mamica de fetita si baietel

mamica de fetita si baietel | Autor: ceri

Link direct la acest mesaj

Buna! As vrea tare mult sa stiu si parerea voastra, a celor care au trecut prin asa ceva...ca teoria este una si viata, alta.
Am o fetita de 2 anisori si sunt insarcinata din nou...am sperat din tot sufletul sa fie tot fetita, dar echograful a aratat ca este baietel...
Imi doream f mult sa aiba aceleasi preocupari (de fetite, de ex.)sa fie ff apropiate si acum imi este teama ca fiind frati, lucrul acesta nu se va intampla.
Va rog mult pe cele care au copii pereche sa imi raspundeti...chiar si cateva cuvinte.
Va multumesc f mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eu am baiat si fata, normal, fata e baietoasa, batausa, se joaca cu masinute... dar se joaca si cu papusile.
Se joaca foarte bine impreuna de ex. cu animale, cu trenulet cu sine, cu cuburi, lego, Lili are simt artistic sa proiecteze tot felul de constructii, Robert e "tehnicianul executant", deci fac minuni impreuna. Insa se si bat cateodata, dar se si iubesc. Preocuparile sunt diferite dar mai mult din cauza diferentei de varsta.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze noi www.dropshots.com/kincses#" target="_blank">poze si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Ceri, felicitari ptr sarcina, sa-ti traiasca..eu nu am fetita si baietel, am doua fete, insa pot sa-ti spun un singur lucru, totul depinde de cum ii cresti, cum ii inveti..nu conteaza ca sunt de sex diferit, conteaza sa se inteleaga bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Nu am pereche dar imi dau si eu cu parerea
Eu am o sora. Niciodata nu ne-am jucat impreuna. Totdeauna am avut jucarii separate. Nu am dormit impreuna. Mai mult sau mai putin nu ne-am inghitit deloc (copii fiind). Suntem firi total diferite, eu "inginer" ea visatoare ....
Acum ne intelegem foarte bine, dar am inceput sa ne intelegem cam de cand avea ea 16 ani (eu sunt mai mare).
Acum radem de amintirile noastre din copilarie, amandoua avem amintiri despre cum ne-a "terorizat" cealalta ....

Sorana si Monica (5 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Subscriu si eu la cea zis Gabi, copilul mic il va imita pe cel mare. Daca Vlad face puzzle, se joaca cu trenuletele, lego, merge cu masinuta si tricicleta etc asta face si sora-sa. Bineinteles ca se si cearta, e firesc. Ei ii plac papuselele si plusurile, lui fiu-miu nu, si de aici nici un motiv de cearta ptr ca nu-si iau unora altora jucariile. La trenulete e cam cearta ca la amandoi le plac. Eu ma uit si la Vlad si prietenutele lui, se joaca f f frumos, de-a printul si printesa, fac mancare, puzzle impreuna.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06) Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Si ai mei se joaca frumos impreuna si se iubesc dar se mai si ciufulesc uneori. Cel putin deocamdata principala problema a lor e varsta, Maia are un an jumate si nu se prea poate juca cu Andrei (3ani jumate)asa cum ar vrea el. Sunt convinsa ca atunci cand vor mai creste se vor intelege f. bine. Evident ca ea se joaca si cu masinute si el "face de mancare" dar in principiu fiecare are mai mult preocuparile sexului lui. Chiar m-am intrebat inca de cand era Andrei mic de unde stie el ca e baiat de e asa atras de masinute si nu de papusi spre exemplu. Si cand a aparut Maia iar m-am mirat ca e atrasa de papusi desi il vede pe frate-su jucandu-se doar cu masini.Dar ei stiu foarte bine, crede-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanab125 spune:

Ceri, prin ce treci tu, am trecut si eu. Matei avea 2 ani si 5 luni cand am ramas insarcinata. Mi-am dorit tot un baiat, din aceleasi motive ca tine. Plus, ca nu avea in jurul lui decat fetite. La ecograf, mi s-a zis ca va fi fata. ma dezumflasem total, desi sotul era f. fercit. Ma gandeam chiar ca nu o voi iubi, eram destul de tematoare. Si am nascut. Si din "printesa mea", "iubita mea" nu o mai scot. O pup toata ziua.
Cum au spus si celelalte fete inaintea mea, se vor intelege. Important este, sa fie sanatosi.

Matei si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

Ia uite...eu sunt exact pe dos. Am o fetita de 2.5 ani si acum sunt din nou insarcinata. Mi-am dorit cu ardoare un baietel (asa, pentru varietate, sa am pereche, cum se zice popular) ba chiar am facut totul pentru asta (teste de ovulatie, conceptie chiar la ovulatie, luna buna dupa calendarul chinezesc, rad acum cand imi amintesc). Am aflat acum 6 saptamani ca e tot fetita si tare necajita am fost. M-am abtinut in cabinetul dr, dar pe drum spre masina m-a bufnit plansul de ciuda, de mi-a zis barbatul ca ma lasa in strada si pleaca ca sunt cam sarita de pe fix.

Asa ca...felicitari in primul rand. Si eu m-am obisnuit cu gandul si un mesaj ca al tau imi da curaj. Acum ma bucur ca e tot fetita, dar un lucru pot sa iti spun: si de acelasi sex si diferenta mica si tot uneori, nu se inteleg. Sunt copii diferiti, sunt multe sanse sa se iubeasca si sa se inteleaga de la bun inceput, indiferent daca sunt de acelasi sex sau nu! Sanatosi sa fie!

bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorellay spune:

Si eu am un baietel de 3 ani si 3 luni acum..si un bb pe drum si imi pun multe intrebari....
Daca e mare diferenta de varsta?Daca va fi fetita cum va fi?
Si cea mai mare intrebare a mea:oare se va face diferenta intre copii?
Noi toti ne dorim o fetita...


Lorellay 7+ si Codrin 3 ani
Where there's a will there's a way!
http://community.webshots.com/user/lorellay15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceri spune:

Va multumesc fff mult pt raspunsuri. Cred ca Oana125 a descris exact ce simt si a trecut si ea prin ce trec eu acum...multumesc mult...sper ca temerile mele se vor risipi atunci cand va veni pe lume si cel mic.
Stiu ca totul tine de educatie, si se vor intelege bine sau rau in functie de cum sunt invatati acasa si de firea lor dar probabil ca acum nu gandesc obiectiv...asa ca multumesc mult fetelor care mi-au raspuns. Poate ca mi se intampla asa doar pt ca eu imi doream inca o fetita...desi nu stiu nici asa care ar fi fost relatia lor, dupa cum imi spuneti si voi (si aveti dreptate)
Stiu si eu cazuri de surori sau frati care nu sunt apropiati, decat ca asa s-au nascut, in rest nu au nimic in comun.
Sper ca si copiii mei sa se inteleaga bine si sa se poarte exact ca fratii insa pana nu ii voi vedea impreuna cred ca incertitudinea asta va exista dar asa cum ti s-a intamplat si tie oana125 cred ca va fi bine.
Va multumesc inca o data si daca mai aveti timp sa mai imi scrieti astept raspunsurile voastre cu mare drag...am mare nevoie de experienta voastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceri spune:

Am citit mesajul tau kid2003 si vad ca nu sunt eu singura care am trecut prin asa ceva...si daca este sa fie fata sau baietel nu de noi depinde. Asa am simtit si eu cand am plecat de la dr. si mi-a spus ca este baietel. Nici nu ma gandeam ca va fi altceva decat fetita...asa simteam. Sincer imi face tare bine ca am discutat cu voi...ca ma gandeam ca numai eu pot gandi asa.
lorellay si eu m-am gandit ca poate voi face diferenta intre copii, desi toata viata mi-am dorit 2 sau mai multi copii (in sensul ca nu voiam doar unul) de aceea citind mesajele voastre mi-au dat sperante.
Pana cand nu ii avem acasa cred ca nu ne putem spune parerea obiectiva...dar putem asculta parerile altora care traiesc zilnic aceasta situatie si cred ca ne ajuta f mult. Macar ne scot din noianul asta de "DACA"...

Mergi la inceput