hernie inghinala

hernie inghinala | Autor: sorina30

Link direct la acest mesaj

buna
va rog sa-imi spuneti si mie cate ceva despre subiectul asta ,va rog ca pe 25 august imi operez baietelul de numai un anisor,si as vrea sa stiu si eu cum este poate cineva a trecut prin asa ceva si ar vrea sa imi spuna cum este dupa operatie?cat dureaza recuperarea?
multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

pe David l-am operat de hernie la 2 luni. A fost o urgentza, de fapt. Am obsevat cand l-am schimbat ca un testicol era rosu si umflat. Am fugit cu el la spital si intr-o ora l-au operat la testicol si de hernie inghinala(hernia i-au descopeit-o la eco inainte de a intra in operatie).
Operatia de hernie inghinala a devenit rutina, nu e cazul sa-ti faci ganduri negre. Dupa op., mi-a zis medicul sa am grija sa tin locul operat cat mai curat (sa-i schimb des pampersul), sa nu ii fac baitza decat dupa o sapt...etc..dar astea ti le va spune si medicul...
o sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Si noi tot pe la 1,5 luni ne-am operat si Serban a fost prematur ( avea 3 kg la operatie ) , ne-am recuperat rapid, nu e nevoie de ft multa ingrijire dupa si e considerata o operatie banala. La Serban nu se mai vede aproape nika acum. Stai linistita, va fi OK. Acum e posibil ca baietelul tau de 1 an sa fie mai dificil o zi, doua dupa operatie ca e mai mare.In 2 sapt parca i se scoate complet pansamentul.

Nadina, mama de Serban (20 aug 2005 ) si Mara in burtica 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Eu l-am operat pe fi-miu la 1 an si 3 luni si a fost super simplu. Am plecat acasa la cateva ore dupa operatie. Fii tare ca sigur va fi totul ok!! Recuperare nu am avut deloc intrucat la varsta aia nu puteam sa-l opresc sa se catere. In dupa amiaza operatiei se urca deja pe masa de acasa. Drita mi-a zis ca ei cos bine ca stiu ca la varsta asta nu poate sa-i spuna nimeni copilului sa stea in pat.

Mergi la inceput