Fondul de studii pentru copii

Fondul de studii pentru copii | Autor: Anculina

Link direct la acest mesaj

M-a abordat cineva recent in legatura cu acest subiect.

Stiti ceva mai multe? Si-a facut cineva? Intentioneaza cineva? Vi se pare o idee responsabila pentru cei cu copii de 4-5 ani sa faca acest fond de pe acum?


Speranta e un lucru bun. Iar lucrurile bune nu dispar niciodata!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Nu stiu mai multe, dar eu cred ca este bun sa-l faci. Si noi ne gandim sa incepem asa ceva de pe acum (fetita are aproape 4 ani).

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Mie mi se pare o idee super si eu am intentionat sa fac asa ceva de cand s-a nascut Matei, ba m-am si interesat la ING(ca mi se pareau cei mai ok), dar...nu avem nici acum din motive diferite.

Dar da, mi se pare o idee foarte rezonabila(in State toata lumea are si nici nu s-ar descurca fara la cat de scumpe sunt scolile). Din ceea ce imi amintesc sistemul este acelasi ca la asigurarea de viata sa ziceam, platesti o prima de asigurare si ei investesc banii urmand sa ii poti ridica tu sau copilul la o anumita varsta, parca era 18 ani la ING. Tu poti opta pentru ce suma vrei cotizezi zilnic, in functie de cat vrei sa primeasca, si in plus parca poti sa decizi si asupra modului de investire a banilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Polita noastra implineste in curand 6 ani.Asiguri o suma si platesti o prima trimestrial(cel putin noi asa am optat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Lui Sebastian i-am facut de la 3 luni, Stefaniei de la 6 luni.
Ce mi se pare util este ca daca mi se intampla ceva si nu mai pot plati ratele - imposibilitate de munca,deces- le preiau ei pana implinesc copii cei 18 ani ( moment in care beneficiaza de aceasta asigurare).

Bafta!


Camelia, Sebastian si Stefania _

"Life is a journey!Enjoy the trip!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

si noi avem ptr Andrei, de cand avea 1 an...la AIG...ce poate fi rau daca e ptr copil...asta e...banii se duc oricum, macar are ceva sigur la 18 -21 ani...

Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Da suma o stabilesti de acum..cat va lua la 18 ani?E o suma fixa?
Ma gandesc si eu sa fac...dar ma gandesc si ca poate nu mai are nici o valoare atunci suma ce o asigur eu acum!

Sorana 16+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Si noi avem, inca de cand s-a nascut baietelul meu. Am facut la ING si platim trimestrial o suma de bani.
Eu cred ca este utila, nu sti niciodata ce iti rezerva viata.
Pupici,
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Si noi avem fond de colegiu, e foarte bine sa il ai.Acum nu stiu cat costa facultatea in RO dar in US e o galeata de bani si daca nu incepi din timp sa strangi bani e foarte greu.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
Croatia-The Mediterranean as it once was

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

si noi am vrut sa facem un fond pentru David apoi ne-am razgandit si i-am deschis un cont unde depunem bani lunar sau la diferite evenimente: zile de nastere, sarbatori, cand primeste bani si de la bunici
la fel am facut si pentru Mara, ei ii depun acolo si alocatia


noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

avem si noi pentru copii, se numeste renta de studii. la ING si platim lunar.
pentru noi este un mod de a economisi eficient pentru anii aceia de facultate. si frumusetea acestui plan de economisire este ca , daca noi parintii murim, doamne fereste, ING-ul preia rentele si le plateste. deci, cu noi in viata sau fara noi, copii vor avea bani pentru a-si continua viata!



Kari

Mergi la inceput