farduri minerale?

farduri minerale? | Autor: rory76

Link direct la acest mesaj

Vad ca se face reclama puternic zilele astea prin rev. de femei la farduri din astea minerale- cum este cel cu pensula de la l'oreal parca. Ati folosit? Sunt intr-adevar mai bune? se zice ca sunt naturale, au pigment extras din plante, si sunt din cauza asta mai bune pentru piele. Sunt curioasa daca de ex. fondul de ten acopera bine, daca fardul de oki rezista pe oki, daca sunt comparabile cu celelalte. A folosit careva?

"sky is the limit!"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Da, eu folosesc acum de la L'Oreal si fond de ten (pulbere) mineral si de obraz si fard de ochi. Sunt incomparabil mai bune decat cele clasice.
Totusi, ceea ce are L'Oreal nu e chiar integral cu minerale pure, are si talc si boron nitride...ma rog, mai multe chestii nu chiar inofensive total. Oricum, fata de toate chimicalele, parabenii, uleiurile si alte cele din fardurile "clasice" - nu suporta comparatie.
In Occident exista la Sephora (la noi inca nu au auzit de asta) o gama numita Bare Escentuals. E o gama mai buna decat are L'Oreal, usor mai scumpa (nu mult) dar contin bismuth oxychloride , o substanta care pentru unele persoane poate fi alergena.Oricum, iarasi, fata de ce e in celelalte asta e nimic.Inafara de asta mai sunt si alte firme care produc, dar nu vor aparea prea curand la noi.
Vorbesc despre astea pentru ca , ideal, cosmeticele minerale (foarte pe val in strainatate) ar trebui sa fie absolut pure. Ele sunt recomandate de dermatologi ca unicele de folosit dupa microdermoabraziune si alte operatii de acest fel. sunt ideale pentru acoperirea cuperozei si tenurilor acneice (chiar trateaza acneea prin continutul lor de zinc oxide)dar in acelasi timp nu usuca pielea.
Despre calitate dincolo de partea "chimicala" pot spune ca : acopera perfect, nu se strang in riduri/porii dilatati, corect aplicate nu se vad pe fatza (nu efect de masca), tin foarte-foarte bine inclusiv vara si in umiditate, nu e tragedie daca uiti sa te demachiezi (neavand uleiuri&stuff). Eu consider ca cineva care a folosit minerale nu se mai intoarce la "clasice". Conditia este sa stii sa le aplici (se aplica cu pensula, cu miscari circulare - nu e mare filosofie dar prima data poate fi neobisnuit), pe fata hidratata (asta oricum faceam, nu?) si sa alegi pe cele potrivite pestru tipul tau de ten (desi in general sunt destul de versatile).
Daca mai vreti, va mai povestesc. Sunt toba de carte in materie pentru ca intentionez sa produc o gama proprie de mineral makeup de la toamna. (Dar despre asta o sa vorbesc cu Mirela la momentul respectiv, nu vreau sa fac reclama pentru mine decat cu contract)

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Am testat si eu azi fondul de ten mineral de la Revlon, Color Stay se cheama parca, si mi-a placut.Din pacate, nu aveau nuanta care mi se potrivea, insa am incercat testerul cu nuanta respectiva si mi s-a parut ca acopera destul de bine.
Din cate am citit pe internet, sunt foarte multe persoane care folosesc fdt mineral si sunt foarte multumite, in special cele cu probleme ale tenului: acnee, cuperoza, ten care se ingrasa si arata uleios la cateva ore de la aplicarea fdt lichid...samd
Eu deocamdata prospectez, intai incerc mai multe, sa vad care imi place mai mult, insa in L'Oreal nu prea am incredere, de la toate cremele si fondurile lor de ten mi-au aparut cosuri la cateva zile de cand am inceput sa le folosesc, asa ca nu mai risc.Insa parca as incerca Revlon-ul, am auzit numai lucruri bune depre Color Stay lichid. Vreau mai intai sa caut ingredientele de la cel mineral, as prefera sa fie fara bismut si talc si 100% mineral, si daca e ok , poate il iau.Pacat ca nu au mostre sa le incerci acasa.Asa ar fi mai usor sa vezi ce ti se potriveste si daca iti e bun sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

Da, am incercat si eu si sunt incomparabil de bune fata de cele clasice, care mie imi usuca fata.

www.youtube.com/watch?v=9hMrY8jysdg" target="_blank">I want to break free

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Mie cel de la Revlon (testerul) mi s-a parut cretos cumva mai degraba ca o pudra obisnuita ceea ce un fdt mineral nu trebuie sa fie (nu stiu ce ingrediente are).Cele minerale sunt pulberi micronizate deci infinit de mult mai fine decat o pudra pulbere obisnuita. Dar, fireste ca depinde si de tipul de ten, poate ti se potriveste mai bine. Eu am un ten dificil, foarte deshidratat dar cu pori dilatati (oarecum gras dar fara apa). Astfel incat imi trebuie ceva care sa nu suce apa sub nici o forma dar sa nu permita sebumul fara a fi comedogen (am inclinatie catre puncte negre la o adica), in plus am si pielea sensibila, repede alergica...la asa ceva numai un fdt mineral bun poate face fatza.
Pentru ca mineralele sunt pe val, cum spuneam, firmele medii (gen L'Oreal) au tinut sa fie si ele pe piata cu ceva asemanator, doar ca nu e chiar exact ce trebuie, adica, fiind mult comerciale, au adaugat si alte ingrediente care incalca principiile de baza ale makeup-ului mineral.Totusi, spre in balanta cu cele clasice, sunt recomandabile fara discutie.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

Inaioana,

Chiar te rog sa ne spui mai multe. Eu una sunt foarte interesata.
Am un ten dificil, un ten gras si cel putin pe vremea asta imi transpira fata ceva de groaza.
Crezi ca fardurile minerale m-ar ajuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Mi-am cumparat farduri cu minerale de la diverse firme si nu mi-au placut. Greu de aplicat si fara stralucire. Parca mi-as fi pus o masca mata pe fata.

Eu una nu le recomand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Chiar ma gandeam, pe tenul uscat/sensibil sunt bune fardurile astea? Ma gandeam sa nu fie prea uscate. sa nu se vada urat. Dar zi-ne si noua, Inaioana, vad ca te pricepi, care este la noi in Romanika gama cea mai de top la fardurile astea? Adica, poate sa coste oricat, cele mai scumpe, care sunt?

"sky is the limit!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vio_dia spune:

Tot cautand pe net dupa fonduri de ten minerale, am gasit mai multe firme care au site cu vanzare online, insa mi-au atras atentia 2: Alima si Everyday Minerals, care au review-uri foarte bune si par destul de accesibile, cu tot cu livrare in Ro.Deja am facut si o comada la Everyday Minerals, niste mostre de fdt si anticearcan corector, plus vreo 2 pensule pentru aplicarea lor.Acum abia astept sa vina comanda, cred insa ca o sa dureze vreo 2 saptamani cel putin, firma fiind din SUA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Rory,in tara gasesti la L'Oreal,Maybelline si Avon parca.Eu una prefer sa continui sa folosesc pudrele non minerale decat una de la oricare din firmele de mai sus pana reusesc sa testez Bare Escentuals.Ca pret,nu stiu Maybelline si Avon dar cea de la L'Oreal este aprox.60ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

sunt multumita de pudrele de obraz cu minerale (cele pure si nu cele cu talc in ele) in schimb fardurile de ochi, desi au culori foarte intense deci sunt economice nu stau pe pleope, se strang intre liniile de la ochi si paleste culoarea dupa o vreme .Am dat o groaza de bani pe ele si desi or fi ele sanatoase sunt mai proaste ca alea de la ruby rose.Bella pierre se numesc cele pe care le am eu

Mergi la inceput