Alaptatul-Help Line-(9)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ama, ieri m-adurut foarte tare capul, aveam ameteli... am stat in pat toata ziua, plus noaptea de dupa... a supt i fiecare ora... azi a fost marait... a trebuit sa il adorm si apoi sa il pun la san, cum m ridicam de langa el mai treceau cateva minute si se trezea... plus plansul... plus o perpetua frichineala, sa-i spun... As vrea o seara linistita, dar stii, parca sanii nu mai au lapte, cred ca le trebuie timp dupa oboseala de ieri si azi... perseverez... sper sa treaca. La mare vrem sa mergem pentru copilul cel mare in special. Astept un semn in comportamentul celui mic, sa stiu ca supravietuim amandoi aventurii... pana acum nu a aparut semnul, ba din contra...

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara2007 spune:

buna seara fetelor........am mare nevoie de sfatul vostru...ca vad ca aveti si copii mai marisori.imi psuenti va rog cum ati intarcat?

fetita mea are un an si 4 luni si inca cea mai mare bucurie aei este titica.si as vrea s-o intarc dar nu prea stiu cum....ma puteti ajuta?ea adoarme numai la san,daca e suparata imi spune mama..bate..titi,adica s-o i-au in brate la titi.mi-e asa de draga cand o aud.dar sunt constienta ca trebe facut si lucrul acesta.ati intarcat careva la varsta aceasta?va multumesc..

ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nicoleta

Ama, ieri m-adurut foarte tare capul, aveam ameteli... am stat in pat toata ziua, plus noaptea de dupa... a supt i fiecare ora... azi a fost marait... a trebuit sa il adorm si apoi sa il pun la san, cum m ridicam de langa el mai treceau cateva minute si se trezea... plus plansul... plus o perpetua frichineala, sa-i spun... As vrea o seara linistita, dar stii, parca sanii nu mai au lapte, cred ca le trebuie timp dupa oboseala de ieri si azi... perseverez... sper sa treaca. La mare vrem sa mergem pentru copilul cel mare in special. Astept un semn in comportamentul celui mic, sa stiu ca supravietuim amandoi aventurii... pana acum nu a aparut semnul, ba din contra...

Nicoleta, mami de Stefan (27.01.2003)si de Matei (25.04.2008)



poti sa-l trimiti pe cel mare cu taticul la mare, iar tu cu cel mic acasa. asa poti sa dormi de fiecare data cand doarme si el si se te odihnesti. iti doresc sa iei decizia cea mai buna pentru cazul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sara2007

buna seara fetelor........am mare nevoie de sfatul vostru...ca vad ca aveti si copii mai marisori.imi psuenti va rog cum ati intarcat?

fetita mea are un an si 4 luni si inca cea mai mare bucurie aei este titica.si as vrea s-o intarc dar nu prea stiu cum....ma puteti ajuta?ea adoarme numai la san,daca e suparata imi spune mama..bate..titi,adica s-o i-au in brate la titi.mi-e asa de draga cand o aud.dar sunt constienta ca trebe facut si lucrul acesta.ati intarcat careva la varsta aceasta?va multumesc..

ioana


in primul rand felicitari!!!

stiu ca multi sustin ca trebuie intarcat copilul la varste fragede... azi s-a minunat mama unei prietene de-a mele cand a auzit ca nu am de gand sa-mi intarc copilul si are abia 7 luni...

tinand cont ca este un moment placut din zi pentru amandoua, eu una as intarca lent... adica as rari momentele si nu as folosi sanul pentru a o linisti pentru orice suparare, as mai inlocui sanul in cazul asta cu o imbratisare un pupic mare si zgomotos ca sa-i atragi atentia... si apoi un joc pentru a o face sa uite de supararea ei... astfel inlocuiesti acel mic moment de tandrete cu un alt moment de tandrete... si despartirea de san pentru fetita ta va fi mai usor...

intarcarea nu trebuie sa fie un soc pentru mama sau pentru copil... trebuie sa fie facut treptat... asta e parerea mea...

dar poti face si metoda crunta, iei pastile sau te strangi (eu una o consider periculoasa metoda asta) si apoi o vei auzi cateva zile bune plangand ca vrea tzitzi de ti se va rupe sufletul si ai vrea sa o pui din nou la san, dar ti se va spune ca nu e bine sa intorci copilul la san... si uite asa s-au terminat acele cateva momentele frumoase din viata voastra.

sa ne spui ce ai decis sa faci... bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns guzghina spune:

In primul rand, vreau sa-ti multumesc Ama pentru promptitudinea cu care ne raspunzi si pentru implicarea in problemele fiecareia. Pentru mine conteaza enorm cand cineva ‘rezoneaza’ asa la o problema de-a mea si ma ajuta sa ma mentin pe linia de plutire. Din pacate, se fac cu atata usurinta greseli cand copilasii sunt mici, cum a fost cazul meu si la fetita acum trei ani, si la baiat acum.
Cu ocazia asta as vrea sa-I raspund si lui Ralucis (ea nu stie dar noi ne cunoastem bine, cumnata ei e prietena mea buna, Iuli….). Deci, cu Maria, am patit exact la fel, la trei saptamani a vazut-o dna pediatru de atunci, ea manca san exclusiv, si a ajuns la concluzia ca ‘nu merge deloc bine’ (desi se ingrasase vreo 400 gr), si ca neaparat sa-I dau completare milumil ca toti copiii ‘infloresc’ cu laptele asta. La inceput n-am ascultat-o, cam o luna jumatate am tinut-o pe laptele meu, a luat 750 gr in prima luna, dar pentru ca tuturor persoanelor din jurul meu li se parea ca e slaba (ca a lu’ cutare a luat un kil jumate etc.) ca nu-I merge bine cu laptele meu, ca e agitat laptele, ca vomita, ca sta tot timpul la san (deci nu se satura…) plus la indicatiile doctorei am inceput sa-I bag completare. Urmarea a fost ca a inceput sa nu mai manance, n-a mai luat in greutate nici macar cat lua cu san, toate biberoanele ramaneau jumatate, se vedea ca, vorba dnei Culcer, mananca sa nu moara de foame. Plus ca la doua luni jumatate s-a auto-intarcat si s-a incheiat aventura alaptarii. Exact ca si Ama, am ramas asa cu o durere in suflet si cu o mustrare de constiinta, si mi-am promis ca la al doilea copil o sa ma ‘razbun’ si o sa-l alaptez pana la 3 ani!!
Dar, surpriza, la el lucrurile au inceput din start prost, a fost placenta praevia, cu complicatii, am nascut mai devreme cu o luna aproape, prin cezariana, el era pricajit si n-avea deloc putere sa suga, plus ca din start in primele doua zile cat eu am stat la terapie intensiva, a primit lapte praf cu biberonul. Dupa ce-am ajuns acasa am incercat sa-l tin pe san o zi si o noapte, iar urmarea a fost ca a scazut la 2500 (de la 2800). Efectiv nu avea putere sa suga, plus ca era icteric si dormea intruna, ce sa va zic, cand l-am vazut cum arata mi s-a facut rau si toate teoriile cu alaptatul au pierit din capul meu instantaneu. Bineinteles ca pediatra de acum e la fel de reticenta la ideea de alaptat, cu toate ca e tanara, si as fi avut alte pretentii de la ea; mi-a zis ca imediat sa-I dau lapte praf ca ajungem la spital cu el si am revenit la multiubitul biberon. II dadeam intai san si apoi saream cu biberonul, si am dus-o asa pana la 2 luni jumate, cand s-a prins el care-I treaba si n-a mai vrut san. Atunci am scris disperata prima oara aici. Salvarea mea a fost suportul moral pe care l-am gasit pe forum si ‘instalatia’ de la medela (sistemul de nutritie suplimentara). Cu asta m-am kinuit ceva dar a meritat, caci acum la aproape 4 luni inca mananca la san. Dar cum spuneam acum doua zile tot nu reusim sa scapam de completare, cu toate ca nu mananca atat de mult lapte praf (dimineata pe la 8 are un biberon de cam 100, apoi inca vreo trei completari de 50-70 ml in decursul zilei, in rest san de cate ori vrea…). El are aproximativ 6.500 kg, am ajuns la concluzia ca nu s-a ingrasat atat de mult din 300 ml de lapte praf pe zi si, deci, mananca si lapte de la mine suficient. In mintea mea are si mese de san exclusiv, adica daca mananca de la san si doua ore este linistit inseamna ca mananca ceva, nu? Sper ca nu gresesc, dar chiar nu vreau sa sar cu biberonul la fiecare masa, mai ales cand simt ca a mancat mai bine. Ce zici, Ama?
Uf, eu de fapt intrasem pentru Ama, sa-I multumesc mult, si nu numai ei, si celorlalte fete care mi-au raspuns si m-am intins cat China, sper ca nu v-am plictisit. Am vrut doar sa va arat cat de usor se poate gresi cu un copilas si ca, bagandu-I lapte praf, poti face mai mult rau decat bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Sara, uite deschide link-ul si inspira-te din rasp. meu. insa voi puteti inlocui formula cu solide, lactate, o masa, ce doriti.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=68384&whichpage=4


eu as intarca-o daca tot trebuie, in timp 3-4 luni. e cel mai putin traumatic pt amandoua.

gata pauza, fug. vreau sa ii scriu si Nicoletei pt ca am trecut si noi cu bine prin asa cevgreva foamei la bb. daca ai timp citeste in cap mai vechi ca am mai vb despre asta.

revin later.

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Nicoleta, stiu prin ce treceti. am fost si noi acolo. destul.

nursing strike apare din varii motive:bb bolnav,schimbare de mediu sau pus si simplu schimbare in viata bb(mama merge la munca,mutat,schimbat mama cu doica,f multa lume in vizita,folosirea prod cosmetice prea parfumate de catre mama,etc).bb reactioneaza asa pur si simplu pt cae debusolat,vrea rutina de dinainte,o vrea pe mami a lui numai pt el.
cum sa il ajuti?
lots of skin to skin contact:alapteaza-l in bustul gol.sau pur si simplu stai si te joaca cu el la bustul gol.iubeste-l mai des si imbie-l des cu sanul cald.stoarce cateva picaturi de laptic cat sa curga din san sa ii faci pofta, sa ii miroasa. si insista.
la unii bb merge sa le dai sa suga cand sunt semiadormiti.cel putin a mea o perioada buna numai asa a vrut sa suga.
in rest am facut ce ti-am zis si a durat vreo 6 sapt.
e f frustrant pt mama si simti ca iti vine sa renunti.imi venea sa mor ca fata mea nu vroia sa suga treaza deloc, imi faceam fel de fel de ganduri.dar a trecut.
eu o leganam in carucior, numai asa se potolea cand ii era foame, adormea un picut si gata-fugeam in dormitor, trageam draperiile si ii dadeam sa suga. sau o pandeam cand vedeam ca se trezeste si nu era treaza de tot si ii dadeam sanul pe la nasuc, storceam un pic lapte si ii dadeam pe gurita, era ca o pisicuta cand simtea gustul.
succes.


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Nicoleta, uite si un link:

http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-breast.html

daca mai ai intrebari shoot.

ma duc sa mananc, ca-s la pauza iar

ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

Citat:
El are aproximativ 6.500 kg, am ajuns la concluzia ca nu s-a ingrasat atat de mult din 300 ml de lapte praf pe zi si, deci, mananca si lapte de la mine suficient. In mintea mea are si mese de san exclusiv, adica daca mananca de la san si doua ore este linistit inseamna ca mananca ceva, nu? Sper ca nu gresesc, dar chiar nu vreau sa sar cu biberonul la fiecare masa, mai ales cand simt ca a mancat mai bine. Ce zici, Ama?

asa e, daca nu manaca pentru 2 ore inseamna ca a mancat destul si posibil sa fi mancat chiar foarte bine, dar pe caldurile astea sa-ti ceara sanul pentru sete... si dupa 2 3 minute sa zica ca nu mai vrea dar sa revina apoi peste o ora cu foamea adevarata!
Citat:

Uf, eu de fapt intrasem pentru Ama, sa-I multumesc mult, si nu numai ei, si celorlalte fete care mi-au raspuns si m-am intins cat China, sper ca nu v-am plictisit. Am vrut doar sa va arat cat de usor se poate gresi cu un copilas si ca, bagandu-I lapte praf, poti face mai mult rau decat bine

ai sa vezi ca o sa reusesti si tu sa ajuti alte mame sa alapteze si atunci sa vezi ca imi mai trece din acea povara de pe suflet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

ama, multumesc pt promptitudine! eu ii spusesem deja finei mele in mare cam ceea ce m-ai sfatuit si tu - de unde trag concluzia ca poatr nu am citit degeaba tot despre alaptat de aici si de pe la leche league -, ceea ce ai zis si tu ma face sa cred ca mai au inca sperante de a alapta in continuare. chestia e ca azi au fost la perdiatrul lor si i s-a psus ca bebelusul a luat ff putin i greutate si sa il treaca pe lapte praf. am reusit sa ii conving sa mai insiste o sapt, sa il cantareasca dupa si sa vada ce decizie vor lua atunci.


partea proasta e ca pediatrii din orasele de provincie par sa nu fie la curent cu ceea ce inseamna alaptatul de fapt, se grabesc toti sa isi dea cu presupusul si sa le catalogheze pe mamicile ce au copilasi mai plangaciosi drept mame fara lapte sau cu lapte care nu e bun, e zer, e apa, etc, astfel incat mamele renunta si trec pe formula. plus ca am auzit la n mamici ca la 2 luni, 3 luni, 6 saptamani li s-a oprit laptele brusc si a trebuit sa renunte la san.

guzghina, mi-am data seama acum cine esti, noi suntem f bine, daca la ilinca am facut ceva greseli cu alaptatul, pt ca am mai plecat si eu urechea la unii si la altii, acum nu am mai facut acelasi lucru si sabinei ii merge fff bine, are 9 kg la 8 luni, mananca f bine, e fan san, sper sa ii mai dau inca cateva luni bune de acum incolo. ma bucur ca si tu ai reusit, partial, sa depasesti problemele pe care le-ati avut si ca acum e totul bine. astept sa ne intalnim cu toti copilasii nostri!

Mergi la inceput