Despre alimentatie - dupa 2 ani!

Despre alimentatie - dupa 2 ani! | Autor: miflore

Link direct la acest mesaj

Buna!
Am cateva dileme si sper sa ma scoateti din ele.
1. Grisul constipa sau nu?
2. Cat unt are voie sa manance pe zi fetita mea? (are 2 ani si 7 luni) - probabil depinde si de procentajul de grasime din el...
3. Cam cat ar trebui sa manance la o masa? Asta cu aproximatie, evident. Am citit undeva ca n-ar trebui sa depaseasca 300-350gr. Sigur ca sunt momente cand nu-i e foame sau cand ii este f. foame. Dar vorbesc in principal.
Multumesc f. mult!



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

io stiu asa

1. nu constipa pe toata lumea,unii zic ca da altii ca nu,depinde de persoana.parerea mea este ca daca nu incerci nu sti

2. unt poate manca cat vrea este fetita mare de acum.Nu ar mai trebui sa aiba restrictii la mancare.Bebelul meu papa 1-2 lingurite in piureuri da are 11 luni.

3.Fiecare copil are ritmul sau de crestere si mancare.papa cand ii este foame sau nu.


PAREREA MEA ESTE CA NU TREBUESC BIBILITI PANA LA 20 DE ANI.PANA SI LA CARTE SPUNE CA INTERDICTIILE ALIMENTARE SUNT PANA LA VARSTA DE 1 AN,APOI SE SOCOTESTE CA POATE PAPA ORICE(CU MICI MICI EXCEPTII-CARNEA DE PORC,OAIE SI PARJELI MULTE)


Sper ca nu te superi pe mine.Ti-am zis exact ce voi face io cu STEFAN care si acum papa mai orice cat poate .Odata mai mult,odata mai putin.

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

1. grisul face parte din alim. care constipa. Depinde de cantitate, frecventa: saptamanal sau ocazional si copil.
2. continut scazut de grasime dupa 2 ani. Se prefera grasimile vegetale de aceea se limiteaza untul la 1-2 lingurite/zi si nu zilnic.
3. Depinde de care masa(cea de seara < pranzul/micul dejun), caloriile continute(70-80/kg corp zilnic), greutate/inaltime copil si activitatea zilnica. Se tine cont si de existenta gustarilor dintre mese.
Merg pe varianta fara gustari intre mese. Cantitatea nu ar tb. sa depaseasca 250-300 la ac. varsta in cazul in care sunt 2 mese principale(+ cele 2 mese de lapte dim. si seara) + fructele dimineata.
De aceea este rec. ca medicul(pediatrul sau de fam.) care monitorizeaza copilul sa iti spuna care este cantit. corespunzatoare.
Nu tb. sa uitam ca celulele grase se dezv. acum in copilarie. Chiar daca prichindelul este slab si spui ca este sanatos(nu gras) cu o alim. necorespunzatoare poate ajunge obez la maturitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Darria, esti bine informata.
Doxinu, nu ma supar, de ce sa ma supar? Eu ii dau fetitei mele sa manance cam din toate, cu mici exceptii dupa cum ai zis si tu. Dar unele alimente consider ca trebuie limitate cantitativ.



Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

mai fetelor, am si eu o intrebare: voi le dati copiiilor o anumita cantitate de mancare?
eu pana acum m-am gandit ca doxinu :" 3.Fiecare copil are ritmul sau de crestere si mancare.papa cand ii este foame sau nu"
eu ii dau cat cere, oricum daca incerc sa-i dau prea mult nu mai mananca iar daca e prea putin mai cere.
mi se pare stresant sa imi propun sa ii dau x grame/masa si sa ma rog de el sa manance, mai degraba stabilesc CE ii dau si il las sa manance cat vrea.


Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Adela, ar fi stresant sa cantarim mancarea zilnic. Copilul cred ca mananca exact cat are nevoie. Eu am pus intrebarea pur orientativ sa-mi dau seama daca fi-mea mananca mult sau putin.


Mihaela si Ana Maria
Poze AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Bun subiect!
Mihaela, sper ca nu te superi dar am modificat nitel titlul ca sa reflecte mai bine discutiile si probabil ca il voi adauga in lista de la Index subiecte daca discutia va evolua.

Ai mei maninca (la aproape 2 ani) 2 mese de lapte, 2 mese principale si uneori si una de iaurt cu cereale. Mesele principale constau una din fructe si branzica iar cealalta dintr-un fel de mancare gatita.
Cantitatea este in jur de 250 de grame (cu plus sau minus) respectiv ml.

Nu le dau porc, mezeluri, prajeala, fast-food si rar dulciuri din comert. De altfel nici nu le plac. (cu exceptia inghetatei pe care sper sa o folosesc ca sa ii invat sa manince singuri).

Imi pare rau ca nu le pot da inca mai multe salate (nu au prea multi dinti deocamdata) si peste maninca prea rar!

Sper sa ii pazesc cat mai mult de mancarea nesanatoasa si cred ca e important sa incercam sa le controlam meniul cat mai mult timp. Pana la urma gustul se invata si cred ca e mai bine sa nu ii fortez sa le placa dulciurile sau prajelile daca ei prefera fructele si lactatele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fie`mea mananca destul de bine, insa cea mai mare pofta o are la masa de seara, inainte sa-si consume si bibele de lapte
Gris papa de obicei in diminetile de wend, cand avem timp de lalaieli si papam impreuna, unt (cu 65% grasime parca) de obicei in sandwichul de gradi, cantitatea pe care o papa este fff variata. Are zile in care papa de 4-5 ori bine, mancare gatita, fructe, iaurturi, ciukalata si zile in care isi bea laptele, papa la gradi sandwich si doar gusta mancarurile.




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani dans la 3,9 ani 1 2 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

She, spune-ne si cum e cu lactatele, cat de grase sa fie dupa 2 ani??? Eventual, baga si parerea OMS. Glumesc, chiar ma intereseaza de care lapte, de care unt etc, cand trecem la degresate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alra spune:

mai, eu tot citesc ca grasimile sunt foarte bune pentru dezvoltarea creierului.
io cand eram mica mancam (furam!) grasime cu pumnul, cica d'aia sunt asa desteapta

acu pe serioase si ontopic, eu ma uit la ce mananca fi-mea insa niciodata nu am sa ii limitez cantitatea de legume. are o pasiune tare dubioasa pentru terciuri de legume (si nu e de la noi mostenita) pe care i-o incurajez cat pot. relativ la gustari -mananca multe fructe si ca junk prefer sa ii dau biscuiti (simpli fara creme si ciocolaturi).
eu merg pe mana ei cu mancare, are perioade in care mananca mai mult si perioade in care mananca mai putin. dupa o perioada in care mananca mult se grasuneste un pic, insa asta e urmata intotdeauna de un puseu de crestere.

Vacanta cu Laura in Romania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Noi am mancat dintotdeauna unt (in general 80%) cu paine prajita sau in pachetelul de gradi(intotdeauna cu unt si alaturi si un fruct),lapte 3%,smantana mai grasa,cascaval.Nu in cantitati industriale,dar zilnic unt,lapte si iaurt(si asta de obicei mai gras).
5 ani:121 cm(masurata zilele trecute),22 kg,mai inalta decat ceilalti de varsta ei,proportional dezvoltata ,carne tare(face mult sport).Asa a fost mereu si niciodata nu m-am gandita ca 2 felii unse cu unt 80% pe zi ii fac rau.
Doar indoparea necontrolata a unui copil face rau.Cu 5 bonbonici,cu o acadea,ba si cu niste chipsuri si o bucata de napolitana,cu niste meniuri MD ca pierde jucariuta etc.

Mergi la inceput