HELP - probleme cu steriletul!

HELP - probleme cu steriletul! | Autor: Morgano

Link direct la acest mesaj

Fete dragi, sunt subiecte referitoare la sterilet, insa nu am gasit raspunsul in niciunul.

La 2 luni de la nastere mi-am pus sterilet normal. Totul ok, pana dupa 2.5 luni cand am inceput sa simt presiune in bazin, dureri difuze gen premenstruale, disconfort.

La control, dra. mi-a spus sa mai incerc sa-l suport, pana m-a pus pe masa si la palpare intravaginala era sa fac pe mine de durere. L-a scos instant.

Dupa 1 luna de pauza, mi-a montat Mirena.
Prima luna am sangerat, moderat, uneori infim, dar zilnic.
Dupa prima mentruatie am avut si zile de pauza, zile cu mici sangerari maronii, am zis ca trec, se adapteaza organismul.
Ei acum, la jumatea ciclului, sunt cam in perioada teoretic de ovulatie, incepe iar "distractia" cu simptome similare cu cele de la steriletul normal.

Problema cea mai mare este urmatoarea:

1. am la activ 2 cezariene
2. am ramas gravida cu ambele fete fte rapid si usor (cu prima in perioada "sigura" de neramas)

Nu doresc sa risc o sarcina, anticionceptionale nu pot lua pt ca nu le suport si ma umflu cu 25 de kg in 6 luni, am luat cu analize si tot rau mi-au facut.Metoda calendarului este exclusa. De prezervativ ne-am cam saturat.

A mai trecut cineva prin situatia mea? VA rog un sfat! Multumesc Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La mine a trecut aproape juma' de an de cand am mirena (altfel de sterilet n-am avut) si inca sangerez cateva zile inainte de menstruatie, si cateva dupa... plus 7 zile menstruatia... in total cred ca sunt 2 sapt.
Asta mai nou... la inceput cred ca aveam maxim o sapt intr-o luna fara nici un fel se probleme...
Si durerile premenstruale sunt ceva mai mari... plus cosuri pe fata...
Dar sa ma doara atat de rau cum spui tu, n-am patit-o...
Inainte nu aveam probleme din astea... acum, cu mirena, au reaparut (cum aveam in adolescenta)

Pe mine ma mai dor ovarele inainte sau in perioada de ovulatie... dar asta pt. ca umblu desculta si racesc... nu mi se par mai puternice durerile acum, decat inainte...



Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze mai vechi, mai noi | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Eliana, mersi de raspuns, durerile atroce au fost la palparea medicului. MAine merg la ea sa vad ce e de facut, dar nu as renunta la sterilet, tot sper ca va merge.

Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madau spune:

Eu am avut sangerari cam 6-7 luni de la montare, mai am din cand in cand crampe, dar ideea e ca indiferent daca se misca sau nu, nu poti ramane insarcinata. Din cauza protectiei suplimentare data de hormoni. Mergi la dr sa-l verifice daca mai e in pozitia corecta, mie ginecologul mi-a zis insa ca daca e montat corect, e aproape imposibil sa se miste

Madau si Alexia Miruna (15 dec 2005)
www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567493374/" target="_blank">poze pana la 1 an, www.flickr.com/photos/madau/collections/72157600567398541/" target="_blank">de la 1 la 2 ani, www.flickr.com/photos/madau/sets/72157603478525150/" target="_blank">PARTY 2 ANISORI
www.geocities.com/nov_dec_2005/povesti2005.htm#madau" target="_blank">povestea nasterii Mirunei
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1b04435806e76a5905bfb2&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulet aniversar
filmuletze poznase www.dropshots.com/madau" target="_blank">1 si www.dropshots.com/Miruna" target="_blank">2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

ripley, nici steriletul nu e sigur!

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

IUBESTE SI FA CE VREI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna!

de cate ori ajung la ginecolog, si pana acum am ajuns rar (doamne ajuta), ma sfatuieste sa imi monteze sterilet, ca am un col taman bun pt asa ceva....

nu-mi plac corpurile straine, nu stiu de ce...plus citind pe aici despre problemele ce pot fi cauzate de el....mi se taie curajul si mai tare

copii am 2, dar nu inseamna ca acest capitol e incheiat pt mine, cum spusese dl ginecolog, chiar daca am implinit 35 de ani :) Nu-mi plac nici deciziile definitive...

toate celelalte metode de contraceptie enumerate de mine, incepand cu cea mai beton - abstinenta, si terminand cu cea mai supusa esecului- ovulul contraceptiv- au fost combatute de medic sus si tare, mai in gluma mai in serios.

asa ca ...eu cu ce sa votez ? ma gandesc sa ma documentez serios cu privire la sterilet totusi, sa nu-l resping asa fara sa stiu totul despre el.

totusi:
1. nu vreau menstruatii mai abundente nici lipsa lor, am cm regulat, normal
2. nu vreau sa-mi afecteze posibilitatea de a mai avea un al treilea copil
3. nu vreau sa ma doara burta, sa am alte disconforturi, sangerari inter-cm si batai de cap din cauza lui

E posibil asa ceva? si cu ce sterilet ar fi posibil daca da?
merci
lia

ps. data viitoare vreau sa merg cu lectia facuta la nenea dr, asa ca daca ma ajutati, va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Am fost si eu joia asta, dupa 2 ani jumate de pauza la dr ginecoloaga. Pana acuma foloseam prezervativul, dar eu, avand un ciclu suuuper neregulat - vine la 2, 3 sau chiar 4 luni, cum il taie capul - m-am cam saturat sa stau mereu sa tremur daca raman sau nu, ca deh, "numa' putin fara prezervativ"....

Asa ca dr mi-a recomandat si mie sterilet, dar parca nu ma incanta deloc ideea. Mirena nici vorba sa-mi pun, nu-i vad absolut deloc rostul: avand hormoni care e treaba??? Mai bine iau niste anticonceptionale cu continut minim de hormoni - de care de altfel am mai luat inainte de a avea pitica si m-am simtit super ok.

Pe de alta parte stiu 2 persoane care au ramas gravi cu sterilet.
Plus ca ideea de corp strain si sangerari intermentruale nu ma pasioneaza absolut deloc.

Deci sunt in pana de idei.

A...ar mai fi acele patch-uri hormonale. Se pun 2 pe luna si cica-s ok, dar tot cu hormoni. Am o colega de facultate de 35 de ani care le foloseste, marca Yasminelle, de la Shering.
Stiti ceva de ele????



Poze cu Sarah si mami 1 si 2
www.dropshots.com/saralyna2005#albums/Party%20Sarah%202%20anisori" target="_blank">PARTY SARAH 2 ANISORI!!!!
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2 www.dropshots.com/noki_lara2" target="_blank"> 3 www.dropshots.com/Saralyna" target="_blank">4 si www.dropshots.com/saralyna2005" target="_blank">5
Varsta Sarah


Everything matures...eventually!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaloy spune:

Ripley, ti-ai facut testul Papanicolau inainte de montat sterilet? e posibil sa fii avut(si sa ai inca) o rana sau inflamatie pe col, care netratata si maltratata apoi de invazia steriletului a dus la dureri si sangerari. Dac vezi ca dr. ta nu vrea sa rezolve problema durerilor si insista sa porti in continuare sterilet- du-te si verifica cu alt medic! Pentru binele tau!

Si eu am sterilet de 2 ani, si am avut altul inainte de bb2 timp de 4 ani- nici o problema din punctul meu de vedere. Doar ciclul mai abundent in a 2-a zi(fata de perioada cu pilule), dar in 4 zile sunt gata! Nu dureri sau disconfort. Stiu ca al meu e nemtesc si e de plastic cu o mica sarmulitza de Cupru in interior. Nu hormonal. O sa aflu ce marca e, poate e bine de stiut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mish spune:

Sa vin si eu cu experienta mea, desi nu e un raspuns la intrebarea initiala...
Port sterilet de 18 ani, fara hormoni. Am intr-adevar o menstruatie abundenta care ma tine 7 zile, zilele 2-3 fiind varful. In rest , nici o problema. De fiecare data, dupa ce l-am scos, medicul mi-a dat un tratament ceva antibiotice+antinflamatoare (ovule). Nu mai retin numele lor. La anul ar fi momentul sa-l schimb. Cred ca voi merge aici sa mi-l scoata, de pus la loc tot in Romania o voi face. Stiu ca trebuie facuta o pauza de 1-2 luni intre.
Asa cum am spus, n-am avut probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

Buna,

eu am Mirena de aproape 2 ani si nu am avut nici un fel de probleme. La 2 luni dupa nastere doctora mi l-a recomandat si montat. In prima luna am avut menstruatie 2 zile apoi de loc ce se intampla si acum. Absolut nici o durere si e super fara menstruatie. Regulat adica la 6 luni merg la control iar odata pe an am facut sonografie sa vedem daca mai era la locul lui.

Acum pe 25 septembrie am programare si vreau sa-l scot ca mai vreau un copil. Nu stiu inca daca pot ramane repede gravida caci imi doresc sa nasc vara viitoare. Aflu mai multe pe 25.

Piersicoiul www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">Philip www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">5 iulie 2006

Mergi la inceput