distorsiune femurala

distorsiune femurala | Autor: monaraus

Link direct la acest mesaj

Va spune ceva acest diagnostic? Ati mai auzit, cunoasteti tratamente, operatii, medici etc.? Multumesc.

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama1357 spune:

distorsiunea este o forma mai lejera de luxatie, cu alte cuvinte se poate avea la genunchi, glezna si etc ... incheieturi... dar femurala, nu am mai auzit, trebuie sa intrebi medcul care ti-a dat diagnosticul sa-ti explice el despre ce este vorba.
si apoi vino sa ne zici si noua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Eu sunt foarte speriata de acest diagnostic deoarece medicul care l-a pus zice ca se repara doar cu operatie. Acu un an am primit diagnostic de genum valgum, iar luna aceasta la control (dupa ce am purtat ghete ortopedice) acelasi medic zice ca e distorsiune femurala... Nu mai inteleg si voiam sa stiu daca sunt parinti care au trecut prin asa ceva... Se pare ca nu...

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu nu stiu sa-ti raspund la intrebare, dar de ce nu ceri si alta parere? Avem ortopezi buni si nu ai de ce sa ramii cu indoiala in suflet. Daca are ceva, rezolva cit poti de repede pentru ca in timp problemele astea se agraveaza din pacate. Daca nu are nimic, spune pe forum cum il cheama pe medicul care te-a speriat degeaba si uiti de povestea asta. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Sunt speriata tocmai pentru ca cel mai bun ortoped pediatru de la noi a pus acest diagnostic, dr. Burnei. Nu inteleg de ce nu a facut-o acu un an cand am fost prima data la el, caci aceasta distorsiune nu apare, te nasti cu ea... Cu siguranta voi consulta si alti medici. Si inca ceva, el spune ca nu se repara decat cu operatie, pe cand in toate articolele din reviste medicale din SUA si UK pe care le-am citit scrie ca foarte rar se recomanda operatie, in 99% din cazuri se rezolva de la sine pana la varsta de 10 ani... Nu mai inteleg...

Mona, mami de Antonia (22.06.2004) si bb2 pe drum

Mergi la inceput