eritem alergic

eritem alergic | Autor: simonacip

Link direct la acest mesaj

Buna!
Bblusul meu s-a nascut cu eritem alergic. Inca din maternitate mi-au spus ca are, pana sa apuc sa-l imbrac macar cu hainele de acasa, era cu scutecele din maternitate...In conditiile astea pot suspecta o alergie la detergent? eu ii spal hainutele cu ariel in prezent. S-a mai confruntat cineva cu problema asta? Pediatra lui ne-a spus sa luam calciu, 10 zile pe luna. Il ia destil de greu, dar cu chiu cu vai il ia. Totusi nu vad imbunatatiri, pielea lui e tot marmorata....Ce sa fac?

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si Tudor a avut. I-am spalat hainutele cu dero pt bebe si am programat masina la 5 clatiri. In plus dupa baie il clateam cu solutie de cloramina (la 1l 1.5 pastile cloramina) si apoi il dadeam cu Triderm (ttimp de 4 zile...a trecut repede). Atentie insa ca Tridermul se da cu precautie.

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancka spune:

Si mie mi-au spus in maternitate ca bebe are eritem alergic si mi-au prescris o crema cu antibiotic cu care nu l-am dat pt ca, ajunsi acasa, nu mai era rosu. Dr neonatolog mi-a recomandat deasemenea sa spal lucrurile cu detergent de bebe-asta am facut. Pe la o luna am fost la pediatru intrucat avea bubite pe fata si pielea f aspra. Mi-a spus ca e posibil sa aiba dermatita atopica dar mi-a recomandat doar o crema de la farmacie, puternic hidratanta, fara cortizon, Ducray- Aderma Exomega. L-am dat in fiecare zi si deocamdata e ok, nu mai arebubite si nici pielea aspra.
De calciu pt asta nu mi-a spus nimeni, nici neonatologul, nici pediatru.

Anca, mami de Mihai(22.03.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonacip spune:

Multumesc mult fetele, am sa incerc dermalinul , sa vad dc observ imbunatatiri...Eu dau mereu 2 clatiri la hainutele lui...La vaccinul de 2 luni am sa insist sasupra aspectului acestuia cu cremele, sa intreb ce-mi recomanda.
Pupici si sanatate multa va doresc...Chestia cu calciul nici eu n-am prea inteles-o...Nu vad legatura..

Simona, mami de baieti

David (10 nov 2004)si
Matei (24 aprilie 2008)

"Cele ce sunt cu neputinta la oameni sunt cu putinta la Dumnezeu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

calciul are o mare legatura cu orice tip de reactie alergica. E, cum s-ar zice "primul ajutor" care trebuie acordat cand apare o astfel de reactie, indiferent la ce. La bebe mic nu cred ca e indicat sa-i dai medic antialergice fara prescriptia medicului, nici macar creme. Iar calciul, trebuie dozat si el in functie de varsta si greutatea copilului.

Noua ni s-a recomandat sa continuam periodic cu calciul si dupa ce am intrerupt tratamentul antialergic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta.b spune:

posibil ca aceste alergii sa fie din cauza detergentului. eu am spalat cu unul normal si am observat aceste lucruri. am avut norocul ca unul din prietenii mei sa fie medic pediatru si mi-a recomandat un detergent special pentru copii. pot sa-ti spun ca sunt foarte multumita de el. il folosesc de 10 luni si mi se pare super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

ariel e extrem de agresiv pentru piele, schimba-l cu dero de copii si clateste de mai multe ori.

cel mai bine te duci cu bebelul la un dermatolog sau alergolog si lamuresti povestea. ca pediatrii de cele mai multe ori nu prea au habar in amanunt

totusi cine ne lumineaza care e legatura dintre calciu si orice alergie???

Mergi la inceput