Asta nu stiu ce mai este...

Asta nu stiu ce mai este... | Autor: Lorenyy

Link direct la acest mesaj

Pe zi ce trece ne surprinde cu atatea lucruri noi,gesturi,dar asta ce D-zeu mai este?!Se trage de putzulica,scuzati-mi exprimarea,si nu stiu 'cum sa rezolvam problema"...Oare este normal la o fetita de 19 luni?Ca eu sunt confuza Doamnelor,sa ma apuce rasul sau plansul?!Ii explicam ca nu este frumos,ca ii va cadea,ca o doare,ea se amuza si parca din ce mai tare se trage,pe mine una ma ingrozeste.Hai scoteti-ma din incurcatura ca de obicei fetelor,este normal or ba?!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

S-a discutat mult pe marginea acestui subiect. Oricum, nu cred ca este indicat sa ii spui ca daca se atinge acolo ii va cadea sau alte bazaconii. Este o etapa normala in dezvoltarea unui copil.
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101078&SearchTerms=masturbare,copii

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


My baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Lorenyy, au mai fost pe-aici pe undeva sau pe la Cabinetul psy - intrebari de genul asta - poate le gasesti si te mai linistesti.

Fetita ta nu are nicio problema, sunt faze de-astea pe la toate varstele. Chiar si la bebei - cei care reusesc sa si-o apuce, evident...
Important e sa ramai calma, sa-i distragi atentia cu altceva, si mai ales sa nu-i mai spui ca o sa-i cada. Incearca, pe cat posibil sa nu inspaimanti copilul cu ce i se poate intampla daca...
Ea pur si simplu isi exploreaza corpul. Si e o parte pe care acum o descopera. Si, mai mult, cu care reuseste sa atraga atentia celor din jur.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenyy spune:

Multumesc,pot pune capul linistita pe perna la noapte,si nu am s-o mai cert ca-i va pica comoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Zi merci ca n-ai baiat, sa vezi atunci activitati, erectii zilnice si cand ti-e lumea mai draga. E normal, e absolut normal, lasa-o in pace si nu-i acorda atentie. De regula copilasii nu fac asta in afara casei, iar daca o face explica-i ca nu-i frumos sa faca asa in public. cu timpul, pe masura ce creste, cam dupa 4 ani la baietei (nu stiu daca si la fetite e la fel) scade interesul si se potoleste manifestarea.
Mai degraba ai tu o problema, nu fetita (o spun fara intentia de a te jigni). Din modul in care pui problema mi-am dat seama ca nu esti deloc confortabila cu asta. Simplul fapt ca ai numit pasarica ei putzulica spune multe. Daca nici sa-i spui pe nume nu poti, atunci imi dau seama cat de neconfortabil te simti sa o vezi pe fetita ta jucandu-se/atingandu-se la pasarica. Ea mititca face ce fac toti ceilalti copii, poate tu n-ai stiut acest lucrur pana acum si asta te-a alertat. Stai linistita ca e absolut normal, firesc ca ei sa exploreze si astfel de locuri. Nu atribuie ei nici o conotatie negativa, nu are nici un fel de urmari ulterioare si nici nu reprezinta vreo dereglare comportamentala a bietului copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Si daca nu are manifestari de-astea, nu-i normal??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Nu cred ca e ceva i nneregula daca n-are manifestari de-astea. Cand am zis ca e normal ce face fetita ei am spus-o in ideea ca e de asteptat ca un copilas mic, pana in 3-4 ani sa aiba astfel de comportamente, sa se studieze, sa atinga, sa fie curios, sa isi creeze placeri fizice. Trec toate fazele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Si noi am avut "apucatura" asta, dar numai la Miriam. Anita nu si-a manifestat (inca!) interesul. Ce pot spune e ca a trecut, n-a durat mai mult de jumatate de an, dar in public nu, pentru ca au scutec inca, doar prin casa le lasam fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

Se spun ca masturbarea la varste mici e trecatoare ei chiar nu stiu ce se intampla ,doar k se simt bine...cand avea fetita mea vro 3 ani am surprins-o in cateva ipostaze si chiar nu stiam cesa-i zik ,asa k urmaream in timpul acela tot felul de emisiuni,pana la un momentdat cand la emisiunea Mihaelei Tatu s-a deschis si SUBIECTUL care ma interesa... asa k m-am linistit... fetita mea obisnuia sa se frece de o papusa mare ,dar cand ma vedea se oprea...am intrebat-o ce face k papusa ?si mi-a zis k e rusine sa-mi zica.
De fapt cred k nici ea nu stia ce face dar constientiza k nu-i bine...ok acum are 6 ani si are alte preocupari cum ar fi :sa se machieze sa se imbrace k haine frumoase si parul... mi-a zis cand va fi mare si va avea bani isi vopseste parul rosu... ca in REBELDE

crisanda

Mergi la inceput