La 3.6 ani isi suge degetul!

La 3.6 ani isi suge degetul! | Autor: TOMALAVINIA

Link direct la acest mesaj

Buna dragi mamici! Am o fetitza de 3 ani jumate care a inceput sa suga pe degetul mare de la mana stanga........si asta dupa aproape 6 luni in care a renuntat la suzeta....
Nu stiu ce sa ma fac cu ea.Am incercat sa- explic ca se va subtia degetul si se va face mare, maaare sau ca isi maninca oja de unghii de pe el(mai nou vrea sa fie facuta cu oja).
Chiar nu stiu ce atitudine sa iau.....:((
Poate ma ajutati voi cu un sfat....


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca2705 spune:

nu stiu daca te ajuta dar la farmacie se gaseste un lac de unghii cu gust ingrozitor special pt copii care sug degetul.daca tot e mare fana de unghii facute cred ca merita sa incerci
mult succes

anca si alex(27mai2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

quote:
Originally posted by anca2705

nu stiu daca te ajuta dar la farmacie se gaseste un lac de unghii cu gust ingrozitor special pt copii care sug degetul.daca tot e mare fana de unghii facute cred ca merita sa incerci
mult succes

anca si alex(27mai2007)



Lacul se numeste MAVALA STOP si se gaseste in Sensiblue. Cu acest lac am scapat si noi de suptul degetului la 7 ani
Il facem pe fiul meu noaptea, cand dormea si nu stia de ce ii lucesc unghiile si au un gust ingrozitor.
Aici, pe forum, am aflat si eu solutia la problema noastra, fiul meu seara cand mergea la culcare isi lua jucaria preferata, un ursulet de plus si degetul in gura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

acest lac e mai rau la gust decat pelinul? ca al meu, care are tot 3 ani si 6 luni a supt si bandajul care era imbibat in pelin.
am incercat n solutii, degeaba, e ca un drogat.
voi incerca si asta. sa ziceti daca la voi a functionat

Matei si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Multzumesc mult dragi mamici!
Chiar azi merg la sensiblue sa-l cumpar.
si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

De obicei suptul degetului, ca modalitate de linistire/adormire, e asociat cu o jucarie/prosopel/paturica favorita. Ruperea acestei legaturi duce de obicei si la pierderea obiceiului de a suge degetul.
Asa m-au "tratat" si ai mei de suptul degetului. Aveam cam 5 ani si imi sugeam de zor degetele mari de la maini (mi se deformasera si dintii/maxilarul) si intr-o zi mi-au disparut "papi-ile" (niste paturici mici si moi cu care dormeam). In scurt timp am scapat de suptul degetului si dupa vre-o jumate de an le-am primit inapoi. Incercasera tot felul de variante: manusi, ardei iute...bataie si degeaba. E adevarat ca am suferit dupa papi...dar trebuia sa scap de supt degetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by anya

De obicei suptul degetului, ca modalitate de linistire/adormire, e asociat cu o jucarie/prosopel/paturica favorita. Ruperea acestei legaturi duce de obicei si la pierderea obiceiului de a suge degetul.
Asa m-au "tratat" si ai mei de suptul degetului. Aveam cam 5 ani si imi sugeam de zor degetele mari de la maini (mi se deformasera si dintii/maxilarul) si intr-o zi mi-au disparut "papi-ile" (niste paturici mici si moi cu care dormeam). In scurt timp am scapat de suptul degetului si dupa vre-o jumate de an le-am primit inapoi. Incercasera tot felul de variante: manusi, ardei iute...bataie si degeaba. E adevarat ca am suferit dupa papi...dar trebuia sa scap de supt degetul.

Anya

Tocmai cind a renuntat la suzeta, i-am aratat o fata de perina mica, care era a ei in patut.Si de atunci o tine in manuta pana adoarme.
E nedespartita de ea, si cand merge la bunici:))
De ieri nu am mai vazut-o sa-si suga degetul, mai ales ca o urmaresc cind doarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maryela spune:

TomaLavinia, ai incercat cu Mavala stop? A dat rezultate? Sau cum ai reusit?

Mami cu cea mai draga minune, Mihnea( 24 ianuarie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

alexutza mea nu a vrut suzeta, in schimb si-a supt 2 degete, aratatorul si mijlociul. isi facuse bataturi la degete si unghiutele erau subtiri si fragile. am incercat cu ceai de pelin, tinctura de iod, albastru de metil, ardei iute, oja....am esuat de fiecare data. cum am dat-o la gradi (la 4 ani si jumate), de rusine de doamna si de colegi a renuntat la supt degetelele...

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

fata mea are aproape 9 ani si suge degetul...incerc cu Mavala Stop si comunic rezultatul...mai nou si bebe Tudor suge degetul inca de cand s-a nascut...cumnata mea are 35 de ani si in somn tot suge degetul...boala grea asta!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Lavinia, am un var care isi sugea degetul mult si bine. Au incercat cu diverse metode babesti ger creme cu gust oribil, boia iute (tare mult i-a placut, chiar a rugat-o pe ma-sa sa-i mai puna pe deget) au incercat sa-l mituiasca cu cioco, cadouri... degeaba, tot isi sugea. Tot ii spuneau ce rusine va fi in clasa, dar tot nu s-a lasat. Isi sugea degetul numai seara la culcare sau la orele plictisitoare L-am speriat ca in curand se va saruta cu fetele, si nu merg ambele... pe la 16 ani mi-a spus razand, ca a incercat, si se poate:) Acum are 32 de ani, e un om respectabil (sef mare la o sectie de pompieri), si nu-si mai suge degetul, sa nu rada fiul lui de el

In loc de unguent sfatul meu este sa incerci s-o influentezi psihic. De ex. daca e incantata de un personaj de poveste gen Barbie, sa spui ca vai ce rusine ar fi daca ar afla ca ea inca isi mai suge degetul, si Barbie nu-si mai suge de la 2 anisori... Eu zic ca nu-i asa grav, noi de la suzeta am ajuns la rosul unghiilor, inclusiv si la picioare

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput