva. Ah, si dupa ce in cateva dati fi-miu a tot avut problema cu stomacelul de la apa din piscina (si crede-ma umblu tot dupa el si-i repede de n-shpe mii de ori sa nu bea), si de asta am si fugit repede la medic la primul simptom, sa nu cumva sa ne ia iar burtica, macar sa fie la primele semne... am iesit bucuros din cabinet ca e "numai atat".
Care e problema de fapt, ca eu nu inteleg? Care e de fapt problema pe forum aici? Chiar orice cuvant care il spui e rastalmacit in fel si chip? Si repet, ca nu cazul fiului meu, vindecat deja, e in discutie, eu am raspuns, ca si noi am patit-o si ce am facut. De asemenea am explicat ca pe riscul meu l-am bagat la sauna, ca stiu ca si iarna e buna sauna la raceli, ca ridica temperatura corpului si intr-un fel omoara vreun virus daca il ai. Pe raspunderea mea (el a mai stat la sauna si pana acum in sedinte mici) si nicidecum nu i-am dat ca un sfat, acum b.aly sa caute urgent o sauna ca asta ar fi solutia. Am spus DOAR ce am patit noi, in ideea ca ea asta a intrebat, doar a fost la medic si are medicatie ptr copil.


Alexandru, tati de copil perfect
Vine bebe2

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefaniya spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.aly

Sunt f ingrijorata,fetita mea face febra de aproape o saptamana.Am consultat 2 dr.,dr nostru de familie si un pediatru de la Medsana.au spus ca este o viroza si sa-i dau anti termice(nurofen,panadol)si pt rosu in gat augmentin.Respect cu strictete programul de medicatie dar nu vad nici o ameliorare.
Este a 4 zi de antibiotic si nici o schimbare.febra tot are.am uitat sa mentionez ca nu tuseste nu stranuta nu-i curge nasul.poate sie cineva despre ce este vorba,poata a mai trecut cineva prin asta.multumesc!


Augumentinul eu stiu ca e un antibiotic destul de puternic.Nu sunt in domeniu dar daca temperatura dureaza,mergi si la alt medic,nu te increde doar in unul.Nu iti trata fetita pe net sau doar cu unul ce da asa usor un antibiotic.
O cunostinta ii dadea baietelului ei mereu cate ceva la cum racea si i-a distrus flora intestinala cu atatea medicamente si apoi a tras-o ani cu stomacelul.
Daca e doar febra si nu sunt simtome grave,ai timp sa mai consulti si alti medici.

Eu,cand raceste baiatul meu,sau face febra 38/39 nu-i dau nimik.Nu spun ca e bine ca mine dar nici nu te arunca asa la o groaza de medicamente.

La multi anisori si sa va traiasca si sa se faca bine!

CARL IUBITUL 05.04.07 si mami Stefaniya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Nu am fost la un dr.am fost la 2.pe net am vrut sa vad daca a mai trecut cineva prin asta.amandoi dr mi-au recomandat antibioticul si celelalte medicamente.nu i-asi da nimic copilului de capul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

B.Aly,poate fi vorba de o infectie urinara,asta este primul lucru care imi trece prin minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

Azinoapte am fost la camera de garda de la G.Alexandrescu.Al 3lea medic aceeasi parere-viroza-.Are un pic de rosu in gat dar nu cat sa produca asemenea temperatura.La infectie urinara m-am gandit si eu dar sunt unele lucruri care nu se potrivesc,cum ar fi ca nu face pipi des si nu manifesta vreun disconfort atunci cand face pipi,din contra abia o ridic dupa olita.ca sa fiu sigura azi dimin am fost si i-am recoltat sange pt analize.tb sa faca si urocultura dar nu a vrut micuta sa faca pipi.dar o sa i le fac si pe astea.deja simt ca o iau razna de cate ori incepe sa faca temperatura.marti si miercuri s-a simtit mai bine dar de joi seara a inceput iar cu temp mare.sper msa fie totul O.K. multumesc pt sfaturi tuturor

Mergi la inceput