Seu de oaie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Sunt tot mai multi medicii care prescriu medicamente cu nemiluita efectiv degeaba.Nu mai lasa propriul organism sa lupte cu bolile(nu zic ca ar fi cazul medicului lu' ioana). Nu inteleg de ce trebuie sa dam copiilor Panadol la 8 ore sau alte prostii de-astea fara nici un efect.In primul rand sunt pline de zahar si coloranti(pe care le tot dezbatem la alte subiecte cum ca ar fi nocive)...si in al doilea rand nu au efect deloc in raceli.Sunt bune numai in scaderea febrei si atat,nu ca si tratament.
Apoi sunt antibioticele care sunt groaznic de rele...Zinatul distruge ficatul,la fel Augmentinul care sunt printre cele mai puternice.Toate astea se dau cu moderatie in cazuri exceptionale.

Eu ma bucur cand mai aud cate un medic ca spune "compresa calda stropita cu spirt la gat" asta pentru raceala,sau chiar si seu de oaie cald daca nu este fierbine. Am auzit multe persoane ca tratau copii inainte cu sare calduta pe piept.Nu-i acelasi lucru?

Ioana,ai incercat Sirop Expectorant? Cel Romanesc? Eu am fost tare uimita cand am vazut cat de bun e.Dupa pretz nici nu imi venea a crede.Am luat tot ce era scum si cotat ca foarte bun si degeaba.Insa acest sirop isi face efectul dupa primele doua doze.Si mai este si cel de Patlagina(preferat de fii-miu...la fel de bun.Insa medicul nostru spune ca primul contine ceva ce altele nu contin.Un extract...poate ne spune Sheannamp.

si sanatate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Giana siropul asa se numeste: sirop expectorant? am cautat pe net, e cel facut de Biofarm? sa stiu ce sa cer la farmacie

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Cred ca unele remedii naturiste sunt bune. Imi amintesc cand eram mica aveam astm si crize de insuficienta respiratorie. singura solutie era o injectie cu miofilin. Insa de multe ori se intamplau noapte si atunci bunica avea o panza "imbibata" cu ceara de albine pe care o incalzea si mi-o punea pe piept. Prima senzatie era neplacuta, de foarte fioerbinte, dar apoi imediat respiram mai usor.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Ambele siropuri sunt facute de BIOFARM.Si exactasa se numesc.Sirop Expectorant si Sirop de Patlagina.Sincer noi l-am folosit mai mult pe al doilea pt ca primul e foarte dulce si are un gust mai ciudat,copilul il refuza.Si a fost bun cel de patlagina,insa cel expectorant este mai bun...ar fi bine sa il pacalesti cu primul in prima faza...poate aveti noroc.

Succes si sa scrii daca a mers si la voi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

Ioana ai incercat Bromhexim? la noi a mers (restul siropurilor scumpe nu a mers nici unul!!!! am vreo 4 -5 sticle in dulap cu siropuri pline de zaharuri chimicale si coloranti bune la nimic-asa cum vine zice si Giana )


31 Ianuarie 2007+ Mimishoru'(07 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Tusea poate fi in principal de 2 feluri:seaca si productiva (atunci cand se insoteste de expectoratie).
Daca ii dai sirop expectorant cuiva cu tuse seaca ii faci mai mult rau decat bine. Si invers
Deci siropul expectorant favorizeaza eliminarea secretiilor in schimb exacerbeaza tusea seaca.
Pentru tusea seaca se recomanda la adulti preparatele ce contin codeina. Pentru uz pediatric trebuie sa intrebi un pediatru daca se pot folosi sau nu.

In ceea ce priveste afirmatia ca Augmentinul distruge ficatul aceasta e o mare prostie.
Compresa cu spirt pe piept sau frunte poate sa dea intoxicatie la copilul mic (inhaleaza vaporii de spirt) si in mod cert este mai periculoasa decat Panadol in doza pediatrica la 8 ore.
Ca nu ati auzit de asa ceva asta nu inseamna ca nu se intampla. De obicei lumea are tendinta de a trece cu vederea greselile care se fac din vina proprie, astfel ca nu o sa auzi pe nimeni spunand "copilul meu s-a intoxicat cu alcool metilic din cauza compreselor puse de mine......"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

compresa calda stropita cu spirt = o batista inmuiata in apa calda,stoarsa si stropita cu spirt. Stropita nu inmuiata in spirt!!!

mai merge si combinata apa cu spirtul si inmuiata batistuta in amestec. nu este spirt pur!!!

Legat de Zinat esti de acord,nu? Augmentinul e tot puternic,poate nu distruge ficatul dar nici bun nu e,sunt convinsa!!!

Siropul de patlagina l-am dat de cate ori a fost nevoie celui mare si a avut efect in 100% din cazuri,la fel si cu cel expectorant,numai ca din cauza gustului nu l-am folosit asa des!

aaa...si totul a fost facut la indrumarea pediatrului,desigur!

Sa va mai spun ca am dat si aspirina la copil??? Ce mama nebuna...pfffiiiuuu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by Giana

compresa calda stropita cu spirt = o batista inmuiata in apa calda,stoarsa si stropita cu spirt. Stropita nu inmuiata in spirt!!!

mai merge si combinata apa cu spirtul si inmuiata batistuta in amestec. nu este spirt pur!!!

Legat de Zinat esti de acord,nu? Augmentinul e tot puternic,poate nu distruge ficatul dar nici bun nu e,sunt convinsa!!!

Siropul de patlagina l-am dat de cate ori a fost nevoie celui mare si a avut efect in 100% din cazuri,la fel si cu cel expectorant,numai ca din cauza gustului nu l-am folosit asa des!

aaa...si totul a fost facut la indrumarea pediatrului,desigur!

Sa va mai spun ca am dat si aspirina la copil??? Ce mama nebuna...pfffiiiuuu





In privinta aspirinei data la copil DA! cu siguranta ai riscat foarte mult. era riscul sa apara Sindrom Reye adica
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sindromul_Reye, cu mortalitate de 50%.
Mare noroc a avut copilul tau!

Nici Zinnatul nu afecteaza ficatul.

Offf! Cum se pricepe toata lumea la medicina, cum se arunca afirmatii fara de fundament stiintific, doar asa ca le-a auzit la vecina.
Giana, nici macar nu iti dai seama cat de periculoase pot fi afirmatiile tale...

Iar siropul de patlagina este si el expectorant.......

In ceea ce priveste zaharul din doza de 5ml de Panadol, e mult mai putin cantitativ decat cel care se gaseste in dulciurile preparate in casa......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Pe ce baza faceti afirmatia ca Augmentinul nu e bun ???Totusi ...
Sunt foarte curioasa de explicatiuni



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tibiuta spune:

Eu prevad un subiect de disputa pe tema asta.Cred ca multe mame au incercat si alte remedii impotriva tusei ,cel putin eu am ajuns experta in tuse seaca productiva si mixta imi vine sa urlu cand vad ca nu trec 2 saptamani fara ca baietelul meu sa nu faca una din variante.Si eu am auzit recomandari din partea dr.-lor de seu de oiaie ,sare calduta si malai.

La mine a mers cu malai caldut ,cu seu n-am incercat ca n-am de unde .Normal ca se cere multa prudenta ,dar sa-l arzi pe copilul tau tb. sa fi extrem de imprudent,sa fim seriosi.

Mergi la inceput