Test Papanicolau

Test Papanicolau | Autor: ircuta

Link direct la acest mesaj

Poate voi stiti mai multe ca mine... Aveti idee cam ce zice aici, ajung la tanti doctora peste o saptamana si nu prea mai am rabdare pana atunci! Multumesc anticipat!

Frotiul comport#259; celule malpighiene superficiale #351;i intermediare cu modific#259;ri reactive citoplasmatice – vacuole, granule, minime modific#259;ri nucleare #351;i numeroase polimorfonucleare asociate inflama#355;iei.
Sunt prezente celule cilindrice endocervicale normale.
Se observ#259; de asemenea prezen#355;a de filamente miceliene #351;i spori.

CONCLUZIE
Frotiu actual negativ pentru o leziune intraepitelial#259; sau malign#259;, cu modific#259;ri reactive non-neoplazice asociate inflama#355;iei.
Prezente organisme fungice compatibile cu Candida

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Ai candida. In rest e ok.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANKA-iasi spune:

miki de ce nu spui ca le ai cu astea? am facut si eu un papanicolau acum 2 sapt si pe rezultat nu imi apare nimic de genu asta,mi-a scris numai de mana ,incerc sa descifrez celule exocervicale?superficiale si intermediare.celule endocervicale.metaplazie scuamoasa.exudat inflamator cu PMN.flora co.....ilara.asta nu am putut s-o descalcesc concluzia cervicita
credeam ca imi da la rezultat niste valori acolo ceva cum citisem la fete pe forum,da...asta a fost tot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Anka, nu le am. Adica nu am pregatire de specialitate. Doar ca am facut atatea teste PAP inainte de histerectomia totala din primavara, incat, sa zicem ca recunosc oarece probleme. Cat despre cervicita ta, musai s-o tratezi pana trece. De tot. Sa nu degenereze ca la mine. Hai, va pup! Sa va faceti bine!

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livya spune:

BUNA FETELOR!mi-am facut si eu testul ,si rezultatu e urmatoru:
evaluare frotiu:satisfacator;
leziuni epiteliale glandulare:grad de proliferare 4;
se recomanda control citologic peste 12 luni;
ma gandesc ca e bine,voi stiti careva...daca e bine sau sunt ceva probleme?multumesc
atat a scris,de fapt bifat in casute,erau puse si altele HPV,inflamatie,micoze...etc,dar nu erau bifate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mad_deea spune:

Buna,

intru pe forum dupa mult timp. Sunt speriata si poate ma ajutati voi sa ma linistesc. Incerc sa raman insarcinata, luna trecuta medicul mi-a facut monitorizare si i-am urmat sfaturile...inca nu stiu daca este cu burtica (eu sper sa fie). Problema este ca mi-am facut papanicolau si pana ajung la medic sa le interpreteze mai este ceva timp si nu-mi place ce am vazut. Am sa va scriu mai jos rezultatul si poate ma ajutati voi

Celule epiteliale pavimentoase:
Superficiale
Numar: frecvente
Dispozitie: izolate, placarde mici

Intermediare
Numar: relativ frecvente
Dispozitie: izolate
Diskarioze: usoare, moderate, rare

Polinucleare neutrofile: relativ frecvente
Hematii: rare
Flora microbiana: - cantitate: abundenta
- tip: bacili
Candida albicans: prezenta vegetativ

Concluzii (atat cat pot intelege scrisul) : Fortiu clasa II B Pgr
Infectios Bethesda (mai este un cuvant pe care nu-l inteleg)
Recomandare: control periodic

Sunt destul de speriata mai ales ca la ultimele doua contacte sexuale secretia a fost destul de abundenta, putina usturime si un miros destul de neplacut.
Va rog daca ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatului analizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui mad_deea

Buna,
Am sa va scriu mai jos rezultatul si poate ma ajutati voi

...

Sunt destul de speriata mai ales ca la ultimele doua contacte sexuale secretia a fost destul de abundenta, putina usturime si un miros destul de neplacut.
Va rog daca ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatului analizei



infectie bacteriana si candidoza. recomandarea e de tratament, nu de control periodic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescusimo spune:

Buna fetele
Am si eu o intrebare. Daca ma puteti ajuta va raman recunoscatoare.
Am facut un test Papanicolau, la clinica Medlife. Rezultatul este ok, insa trebuie sa mentionez ca nu m-a instiintat nimeni ca inainte de prelevare trebui sa indeplinesc anunite conditii, inclusiv cea de nu a avea contact sexual inainte cu 48 de ore. Inainte cu 43 de ore de prelevare pt Papanicolau am avut un contact sexual neprotejat (intrucat doresc sa raman insarcinata) Mai exact sambata seara pe la 8 am avut contactul sexual, iar luni la ora 16 mi s-a prelevat pentru papanicolau.
As dori sa stiu daca rezultatul testului poate fi influentat de ascel contact sexual,si in ce sens.
Multumesc mult.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescusimo spune:

AAA si adaca ati facut cumva analize la medlife, respectiv testul papanicolau, si a iesit aiurea, v-as ruga sa imi spuneti.
Nu de alta, dar am citit pe net, ca analizele de la medlife nu ar fi tocmai ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Citat:
citat din mesajul lui popescusimo

Buna fetele
Am si eu o intrebare. Daca ma puteti ajuta va raman recunoscatoare.
Am facut un test Papanicolau, la clinica Medlife. Rezultatul este ok, insa trebuie sa mentionez ca nu m-a instiintat nimeni ca inainte de prelevare trebui sa indeplinesc anunite conditii, inclusiv cea de nu a avea contact sexual inainte cu 48 de ore. Inainte cu 43 de ore de prelevare pt Papanicolau am avut un contact sexual neprotejat (intrucat doresc sa raman insarcinata) Mai exact sambata seara pe la 8 am avut contactul sexual, iar luni la ora 16 mi s-a prelevat pentru papanicolau.
As dori sa stiu daca rezultatul testului poate fi influentat de ascel contact sexual,si in ce sens.
Multumesc mult.
Pupici




In primii 4 ani cand am ajuns aici, mergeam in paralel la doi medici cand aveam probleme(am avut niste dereglari urate carora nu le-a dat nimeni de cap) si in tot acest timp am facut ceva pap-uri.
Singurul lucru pe care ambii au insistat, este sa evit spalaturile interne innainte de recoltare, si in general de fapt, dar cu atat mai mult innainte de pap, cu 48 ore.

De contact sexual nu mi s-a spus, si chiar am mers odata la PAP la mai putin de 8 ore de la contact, uitasem efectiv ca in dimineata aceea am programare ptr PAP.
Am ajuns acolo, i-am povestit dr. ce si cum,gandid sa ma reprogramez, mi-a spus ca nu-i nici un bai, cel mult se vor vedea si ceva spermatozoizi la microscop, insa nu altereaza rezultatul.



Nikole, mami lui Albastrel(4.08.2007) si fericita 14+cu posibil...Maronel
"To born, to live, to die, to reborn and to keep progressing. That is the law"
Allan Kardec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescusimo spune:

multumesc mult nikole pentru raspuns
referitor la pap-urile facute la medlife, au fost ok? adica au depistat ce era de depistat? nu de alta, dar am tot citit pe net ca anumite persoane s-au plans de analizele de la medlife... ca ar fi gresite.
simo

Mergi la inceput