megacolon

megacolon | Autor: mary1999

Link direct la acest mesaj

doresc sa vorbesc cu cineva care are copilul diagnosticat cu megacolon

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabib spune:

Iti recomand sa mergi la o consultatie la Bucuresti, Spitalul Marie Curie, dna dr. Niculina Bratu (medic chirurg pediatru, de exceptie).
are consultatii miercurea dupa amiaza in policlinica spitalului.
Am lucrat acolo si am intalnit f. multe cazuri de sugari mici operati de prof Pesamosca si dna dr Bratu rezolvate chirurgical.
Prof Pesamosca nu cred ca mai opereaza ptr ca este destul de in varsta.

succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Mari, te rog sa-mi spui si mie ce simptome are copilul tau, caci si al meu a zis un dr. ca are, dar altii zic ca nu. Al meu nu mananca mai nimic si este foarte balonat. Cum ti-a pus diagnosticul? Ai facut vreo analiza speciala?

Rianna
Crengu 31+ cu Rianna si mami lui Cristian( 5 anisori)
AMR 7+ saptamani!!! Doamne ajuta!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_d05 spune:

Buna
Baietelul meu are megacolon, a fost operat de 2 ori, o data i-au pus ileostoma iar a doua oara, la varsta de 1 an i-au facut operatia definitiva, de coborare. Acum are 2 ani si 5 luni. Intr-adevar, dr. Bratu este foarte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

copilul meu are asa ceva ,am descoperit in aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Mara, ce simptome avea baietelul inainte de operatii? Era constipat, facea gloante sau alte probleme?
Si dupa operatii problema existenta a fost total rezolvata?
Multumesc!


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara_d05 spune:

Noi am descoperit boala la 6 luni, pana pe la 2 luni avea scaun, dar erau explozive, era foarte balonat si plangea mult, si cate 2 ore. Apoi s-a constipat foarte tare. Doctorii ziceau ca se rezolva o data cu diversificarea. Noi l-am operat in urgenta, nu stiam ca are megacolon, a facut ocluzie intestinala. Diagnosticul l-au pus in urma biopsiei. Acum nu este foarte bine, face frecvente enterocolite, dar baiatul meu are forma toatala de boala, adica tot intestinul gros era afectat si au trebuit sa-l scoata. E o forma mai rara de megacolon, sigur copilul tau nu are la fel.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamihaela spune:

buna si eu am avut baietelu operat de 2 ori de megacolon la 7 luni iau pus ileostoma iar la 1 an iau facut operatia definitiva -de coborare.acum se simte bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1999 spune:

baietelul meu a fost operat la varsta de 3 ani. Acum are 9 ani,se simte bine, singura problema este ca face foarte des enterocolita si noaptea se mai scapa pe el. In ultima vreme ii dau Triferment si am observat ca ii merge foarte bine.

Mergi la inceput