Intarcarea si somnul

Intarcarea si somnul | Autor: goze

Link direct la acest mesaj

Salutare tuturor
Sunt mamica unui baietel de aprope un an si ma confrunt cu 2 probleme foarte mari. Am decis sa vi le impartasesc in speranta ca cineva le-a experimentat si ma poate ajuta cu ceva sfaturi.
Una dintre ele este intarcatul. Nu stu cum sa procedez pentru ca titi este pentru copilul meu si suzeta si biberon. Suge toata noaptea si ziua cand vin de la serviciu ma hartuieste efectiv. Teoretic stiu ce ar trebui sa fac dar cu practica stau cam rau pt ca imi este foarte mila de el cand plange.
A doua problema este legat ade somn. El doarme numai pe piciorele noastre. Poate veti spune ca noi suntem de vina, dar credeti-ma ca nu este asa. Cand incercam sa il dam jos de pe picioare, se trezeste instantaneu si dupa nu mai adoarme deloc. Este matait toata ziua pt ca nu se odihneste si ma ingrozeste.
Va rog din suflet sa-mi dati si mie sfaturile utile de care am atata nevoie. Va multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



nu pot sa te sfatuiesc legat de intarcat inca nu am ajuns acolo.

legat de somn .. dupa ce papa seara, pune-l la el in patut si stai langa el putin .. vorbeste-i, mangaie-l .. spune-i ca acela e patutul lui si trebuie sa faca nani acolo, ca mami e in camera alaturata, citeste-i o poveste .. daca il lasi acolo si incepe sa planga, mergi la el dar nu-l lua din patut .. vorbeste-i si managie-l din nou ..

sper sa mearga.

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

despre adormitul pe picioare nu stiu ce sa iti spun, dar vreau sa te intreb: de ce vrei sa il intarci? arunca un ochi aici. cum stati cu dintii? e posibil sa fie asta motivul pt care suge mult? te-ai intors recent la slujba? e felul lui de a 'recupera'? pentru ca si la varsta asta alaptatul poate fi o placere pt amandoi. trebuie doar sa descoperi ce anume il face sa aiba acest comportament si sa rezolvi problema. intarcatul nu e singura solutie pt a iesi din impas. iar beneficiile sunt nenumarate, poti vedea si pe linkul de mai sus.


I'm not trying to be difficult...it just comes naturally.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Eu dupa ce i-am intarcat pe ai mei, toti 3, am observat ca nu a adus nici o imbunatatire lucrul asta la somnul de noapte.. Nu cvred ca e legatura.. Ce ni se spunea, ca de foame se scoala copilul, nu a fost adevarat. Sunt si alte cauze care-l fac nedormicios: prima as crede ca e iesitul dintilor...
Poate sa-l dezobisnuiesti sa doarma pe picioare ar trebui sa fie primul pas, apoi sa te mai gandesti daca il intarci sau nu...
Eu iti recomand sa o faci intre-o perioada mai maricica de timp (de la doua saptamani in sus), nu brusc, daca te hotarasti pentru intarcat.





Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

sunt f de acord cu beneficiile alaptatului, dar cred ca depinde de fiecare caz in parte. Eu am alaptat pana la 1 an si jumatate si cred ca daca nu as fi luat eu decizia de a il intarca, ar fi supt pana la minim 18 ani ;)...Baietelul meu s-a trezit de maxim 2 ori pe noapte pana la 8 luni, varsta de la care a inceput sa ceara titi tot mai des astfel incat la 1 an jumate 'sugea' 10 ore incontinuu (adica atat cat dura somnul de noapte). Ideea este ca din momentul in care laptele nu-i mai oferea cat avea nevoie...el tot insista. trebuie sa mentionez ca pana la intarcare mancarea a fost un calvar si pt el si pt noi. De teama sa nu-l traumatizez eu am fost la psiholog care mi-a dat acelasi sfat pe care cu siguranta l-ai intalnit pe acest site sau in carti, adica: i-am explicat ca e mare, titi nu mai este etc...Stiu ca e greu, daca n-am fi avut problema cu mancarea probabil ca i-as mai da si acum san, dar pt noi intarcarea ne-a adus mari beneficii: la nici o saptamana a inceput sa manance cat si cum trebuie (adica nici macar nu mesteca pana atunci), sa adoarma cititndu-i povesti sau cantandu-i cantecele, sa doarma la pranz 2 ore fara sa stau lipita de el...Tot psihologul mi-a spus ca un copil se poate dezvata de orice obicei in 3 zile. Eu n-am reusit sa-l conving acum sa doarma in patutul lui (e adevarat ca nici n-am incercat prea tare). E f important sa nu incerci sa-l intarci plecand tu (nu e bine sa plece si tatica si mamica...)
cat despre leganatul pe picioare...cred ca usor usor ar trebui sa-i introduci noi obiceiuri/jocuri inainte de culcare...
Repet insa, fiind fiecare copil diferit, nu stiu in ce masura te ajuta experienta mea. Sanatate multa va dorim si sa cresteti mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Goze, nu aveti un patut aproape de voi ca sa ii faceti tranzitia de la voi din pat in patut? Daca patul e aproape e mai usor. Sa incerci mai intai, trecerea de pe picioarele voastre in patut, chiar si 3-4 ore ar fi bine la inceput sa doarma in patul lui pe urma incet incet se va obisnui.
Iar apoi sa te ocupi de intarcat daca crezi ca te rupe si nu mai poti de oboseala, totusi daca mergi la serv e f important sa te odihnesti noaptea.

Sa nu te simti ca ai gresit, copilul tau nu este dificil sau manipulativ prin faptul ca nu doarme toata nopatea sau vrea tziti, asta e f normal si sanatos copiilor de virsta lui. Daca il dor dintisorii se alina cel mai repede la tziti lui mami.
Stiu ca toate auzim povesti de genul " ce bine doarme bb lui cutare de la doua luni fara intrerupere', am vrea sa fie si al nostru asa, dar nu exista un copil la fel ca celalat.

Cind ma gindesc la noi adultii, cum ne trezim sa mergem la baie, sau ne este sete, sau pur si simplu nu putem dormi bine cind nu e sotul linga noi.. iar noi avem pretentia ca ei sa doarma singuri toata noaptea.. atunci incerc sa o inteleg mai bine pe bebelina mea (1,5) si sa mai am un pic de rabdare. :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2705 spune:

leganatul pe picioare cred ca ar trebui sa il scoti cat mai repede.stiu ca fiecare copil e diferit dar cred ca pt voi e un chin sa legeni continuu piticu pe picioare.nu stiu cate kg are dar fetita mea la 1an are 10kg.mai vrea inainte de culcare putin in brate si vreau sa iti spun ca mai mult de 2-3min nu pot sa o tin pt ca ma doare spatele.ea doarme in patutul ei de cand am venit acasa de la spital.in privinta alptatului noi pe la 7 luni am ramas aproape fara titi.am scos in decurs de 3-4 zile titi de la pranz si am inlocuit cu lapte praf pe care nu il mananca decat cu cereale(asta am descoperit dupa 2saptamani de chin)seara ii dadeam prima data laptic din sticluta si dupa aceea piept pt ca invers nu mai vroia sticluta.se trezea din ora in ora sa suga a fost un cosmar pt mine cam o luna.dupa intarcat a trecut pe o alta faza de beea ffff mult lapre din biberon noaptea.aproape 8-900ml pe noapte si ziu manca normal.cam de pe la 10luni doarme toata noaptea si vreau sa iti spun ca nu imi vine sa cred ca se poate si asa.sa dormim linistiti toti trei pana dimineata.
mult succes si scapativa cat mai repede de leganatul pe picioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Despre intarcare se discuta aici
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=118745

Mergi la inceput