Cat si cand mananca un bebe?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns clarrice spune:

Pai de fapt, observ ca dupa masa de lapte praf trece un interval de 4 ore pana la urmatoarea. Unde e problema?
Din orarul expus de tine se intelege ca cere mai repede lapte, dupa ce suge la san si nu dupa biberonul cu lapte praf - ceea ce e si normal, dealtfel (nu si obligatoriu).
Inteleg ca tu vrei un orar de masa pentru bebei alimentati cu lapte praf, insa nu inteleg de ce? Din ceea ce am observat, copilul tau are o singura masa de lapte praf, care, dealtfel este urmata, la un inteval mai mult decat ideal, de urmatoarea masa.
De fapt pe tine te oboseste alaptatul - lucru perfect normal. Si aici nu are nimeni dreptul sa te condamne (se cam practica aruncatul cu pietre pe acest forum, din pacate). Daca incepi sa-i dai lapte praf de pe acum, incet , incet ii vei elimina sanul complet, lucru care nu e o tragedie, insa, sunt bine stiute deja beneficiile alaptatului.
Daca nu am inteles prea bine te rog sa ma lamuresti.
multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna dimineata fetelor , imi cer scuze daca v-am indus in eroareprin ceeqa ce am scris in primele doua mesaje . Eu de fapt vroiam sa stiu cat mananca un bb. in general si apoi despre laptele praf pt. ca e mai usor de stiut cat bea , daca il pui la san nu mai sti cat bea .
Clarice multumesc de mesaj , ai inteles f. bine situatia .
Asa e obosesc de la alaptat si stiu cat de benefica e , insa eu voi incepe lucru pe 26 august si as vrea ca la camin sa acespte sticla si de ce nu sa trec pe sticla de tot , asa ca incep de pe acum ca nu mai e mult .
Rayan a luat 1200 g. in primele 6 saptamani .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

stai linistita ca se-nvata mai usor cu biberonul ca-i curge mai fara efort.daca vrei sa-i dai lapte de la tine, incearca sa te mulgi regulat si cam la 3-4 ore, ca altfel se duce de tot.
oricum nu toti bebii maninca la fel de mult, desi cresc la fel in greutate.
iar cu oboseala, asta e la toata lumea, odihneste-te de cite ori prinzi.

Mergi la inceput