impunerea regulilor de viata a copiilor incepand

impunerea regulilor de viata a copiilor incepand | Autor: rasfatzata

Link direct la acest mesaj

am o fetita de 6 ani si recunosc k am rasfatat-o poate din cauza k lipsea tandretea tatalui ,nu ma asculta de cate ori i spun sa faca ceva spune nu nu si e foarte convigatoare as vrea sa fiu un pic mai severa k ea dar nu pot, ok vorbesc mult k ea si pe un ton calm si de multe ori ma intelege dar nu i place sa faca lucrurile cele mai importante cum ar fi :spalatul parului,dintii apoi nu are rabdare sa manance vrea sa se joace tot timpul,nu-iplace sa invete litere ,dar in schimb invata cantece ,poezii ,danseaza mult.Cateodata ma gandesc cum s-o o fac sa inteleaga ce e inportant in viata ,lucruri minore pt copii,dar in schimb imi da niste sfaturi de imi cad lacrimile.Un sg lucru care ma sperieeste k o intereseaza sa vada ce au baietii si kum arata(penis)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

eu nu am experienta cu copii in aceast sens... baieteii mei sunt mai mici, dar iti pot spune ce stiu de cand eram eu copil...

si eu eram curioasa de cum sunt facuti baietii si banuiesc ca suntem curiosi cu totii, mama mea la orice intrebare imi spunea ca o sa inteleg cand o sa fiu mai mare, asa ca ma duceam si intrebam mamele prietenelor mele (si tare bucuroase erau pentru ca de obicei ele se jenau sa intrebe dar stateau si ascultau!!!)

eu zic sa iei un atlas si sa-i arati si sa-i explici la nivelul ei ce si cum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Baiatul meu cel mare are 5 ani jumate si zilele trecute a stat cu tatal lui pe internet si i-a fost aratat corpul uman (schelet, muschi, sistem circulator...inclusiv vezica urinara si penis). Deocamdata i s-a explicat doar functia de mictiune. De asemenea i s-a spus si ce alte cuvinte ar mai putea auzi referitor la acest organ, ca unele sunt ok, altele suna urat si nu le folosim... Despre ce au fetele, a vazul la verisoarele lui, la fetitele mici ale prietenilor nostrii. Dar a trebuit sa-i explic totusi la ce folosesc tampoanele zilnice.
Eu am ales sa le explic pe intelesul lor tot ce e adecvat varstei. Niciodata nu i-am zis ca o sa-i explic cand va fi mare sau ca asa a dat Dumnezeu si de-aia...Un lucru interzis sau asupra caruia pluteste misterul si reticenta in explicatii va deveni foarte tentant. Asa ca am tratat totul cu naturalete si cu explicatii ..pana s-a plictisit de ascultat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Cred ca fiecare varsta este potrivita pentru anumite reguli, sau stabilite intr-un anumit fel.

De exemplu, noi pe la un an am avut mare nevoie de regula "NU, nu-i voie!", ca sa nu puna mana pe anumite obiecte (cum ar fi paharul de pe masuta cu bautura musafirului...).
Pe la 2 ani a fost necesar sa instituim regula "Nu bate!" , fiindca avusesem proasta inspiratie sa batem usa sau alte obiecte de care se lovea uneori. Iar copilul a dedus ca trebuie sa bata pe oricine il face sa planga sau il supara...
Pe la 3 ani - am stabilit ca nu mai ducem afara jucarii daca nu le impartim cu copiii.
Acum, la 4 ani, trebuie sa ne tinem de regula "Vorbeste frumos", pentru ca are tendinta sa strige la noi, la copii, sa ceara pe un ton autoritar, ca si cum totul i se cuvine. Iar daca nu-i convine ceva, se supara si ridica tonul.
Bineinteles, nu sunt singurele regului pe care le avem, dar sunt cele mai reprezentative.

Pentru fetita ta, la 6 ani, cred ca poti trece de la impunerea regulilor la stabilirea lor impreuna, la negociere daca e cazul. Va respecta mult mai bine o regula la care a contribuit si ea sau pentru care si-a dat acordul. In plus, e la o varsta la care voi, ca si adulti, nu mai scapati netaxati. Adica si voi va trebui sa respectati anumite reguli (unele identice cu ale ei, altele diferite, dar ideea e ca fetita va fi de-acum cu ochii pe voi).
Adica si voi va trebui sa respectati anumite reguli (unele identice cu ale ei, altele diferite, dar ideea e ca fetita va fi de-acum cu ochii pe voi).

Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Asta cu curiozitatea e normala, nu te ingrijora. Faptul ca nu te asculta e vina ta, nu ii impui limitele necesare, cu blandete, dar cu fermitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

quote:
Un sg lucru care ma sperieeste k o intereseaza sa vada ce au baietii si kum arata(penis)


Este absolut normal s-o intereseze...sau mai bine zis pe orice copil curios il va interesa, pentru ca este clar ca baietii sunt altfel.
Un atlas ar fi foarte potrivit.

Iar din experienta proprie, fiimiu la 5 ani ma pandea la usa la baie ca sa vada ce si cum, ca noi avem numai verisori , deci eram singura fata la indemana . Acum a inteles ca nu ii permit si asta este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Salut fetelor ,
Si fetita mea a facut 6 ani si de cand am dus-o la gradinita ( asta pe la 4 ani pentru ca pana atunci am avut-o la parintii mei la tara , unde sta si acum de fapt in vacanta ) nu mai vrea sa manance legumele din supa , nu-i place sa se mai spele pe dintisori , a invatat numai prostii si nu ne mai asculta deloc. A devenit asa de incapatanata ca nu va dati seama . Tot ce ii spun sa faca .... face exact pe dos, se stramba , se tavaleste pe jos si iti vine s-o bati s-o omori nu altceva . La cat de cuminte a fost pana acuma pe atat de rea si incapatanata a devenit . Sper ca atunci cand o merge la scoala sa se mai cuminteasca .
Va pup si toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ivanoiuadela, se pare ca ar fi trebuit sa schimbi gradinita. Nu e normal sa invete cuvinte si obiceiuri proaste. Baiatul meu cel mare e de 3 ani la gradinita si nu a auzit, inca , nici-un cuvant urat (sau poate l-o fi auzit, dar nu-l reproduce) - si e la o gradi de stat.

Rasfatata, ca sa glumesc putin, bine ca se uita dupa baieti, ca in zilele noastre... Curiozitatea e normala si cu cat ii vei interzice accesul la informatie, cu atat va incerca mai tare sa afle. Cauta pe net un site in care prezentat stiintific corpul uman si explica-i.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rasfatzata spune:

Multumesc pt sfaturi,fetita mea are o personalitate puternica si cateodata ma gandesc daca e bine;cand este la joaca intodeauna vrea sa fie prima si sa impuna regulile de joc fata de alti copii si este ascultata(o urmaresc tot timpul).
Aseara am urmarit un film Cenusareasa si a plans cum se purta mama vitrega k fata si eu am intrebat-o¨¨ vezi cine e rea ?¨¨si fetita mea mi-a zis ¨¨dar tu nu esti mama vitrega¨¨,la varsta ei are o multime de intrebari.stie k copilul sta un burta pana creste mai mare si ea imi spune ce nu-l scoate doctorii copilul atunci cand e mic cat o palma?

crisanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

quote:
citat din mesajul lui rasfatzata
...dar nu i place sa faca lucrurile cele mai importante cum ar fi :spalatul parului,dintii apoi nu are rabdare sa manance vrea sa se joace tot timpul,nu-iplace sa invete litere...




Asta-i un comportament de copil normal...nu ca altii ar fi anormali...si o s-o mai tina mult timp.
Bun, e rasfatata, recunosti asta, incearca sa te controlezi, e vina ta, nu a ei, ea doar incearca, exploreaza, pana unde-i merge.
Altceva mi-a atras atentia...chestia aia cu personalitatea puternica...nu-mi suna bine niciodata, dar mi-a vorbit psiholoaga de parintii astia mandrii, de altfel, de personalitatea copiilor, de care tot ei se plangeau...in multe cazuri e proasta crestere, nesimtire de-a dreptul.
So...ti-am mai dat o tema. Rasfatata e...mai departe cerceteaza tu...stiu, nu-ti place ideea, parca vad un pic blana zbarlita pe ceafa...
Aaaa... si ce-i rau sa o intereseze ce are un baiat in izmene? La varsta lor (slava Domnului!) e curiozitate pura. Daca o sa te vada cu ochii iesiti din orbite, precis o sa-si dea seama ca a atins un punct fierbinte...



poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Asta cu personalitatea puternica e un subiect delicat si intr-adevar o capcana pentru multi parinti....
Mi-aduc aminte, pe vremea cand nu aveam puiul, de vizita unui var a carui fetita de 3 ani jumate isi exercita personalitatea puternica pe toate obiectele fragile din casa mea...in timp ce parintii laudau respectiva personalitate si conceptia lor ca nu ingradesc personalitatea copilului....pe mine m-a cam socat, nu am comentat dar mi-am promis ca voi incerca sa ingradesc totusi personalitatea copilului meu, asa puternica cum o fi ea, ca sa nu ajunga sa mi-o ingradeasca el p-a mea mai tarziu ....
Anii au trecut si am primit iarasi vizita respectivei familie...vizigotul avea vrun an jumate iar fetita cu personalitatea ei puternica a reusit sa mi-l sperie de s-a dus sub masa in bucatarie (acolo era locul lui de joaca in timp ce gateam) unde s-a ascuns de invazie, bombanind, fara a fi speriat. 10 minute mai tarziu,mama fetitei ii ingradea personalitatea in baie si ii administra o bataie de mi s-a facut rau de la stomac.....

Totusi, recent, la o reuniune de familie, tot mie mi-au spus cei doi parinti ca=mi tin copilul din scurt....nu mi-l tin, zau...dar sunt reguli stricte, reguli flexibile si reguli negociabile (unde sunt receptiva chiar si la santaj sentimental ... glumesc....

Si inca ceva (ca si Rufus tot de la un psiholog am invatat-o): copiii ne testeaza "butoanele". Cand gasesc unul, apasa uneori numai din distractia de a ne vedea reactionand. Si care-s limitele.
Incearca sa iti dai seama care-s situatiile astea de tip "buton" si sa nu te mai lasi "reactionata"



Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu
http://community.webshots.com/user/vizigotubaiatmare

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului

Mergi la inceput