Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (133)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns urmychance spune:

quote:
Originally posted by mandarinutza

A fost odata o oarba care se ura pe ea insasi din cauza ca era oarba.
Ea ura pe toata lumea, cu exceptie pe prietenul ei iubitor. El era
intotdeauna gata sa o ajute.

Intr-o zi ea ia spus lui:
"Daca as putea sa vad lumea, eu m-as casatori cu tine."

Intr-o zi cineva i-a donat o pereche de ochi. Cand bandajele au fost
luate jos, ea a putut sa vada totul, inclusiv pe prietenul ei.

El a intrebat-o:
"Acuma ca tu poti vedea lumea, te casatoresti cu mine?"

Fata s-a uitat la el si a vazut ca el este orb. Numai vazand ochii
lui inchisi a socat-o. Ea nu se astepta la asta. Gandul ca trebuie sa
se uite la ochii lui inchisi toata viata ei a facut-o sa-l refuze.

Prietenul ei a plecat si a daua zi i-a scris o nota spunand:
"Sa ai grija de ochii tai, draga mea, pentru ca inainte sa fie ai tai,
au fost ai mei!"

Asa este si cu mintea omeneasca care lucreaza aproape intodeauna cand
starea noastra se schimba. Numai cativa dintre noi ne reamintim cum
viata noastra a fost inainte, si cine a fost alaturi de noi in cele
mai dureroase situatii.

Viata este un cadou!

Astazi, inainte sa spui cuiva un cuvant rau, gandeste-te la cineva
care nu poate sa vorbeasca.

Inainte sa spui ca mancarea nu este gustoasa, gandeste-te la cineva
care nu are ce sa manance.

Inainte sa judeci sotul sau sotia, gandeste-te la cineva care plange
la Dumnezeu pentru o companie.

Astazi, inainte sa te plangi despre viata, gandeste-te la cineva care
a plecat de tanar de pe acest pamant.

Inainte sa te plangi de copii, gandeste-te la cineva care ar dori sa
aiba copii.

Inainte sa te plangi de cineva ca nu ti-a curatat casa sau nu a
maturat-o, gandeste-te la oamenii care traiesc pe strada.

Inainte sa te plangi de distanta parcursa cu masina, gandeste-te la
cineva care merge pe jos aceeasi distanta.

Si cand tu esti obosit si te plangi de serviciu, gandeste-te la
someri, la cei care ar dori sa aibe un loc de munca.

Inainte sa arati cu degetul si sa condamni pe cineva, adu-ti aminte ca
nimeni dintre noi nu este fara pacat si noi toti trebuie sa raspundem
in fata Facatorului nostru.

Si cand ganduri depresive te doboara, pune un zambet pe fata si
multumeste-i lui Dumnezeue ca esti in viata!







Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze



stiam eu de ce te plac pe tine. Foarte frumoase aceste cuvinte. O sa le printez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Hai sa ma bag si eu in seama, daca s-a vorbit despre diversificari, completari si chestii d'astea...
Fiul meu se trezeste pe la 9-10... Doamne cat poate sa doarma, eu nu stiu cu cine seamana baiatul asta, zau... Dupa ce este schimbat si toaletat, i se administreaza un biberon de lapte. Apoi mai trage un pui de somn, ca doar e foarte obosit... Cam dupa doua ore, de la laptic, primeste cerealele de fructe (gata preparate la paharel, fara lapte), cu vitaminele de rigoare incorporate (vigantol, fier si Pikovit). Urmeaza joaca, leagan, premergator si dans, apoi program de voie pe covor. Se prea poate sa il gasesc dormind cu olita in cap (inca nefolosita) sau printre jucarii. Orisicum, pe la 13-14 e timpul de o supita, o carnita, o leguma, ceva... Socializare si rasfat, ca de somn nu mai e loc. Asta pana la 16-17, cand Pishtone baga o ora de control. In timpul somnului papa un alt biberon de lapte. Si la trezire este morocanos, numai ceaiul pe care si-l administreaza singurel il mai imbuneaza. Inainte de iesit pe shtrase sau prin vizite, pe unde apuca, serveste un iaurt cu banane sau cu piersici si apoi somnul de frumusete, care poate dura pana la o ora (de liniste pentru mama, caci inainte de somnul asta e atat de plangacios, ca nu-i intra nimeni si nimic in gratii). La 22 e ora de budinca pentru un somn linistit, cu banane sau cu piersici. La orele 12-01, tarzii in noapte, e timpul pentru Marele Somn. Cu ochisorii inchisii si alintul de rigoare, serveste ultima masa, respectiv cereale (instant, cu lapte incorporat).
Baiatul e salon si a invatat sa pape tot din farfurie, asa ca e simplu de calculat. Biberonul de lapte are 250 ml, paharelul de cereale si cel de iaurt sunt de cate 100 g, meniul cu legume si carne e de 125 sau 190 g (in functie de ora precedentei mese, il simt si ii dau un borcanel mare sau unul mic), biberonul de ceale cu lapte incorporat are 300 ml.
Cam asta e programul, destul de incarcat, al bibicului meu... El si l-a facut singur. Pentru ca atunci cand am avut probleme de nemancat, am incercat si soarele si luna sa i le ofer. El si-a ales ce i-a placut mai mult si, de atunci, mergem pe schema asta. Singura diferenta este ca din doua in doua luni ii schimb hrana (laptele, cerealele, borcanelele), in functie de etapa in care se afla. Pana acum a avut de 6 luni, o sa incepem sa papam pentru 8 luni, apoi 12 si tot asa...
Aaa si mai e ceva. De doua ori pe saptamana, consecutiv ca atat ma tine branza (hihihihi), ii fac eu in locul mesei de carnita cu legume, o combinatie de branzica de casa, morcov, galbenus, ficat. Sau branzica, galbenus, banane.
Si o alta diferenta ar mai fi ca are zile de dulce si zile de sarat. La modul ca in cele doua zile de branza o zi are carnita si inclusiv cerealele de seara sunt cu porumb, orez, morcov. Si o alta zi de dulce, cand branzica e cu galbenus plus banane, piersici, mere, pere, fructe in panere...
Pam! Pam!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Urmy, pai nu ti-am raspuns, vere, pe mess? Sau nu vrei sa stie lumea ca parlesti cu moa in particuler? Na ca te dadui io de gol. Ia baga o tura chiar acum, ca sa iti reamintesc!!!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

quote:
Originally posted by Annisia

Hai sa ma bag si eu in seama, daca s-a vorbit despre diversificari, completari si chestii d'astea...
Fiul meu se trezeste pe la 9-10... Doamne cat poate sa doarma, eu nu stiu cu cine seamana baiatul asta, zau... Dupa ce este schimbat si toaletat, i se administreaza un biberon de lapte. Apoi mai trage un pui de somn, ca doar e foarte obosit... Cam dupa doua ore, de la laptic, primeste cerealele de fructe (gata preparate la paharel, fara lapte), cu vitaminele de rigoare incorporate (vigantol, fier si Pikovit). Urmeaza joaca, leagan, premergator si dans, apoi program de voie pe covor. Se prea poate sa il gasesc dormind cu olita in cap (inca nefolosita) sau printre jucarii. Orisicum, pe la 13-14 e timpul de o supita, o carnita, o leguma, ceva... Socializare si rasfat, ca de somn nu mai e loc. Asta pana la 16-17, cand Pishtone baga o ora de control. In timpul somnului papa un alt biberon de lapte. Si la trezire este morocanos, numai ceaiul pe care si-l administreaza singurel il mai imbuneaza. Inainte de iesit pe shtrase sau prin vizite, pe unde apuca, serveste un iaurt cu banane sau cu piersici si apoi somnul de frumusete, care poate dura pana la o ora (de liniste pentru mama, caci inainte de somnul asta e atat de plangacios, ca nu-i intra nimeni si nimic in gratii). La 22 e ora de budinca pentru un somn linistit, cu banane sau cu piersici. La orele 12-01, tarzii in noapte, e timpul pentru Marele Somn. Cu ochisorii inchisii si alintul de rigoare, serveste ultima masa, respectiv cereale (instant, cu lapte incorporat).
Baiatul e salon si a invatat sa pape tot din farfurie, asa ca e simplu de calculat. Biberonul de lapte are 250 ml, paharelul de cereale si cel de iaurt sunt de cate 100 g, meniul cu legume si carne e de 125 sau 190 g (in functie de ora precedentei mese, il simt si ii dau un borcanel mare sau unul mic), biberonul de ceale cu lapte incorporat are 300 ml.
Cam asta e programul, destul de incarcat, al bibicului meu... El si l-a facut singur. Pentru ca atunci cand am avut probleme de nemancat, am incercat si soarele si luna sa i le ofer. El si-a ales ce i-a placut mai mult si, de atunci, mergem pe schema asta. Singura diferenta este ca din doua in doua luni ii schimb hrana (laptele, cerealele, borcanelele), in functie de etapa in care se afla. Pana acum a avut de 6 luni, o sa incepem sa papam pentru 8 luni, apoi 12 si tot asa...
Aaa si mai e ceva. De doua ori pe saptamana, consecutiv ca atat ma tine branza (hihihihi), ii fac eu in locul mesei de carnita cu legume, o combinatie de branzica de casa, morcov, galbenus, ficat. Sau branzica, galbenus, banane.
Si o alta diferenta ar mai fi ca are zile de dulce si zile de sarat. La modul ca in cele doua zile de branza o zi are carnita si inclusiv cerealele de seara sunt cu porumb, orez, morcov. Si o alta zi de dulce, cand branzica e cu galbenus plus banane, piersici, mere, pere, fructe in panere...
Pam! Pam!


Micul Yannis creste mare





SUUUPER tare Y!!!!!

CE MANCACIOS!!!!!

Si ce frumos ai povestit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Betty, sa iti traiasca frumushelul de Mario! Si sa aveti parte de multa sanatate, sa se refaca repede sa va puteti bucura de iesirile in parculet.



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

Pinacoloda, felicitari pt dintishor.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Melania, e mancacios? Mie mi se pare ca altii papa mult mai mult... Eu am spus, ii dau la cerere. Nu l-am fortat niciodata sa manance. El singur si-a ales programul asta.
Cat despre povestit, e un fel de vorbire scrisa. Asta e stilul meu, asa vorbesc eu zi de zi; nu depun niciun efort...
Ia spune tu, mai bine, ce freza ti-ai mai tras??? Si cand ajungi la o intalneala, sa comunicam prin viu grai??


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Anisia mie mi se pare ca papa foarte bine Y.

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annisia spune:

Cecilia, papa, nu m-am plans. Sa nu fie prea imbuibat si sa-l ingras peste masura - asta e treaba...
Bine ca te-am prins. Ia spune tu cum se manifesta aparitia dintisorilor? Copilul devine mai agitat, mai morocanos, mai plangacios? Y e cam asa in ultimele zile. Inainte de somn, trage niste reprize de plans, cu lacrimi de crocodil, nu asa... Pe care nu mi le explic. Am observat ca si in vizite, cand nu e la el acasa, e extrem de plangacios, el care era atat de sociabil... Trebuie sa stai cu el, sa-i vorbesti, sa-l dragalesti... Inainte adormea si gata, acum e cu orchestratie soro, nu asa. Si cu amplificator de sunet klumea de tot... Mare artist, Domne, mare artist e baiatul asta!!!


Micul Yannis creste mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pinacolada spune:

Afibebe- l-am vazut pe micul cristi care dupa cate bag eu de seama mai are putin si vei alerga dupa el prin casa.....e un dulcel!

Mergi la inceput