convalescenta dupa varsaturi- copil sensibil

convalescenta dupa varsaturi- copil sensibil | Autor: RUXMAX

Link direct la acest mesaj

As vrea sa -mi spuneti cum a decurs convalescenta la bbii vostri dupa episoade multiple de voma, internare la spital cu perfuzii si mai ales lipsa apetit- inclusiv hidratare deficitareaal meu nu bea apa ed felul lui iar acum e f grava situatia pt ca refuza lichidele.

Tudor are 1 an si 5 luni, , acum o sapt a vomat intens, l-am internat de urgenta la Gr Alexandrescu unde l-au pus pe perfuzii si antibiotic- Ceftriaxon, , a vomat in continuare laptele formula - altceva nu accepta), diagnostic clar nu are- probabil enteroviroza, febra nu a facut . A fost traumatizant pt el , 16 persoane in salon( bb cu mamele lor), el eun copil sensibil dar f energic si asta ( statul nemiscat cu perfuzii si vacarmul din salon, plus starea proasta) l-a dat peste cap.Acum nu mai vomita, maninca miic cantitati de lapte, eff slabit, cred ca are 8, 5 kile si apre sa nu-si revina dpdv apetit. E vioi si asta ma face sa sper desi sunt ff pesimista...

Ati avut o experienta similara?
Colac peste pupaza , einfundat la nas si nu mai poate trage din biberon ( nu maninca cu cana sau lingurita desi in rest e un copil normal din toate punctele de vedere).
Sczue pt mesajul confuz dar n-a mai dormit de 8 nopti.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

eu ma mir ca nu ti-a zis nimeni sa nu-i mai dai lapte formula normal...e obligatoriu sa nu consume lactoza in astfel de cazuri.
alexia a luat o enteroviroza cand avea numai 8 luni...a fost groaznic, tot la internare am ajuns, deci stiu ce inseamna...m-a marcat experienta. ea a scapat in ultima clipa de perfuzii pt ca a acceptat apa cu saruri de rehidratare pe gura...adica a putut bea fara sa vomite...

eu stiu cateva reguli de aur:
-nu trb obligat ABSOLUT DELOC sa pape...decat cat vrea el...si numai regim o perioada. isi va reveni greu cu apetitul, stomacelul e traumatizat, probabil va slabi, dar trebuie lasat in ritmul lui. daca il obligi o iei de la capat.
-lapte numai fara lactoza
-daca inca mai vomita/face diaree trebuie sa primeasca niste saruri de rehidratare (humana elektrolyt, hidrasec)
-trebuie obligatoriu sa se hidrateze...de foame nu moare, dar deshidratarea e f grava....

sanatate!
sunt o gramada de subiecte deschise cu sfaturi f bune, dar probabil esti f suparata si tracasata sa mai cauti...


*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RUXMAX spune:

Laptele este din cel special Humana HN 25, fara lactoza, am gresit cind m scris formula. Problema e hidratarea pt ca el nu bea apa decit f putina iar daca simte sarurile de care scrii nu mai bea deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

din pacate, cred ca trb sa mergi cu el la spital sa-l hidrateze prin perfuzii, daca nu bea deloc lichide....poate deveni f periculoasa situatia daca se deshidrateaza...iar copiii se deshidrateaza si f repede...mai e si caldura asta...

daca vezi ca starea lui se deterioraeza sigur e din cauza deshidratarii si nu trb sa stai cu el asa...

*******************************************************
raluca, mami fericita de www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">alexia-maria (07.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

in primul rand, sanatate multa!
si Bia are o enterocolita acum, cu vomitat, kk moale...lipsa pofta de mancare..
din fericire ea vad ca bea apa, probabil simte ca ii face bine

sarurile alea eu i le amestec cu 2-3 ml de apa si i le dau cu seringa de la Nurofen/Panadol- de cele mai multe ori trebuie sa duc maari discutii cu ea inainte sa le accepte...

cred ca poti sa ii dizolvi sarurile in ceva ceai de menta sau chiar lapte fara lactoza?-nu sunt sigura

bia a mai ciugulit niste sticksuri, biscuiti, paine prajita, putina supa...insa le-a cam vomitat...

si laptele de soia e o alternativa, daca il accepta..

acum i-am pregatit orez simplu cu apa+sare, niste ceai de menta indulcit putin (sper sa il bea asa....) si mar copt...eventual poti baga la mixer orezul fiert cu mar copt sa fie mai bun...

sanatate maxima si refacere rapida!



blue

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

uite si aici o discutie



blue

Mergi la inceput