Poate merge la mare - dupa varicela?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

[quote]citat din mesajul lui corsge



Of! Of! Si noi ne aflam in aceeasi situatie. Fetita noastra este in a sasea zi de varicela, dar o forma superusoara, Doamne ajuta! Adica a avut doar doua puncte mici pe fata, aproape insesizabile, doua-trei pe cap si multe pe burtica, cateva iarasi pe maini si picioruse. Sunt pe duca toate. Si noi avem bilet din 7 aug, la munte. Dupa ce l-am amanat, ca trebuia sa fim pe 3 aug. In cazul in care ar mai fi contagios (vor fi 14 zile incheiate), desi nu va mai avea bubite pana atunci , dupa cum se vede evolutia, si daca e sa ia totusi cineva varicela, perioada de incubatie este de 11-19 zile pana i se declanseaza, deci, acel cineva ar face varicela cam la finalul unui sejur sau chiar dupa, acasa. Ma gandesc si la asta, caci nu as vrea sa stric concediul nimanui. Mie imi este teama si pentru sanatatea copilului meu sa il expun la soare, la piscina hotelului. Stiu ca imunitatea e mai scazuta dupa astfel de boli, dar pana acum ne-a dovedit ca este un copil rezistent si, la munte, soarele e mai putin puternic pentru a pricinui arsuri. Ma rog la Dumnezeu si iau fetita cu noi. Vara de vara am avut examene peste examene, referate, studiu si iar studiu. Daca nu plec acum, simt ca o iau razna. Avem si o bunica alaturi, va merge cu noi. Sa speram ca vom face fata toti trei la un copil (sa nu intre in apa in primele zile). Multa sanatate!

Corsge
<hr height="1" noshade id="quote"></font id="quote"></blockquote id="quote">

eu ti-as recomanda ca inainte de plecare sa discuti cu medicul lui pediatru. Nu e de gluma cu asa ceva. E bine sa stii sa il pazesti, pentru ca dupa varicela imunitatea este foarte scazuta cam 2-3 saptamani.

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:



Ce sa zic...?! Acum vorbii cu dr care a venit luni si a vazut-o pe fetita noastra (de 2 ani si 9 luni). Ma intreba cum au evoluat bubitele de la vizita dumneaei si imi spuse ca nu a fost varicela. La noi, aceste bubite nu au facut cruste care sa cada, au facut un fel de cap ff mic si s-au retras, unele au fost si maronii la un moment dat, dar nici vorba de coji. Si eu am cautat pe net ore in sir sa vad fel de fel de manifestari ale varicelei. Nu prea semanau; aparitia a fost asemanatoare varicelei: febra (3 zile, moderat:38,3), scurgeri nazale (sporadic), bubite mai intai pe burtica, apoi picioare, maini, cateva cap si doua pe fata. Evolutia a fost altfel dupa cum am spus mai sus. Sa fi fost ceva atipic? Oare, se poate face vreo analiza pentru a vedea daca a facut boala aceasta? Momentan, s-au retras, f putine pete mai sunt pe burtica, in rest nu se mai vede nimic. Doctorita mi-a zis ca se poate sa fi fost o infectie alimentara. Am incredere in aceasta doctorita pediatru, fiindca m-a crescut pe mine, pe sororile mele, verisorii si toti copiii vecinilor. Are o varsta, are o nepotica de 4 ani si e pusa la curent cu tot ce e pe piata. Oricum, noi am tinut fetita numai in casa, in aceasta perioada, si nu o scot imediat...mai am rabdare o zi-doua. La voi cum s-a manifestat eruptia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Noi am fost!
Anul trecut in iunie a facut varicela. O forma destul de accentuata, cu multe, multe bubite si care au lasat pete de culoare inchisa pe piele.
Am intrebat pediatra ce sa facem cu marea, ca trebuia sa mergem in august. A zis ca e ok, doar sa folosim crema cu spf 30 si sa nu stea exagerat de mult la soare.
Singurul risc - ne-a zis ea - ar fi ca acele pete sa fie mai evidente o vreme, dar oricum trec cu timpul. Si sa nu ne speriem ca la unii copii se mai vad si dupa 1-2 ani, dar nu raman definitiv.

Dupa un an de la varicela, se mai vad (daca te uiti cu atentie), cateva umre maronii pe picioruse, cele de pe corp s-au dus toate.
De aceea eu zi - se poate!

Mergi la inceput