Strumfi de iulie-august 2007 (76)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

La un an de la botez? Habar nu aveam. Eu stiam ca atunci cand face copilu' un an.
In zona de unde sunt eu, adica Focsani, se taie motul si la fetite si la baietei. Dar am auzit (in zona asta a Bucurestiului si sunt convinsa ca e valabil si pentru alte zone) ca la baietei se taie motul si la fetite se rupe turta (nu stiu cum e asta ca n-am vazut niciodata)
Eu am o finuta si i-am taiat motul cand ea a implinit un anisor. Ma rog...in perioada aia.

Alina, mamica de Tudor (05.08.2007)

Un pici pe nume Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by Alinutzaa

La un an de la botez? Habar nu aveam. Eu stiam ca atunci cand face copilu' un an.



Da, se pare ca "taiatul motului" are ceva legatura cu tunderea aceea simbolica a pruncului in timpul botezului - tineti minte ca le-a luat parintele cateva suvite, nu? Nu-s de "specialitate" si n-am aprofundat problema pentru ca mai am ceva pana la un anishor, dar daca e cineva interesat cer detalii si va spun care-i motivatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

ziua buna si la multi ani celor care-si sarbatoresc azi numele!

apar si io ceva mai odihnita - fie'mea a dormit 9 ore legat, ceea ce nu s-a mai intamplat de niste luni. mi-e si frica sa ma bucur.
tot la capitolul "performantze" intra si faptul ca a inceput si Olga, timid, sa mearga de-a busilea, dar numai daca exista o motivatie sanatoasa: sa vrea sa puna mana pe vreun telefon, pe telecomanda, pe castronu' cu mancare, in general pe lucruri interzise. altfel, nu se sinchiseste. si face si cativa pasi in picioare, bine sustinuta, dar numai cu taica'su - cu mine nu vrea si pace, isi da drumu-n fund si-acolo ramane; plimbarile asteau au loc seara, dupa 8-9, cand vine el acasa

legat de motz, si eu stiu ca se face la implinirea unui an si ca, la fete, se rupe si turta - cam ca la nunta, asa. oricum, toate obiceiurile astea tin de fiecare zona (in oltenia, de ex, imi spunea soacra'mea ca, la baieti, motul se taie intre 1 an jumate si 3 ani, iar la fete pana la 2 ani ).

in alta ordine de idei, noi o sa plecam maine seara din bucuresti (doar noi, fetele, deocamdata), mergem la campina si o sa stam pana pe 3-4 mai. o sa am laptopul cu mine, asa ca o sa va pot citi.
va pupez!

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

Salut!
Carla, multumeasc pentru raspunsul referitor la arnica. Scuze ca e cu intarziere.
Alina.a, vroiam sa te intreb cum e cu lapticul cu elisa. Mai vrea san sau tot asa se joaca si musca?
Violeta ma bucur sa aud ca laurentiu nu are infectie urinara. Sanatate multa!
Valen, drum bun si fii sigura ca sunt invidioasa pe intalnirea voastra!
luna, multumesc de intrebare. Denis e bine, putin fornait si extreme de atasat de mine. Ma iubeste tare mult, chiar prea mult, ca nici sa-l imbrac nu sta, ca sa-l tin in brate, sa ma iubeasca. Si spre deosebire de arina, daca se trezeste dimineata nu sta sa mai dorm si eu un pic, nici nu ma mangaie. Ori ma trage de bar, ori imi baga degetele in ochi, ori cel mai des migreaza spre marginea patului sau spre colturi periculoase, de nici nu pot sa mai stau cu ochii inchisi macar, daramite sa si dorm. Dar m-am obisnuit asa. Oricum 7 dimineata nu-i foarte devreme, nu?
Bine ca ai pus poze pe flickr sa va mai vada omul, ca eu cu galeria ta m-am chinuit la o poza, doua, dar m-am lasat pagubasa….fain cort, superbi copilasii tai si imi place tare mult familia voastra si jumatatea de ora cu sotul, seara. Bravo voua!
Gabriela, mai doarme fata ta afara asa mult? Mereu ma gandesc cum dormea ea 3-4 ore asta iarna, afara.
Vai mamii ce frumos merge alex! De cand se descurca el singurel? Felicitari!
Simo, matei cum mai sta cu mersul? Si ce cuvinte mai spune?
s-a trezit denis! Trimi mesajul asa cum e si dpa ce mai citesc, revin. Spor la pregatirile de Paste!



Cristina, mami de superbaietel Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Helou!

Am citit vreau sa raspund dar...uit de la mana pana la gura.

Sa vad ce-mi aduc aminte:

Am vazut filmul cu Lorinuta si nu-mi vine sa cred ce frumos paseste ea, fie-mea face cand pasi de furnica cand de urias si ii tranteste de undeva de sus. Bravo Lorina, in plus e frumoasa foc si mor de drag cum face ea "pa,pa".

Alinutzaa si noi trecem prin ce treceti voi, in plus fie-mea se trezeste la 3 noaptea de control asa, ii dau suzi si se culca la loc. Ziua ma termina azi vad ca e mai rau decat sapt trecuta, poate fiindca a petrecut 2 zile fara mine si de aceea. Deja pana la ora asta am auzit-o plangand, zbierand rau, doar daca am mers la toaleta si tac'su era langa ea. Nu sta jos din brate, acum am pus-o sincer pt 10-15 min la tv sa vada un program pt bebei ca sincer m-a rupt.

Lia cunosc frustrarea legata de sot, eu nu pot sa inteleg cum al meu cand ii zic "vino repede sa vezi ce face fie-ta" el tot in reluare se misca sau zice "am treaba fac nu stiu ce!". Pt mine progresele gazelor mele sunt cele mai importante.

Legat de mot eu stiu ca le fete se rupe turta si la baieti se taie motul. Mai stiu ca se face in ziua in care a implinit un an sau daca nu atunci abia la 3 ani se mai poate. Sincer eu nu i-am facut lui fiu-miu si nu intentionez nici la asta mica caci astfel de obiceiuri ma depasesc si nu le vad rostul. Dar e parerea mea, nu va luati dupa mine.

Olguttza drum bun la Campina si sa aveti timp bun. Felicitari pt mersul dea buselea.

Cristina pupici lui Deni cel fornait. Vad ca nu sunt singura care trece prin atasamentul obsesiv. Sincer pe mine desi ma capiaza cand trebuie sa merg la toaleta, ma face sa ma simt asa valoroasa in viata fetei mele.

Carla am vrut sa vad poze cu Sabina dar nu se deschide link-ul.

Va pup ma duc la puiul meu de maimuta.

P.S. A ajuns Valen? E bine?S-au vazu fetele de Anya cu fetele de Valen si baietii de Jadi? A iesit cu paruiala? Vrem transmisiune in direct.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Buna dimineata! Am vazut copilashi grozavi care merg mmmmm!!! Cu accent pe lorinutza care zice baba si papa si mama sau n-am inteles eu bine???
Incerc sa pun si eu filmuletz cu laur alergand de-a bushilea.
I-a iesit si rezultatul la sumarul de urina si e normal, deci nu mai repetam urocultura.
Va pupam pe toate si ne inscriem si noi la IOR, dar nu-mi amintesc cand ati zis ca e?

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Lia, Luna nu mai fiti necajite, asa sunt barbatii, mai insensibili, ei nu au instinctul pe care-l avem noi. Tati de Lorinush e taman invers, e prea grijuliu si nu pot sa-i dau biscuite, paine sau altele Lorinutei de fata cu el ca nu cumva sa se inece, sau i se tot pare ca nu o tine destul de bine cand merge samd. Uneori mai sta si el pe mess si nu aude cand il strig sa-i laud odrasla cu ceva, dar hai, treaca de la mine (asta pt ca am grija sa-si repare greseala cumva )
Alinutzaa, LIa, Luna, Violeta multumim pt aprecieri
Olguttza pt mersul de-a busilea. E smecheruta fata, vrea sa mearga numai cu tati la plimbare Si ce noroc ai avut - 9 ore de somn continuu
Eu de mot stiam ca se taie la un an, la noi nu e cu turta. In schimb e obiceiul cu colacii (parintii dau colacii nasilor + un cadou). La finutu' am taiat motul printr-un colac, nu stiu exact ce semnificatie are gestul, dar stiu ca mi-a parut rau sa tai o suvita din parul ala blond si carliontat.



Lavi si Lorina Maria (5 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52208" target="_blank">am jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Fetele, cred ca Ilinca mea a ramas singurul bebe care nu merge in 4.

Felicitari celor care o fac! Noi stam inca linistite, fara protectie la prize, la coluri, usi, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Luna, sa ma adaugi si pe mine in clubul celor ce nu-si amintesc.

Aici bate un vant care ridica tot praful in sus. Eu nu am scos-o pe Ilinca afara. Am preferat sa stam in casa, cu geamul deschis. Voi mai tineti cont de conditiile de afara cand scoateti copiii?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

adaogi sau adaugi? aceasta-i intrebarea; salvati-ma ca sunt sigura ca e adaogi, dar mi-e somn si nu pot cauta...
ce ti-e si cu netul asta, iti mai pui intrebari.

Ei, acum chiar daca nu sunt existentiale, asta e...

Merg sa dorm ca deja aiurez de somn.

Mergi la inceput