Protectie solara

Protectie solara | Autor: Dory232002

Link direct la acest mesaj

Fetelor, ne-am hotarat ca la sfarsitul acvestei luni sa mergem la mare.
Ce factor de protectie ati folosi voi la copii vostrii in anii trecuti si daca ati fost multumite de factorul ales.
Mentionez ca fetita mea are 2 ani si 8 luni.
Ca si marci de creme sau uleiuri ce ati folosit?


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

dory, noi mergem pt prima oara cu buburuza la mare la sfarsitul lunii, cand va avea 8 luni. eu am cumparat chicco cu FPS 50!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

bb_yasmi, eu am auzit ca FPS 50 e destul de mare si nu se bronzeaza copilul absolut deloc. Avand in vedere ca fetita ta este micuta, poate fi bun acest factor de protectie. Tocmai de-asta am si deschis acest subiect ca sa vad ce zic mamicile care au fost la mare anii trecuti cu, copii.

Merci de raspuns si sa asteptam sa vedem ce ne raspund fetele cu experienta in domeniul FPS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

asa e dory. pt noi e buna cea cu 50 FPS. oricumd e la chicco este si cu FPS mai mic. eu prefer protectia maxima pt copil decat un bronz, orice varsta ar avea.

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Noi am folosit Nivea Sun...aia verde..am fost multumiti, nici nu stiu ce factor are, Codrin e cu tenul mai inchis, asa ca mine, si nu prea e nevoie....Nu se arde, nu se inroseste deloc..direct bronzat..Dar totusi l-am dat cu crema...

Lorellay 14+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancka spune:

Eu am intrebat dr pediatru si mi-a recomandat SPF 30. Pt mine folosesc SPF 50 asa ca i-am luat si lui tot 50, dar el e blondut si am zis sa nu ma risc, pt ca stiu ce patesc eu de la soare, ma patez toata, desi am copilarit pe malul marii si eram toata ziua la plaja...
Totusi, dupa cum mi-a recomandat pediatrul, era suficient SPF 30.

Anca, mami de Mihai(22.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Chiar daca Andrei are 8 lunitze, cand o sa mergem la mare va avea 10+, eu am luat Vichy ptr copii si este cu FPS30. Acum il dau deocamdata doar pe fata, cand iesim la pimbare, dar ma gandesc ca daca e special ptr copii, or sti aia care l-au produs, de ce au facut cu factorul asta. Eu stiu ca alea cu FPS mare sunt ptr cei cu pielea ff alba, sensibila si care nu trebuie expusa la soare. Poate stiu eu gresit, ca e posibil si asta.
Concediu placut!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!


Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

noi am luat o lotiune de la loreal cu factor 40
nu uitati sa nu expuneti copii la soare in intervalul 11-16


Mamica stralucitoare
18+ cu Raducu + Crinuta 1 Nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Va multumesc fetelor pentru raspunsurile voastre. Eu ma-m decis sa-i iau o crema cu FPS 30, dar pentru siguranta o sa intreb si pediatra fetei daca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Noi si anii trecuti si anul asta (are 3 ani si 8 luni) am folosit si vom folosi Nivea pentru copii - factor de protectie 30. Nu am avut niciun fel de probleme cu ea, chiar daca a stat la soare destul de mult.

Lora, mami de Iustina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fritz spune:

Noi am avut ceva probleme dermatologice cand erau fetele mai mici, pana in 3 ani, si doctorita, care are si ea copil cam de aceeasi varsta cu ale mele, a zis ca ea foloseste Nivea FPS 30, pentru copil.Ca idee...

Mergi la inceput