Mai citesc copii povesti?

Mai citesc copii povesti? | Autor: sdaniela

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am si eu o curizitate. Astazi, avem o multime de locuri de unde putem achizitiona reviste si carti pentru copii. Ttusi, copii mai sunt interesati de povesti?
Voi ce spuneti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

eu zic ca da sunt interesati daca prind de gust la citit.
Eu am facut o rutine in fiecare zi la amiaza citim o poveste si seara la culcare inca o poveste... si acuma piticu a prins de gust si imi citeste si el mie o poveste pe zi ...



Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Fi-mea e mica, are 2 ani si 8 luni. Dar ii place f. tare sa-i citesc povesti. Ma pune sa-i citesc cate-o poveste de 3-4 ori la rand asa ca nu-i de mirare ca stie paragrafe intregi pe dinafara. Depinde insa si de copil, sunt unii care n-au rabdare pt. asa ceva si altii care-ar citi/asculta la nesfarsit. Primii, matematicienii de maine, grupa a doua, filologii.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Citesc copii daca noi parintii ii iinvatam sa le placa.Face parte din formarea copilului.

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE INTALNEALA

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns witeflower spune:

Eu cred ca dc parintii citesc, citesc si copiii. Ma refer la cititul povestilor de catre parinti de cand sunt f mici.

Andrei are acum 4 ani - e curios de orice carte de povesti (desigur ca i le-am ales de mic, pe cele frumos ilustrate si cu pagini rezistente, sa le poata rasfoi in voie). Are rabdare sa asculte si povesti mai lungi - sau dc sunt scurte, cere sa-i mai spun.
Ba mai mult, de cand s-a prins ca cititul "se face cu litere", ma bate la cap sa-l invat sa citesca. Acum stie toate majusculele (rareori confunda vreuna) si citeste singur cuvinte din 2-3 litere. Asa ca am speranta ca va citi in curand si povesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdaniela spune:

Dar online? Citesc copii povesti online? Nu doar jocuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Copiii in general tind sa-si imite parintii.Daca parintii isi fac timp si le citesc macar o jumatate de ora pe seara,copiii prind gustul lecturii.Cel putin asa mi s-a intamplat mie.
In privinta povestilor on-line,prefer sa le printez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Baietelul meu sa fie singurul caruia nu-i place sa citeasca???

I-am citit de la 6 luni povesti, apoi in fiecare seara, dar de pe la 4 ani povestile nu au mai fost interesante ci am trecut pe enciclopedii... ale corpului uman, ale pamantului, etc...
Desii mie imi place sa citesc si am incercat sa-i insuflu si lui aceasta, daca il pui sa citeasca (este clasa I) spui ca-l pedepsesti.
Eu ma gandesc ca seamana cu tati, care de 14 ani de cand suntem impreuna n-a citit o carte de beletristica, decat carti tehnice, de specialitate.
Nu ma las pagubasa asa repede, dar tare imi este ca mai depinde si de firea copilului.

In ce priveste povestile online, nu sunt de acord...parca mi se pare ca se pierde din parfumul unei povesti/carti daca este in format electronic. Mie personal (nu generalizez) imi place sa tin cartea in mana, sa visez, sa ma transpun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdaniela spune:

Filofteia,
Revistele online pentru copii sau toate celelalte site-uri cuprind ilustratii si animatii care contribuie si mai bine la dezvoltarea imaginatiei copiilor.

nota de la moderator:
RECLAMA interzisa de regulament!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelaRux spune:

buna intrebare.

Copiii citesc povesti doar daca un parinte le deschide apetitul... eu cred ca ei isi dezvolta foarte mult imaginatia in timp ce mami citeste langa ei. De multe ori ne oprim pt a raspunde intrebarilor curioase...dar ce e aia? dar ce inseamna?

Da copii mai citesc povesti... dupa ce termina rogramul de gradi, dupa ce se satura de tv, de jocuri pe net..inca mai au posta sa "viseze" iar lumea povestilor le ofera aceasta posibilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Corect ar fi trebuit sa precizezi de la inceput ca vrei sa promovezi o revista.
"Sa tinem pasul cu vremurile"adica sa aruncam cartile la cos si sa stam numa cu ochii in calculator?
Mie imi plac cartile pe care le tinem in mana si putem visa intr-un parc,acasa,in tren.Si tocmai ca sa fiu in afara curentului pe fetita mea am inscris-o la o biblioteca si o invat sa iubeasca cat de mult poate cartile.

Mergi la inceput