Clopotei de ianuarie-februarie 2008 (25)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gattasalvaje spune:

quote:
Originally posted by creata2008

De la "Primii Pasi", cu etaj si plasa de tantari. L-ai luat pe cel roz sau pe cel bleu cu albastru? Eu m-am bagat la ala bleu cu albastru.

Cat despre mancat... hai, ma, Simona, eu zic ca te agiti prea mult, pe bune. In primul rand, depinde de lapte. De ce spun asta. Beinazuta folosea Humana pentru Beatrice. Acolo nu conteaza cate luni are copilul, tot timpul ii dadea 90 grame. Apoi a trecut pe Nan si aia mica trebuie sa manance 200 ml!!!!!!!!!! Ca atata scrie la varsta ei.

Nu ar strica sa ii faci un control la un alt pediatru, dar eu cred ca este ok cu ea. N-ai vazut ca si Mariuca e mica?? Dar daca ia in greutate, e vesela, face progrese, eu cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. De exemplu, ce i-am spus si lui Miki mai devreme, Mariuca a stagnat saptamana asta. Si acum ce sa fac??? Sunt paliere si paliere... NU toti copiii se incadreaza la palierele superioare de crestere. Si nu uita ca ea a fost si bolnavioara. Si noi slabim cand nu ne simtim bine. Dar, pentru linistea ta, poti sa o duci la un alt medic.

quote:
Originally posted by gattasalvaje

Bonsoir la toata lumea!
Intru si eu dupa 2 zile de absenta in care am umblat brambura pe-afara , ca tot a fost vremea frumoasa.
Ieri am fost si eu la Baby Expo si am targuit diverse pentru zuzi. Am facut un mare deal cu un patut pliant care , pe net este 400 RON si eu l-am luat cu 240.Am luat si eu botosei de la Baby Fox , caciulite , strampi si sosetute , crema de protectie UV de la Mustela , etc...o caruta de bani am lasat pe-acolo.
Zuzi este tot mofturoasa , a mancat bine laptele Topfer in primele zile , dupa care iar a inceput sa-mi faca figuri. Fiecare masa este un chin si pentru mine si pentru ea. Urla de zici ca o tai , taica-su tipa la mine sa las copilul in pace , sa nu-l mai chinui iar eu ma umflu de plans intrebandu-ma ce-o avea copilul meu de nu mananca. Ieri a mancat 495 ml. toata ziua si nici azi cred ca nu reuseste sa ia mai mult. Cand citesc aici ce scrie Doniro ca trebuie sa ia 1 litru pe zi si min.200 ml. la o masa ma apuca disperarea. A mea nu ia nici jumate. In rest e bine , face pipi de multe ori pe zi , o schimb cam de 5-6 ori , fontanela e ok , e vesela , da din manute si din picioare , rade si face scandal ...nu plange decat cand o fortez eu sa manance.Sapt trecuta mi-a luat 200 g in greutate...sincera sa fiu , nu stiu de unde ca n-a mancat in nicio zi mai mult de 600 ml. Ma tot gandesc daca sa-i schimb iar laptele , s-o trec pe Milumil. As vrea sa o duc la un control la dr. Stoicescu , am auzit ca e f. buna.
A inceput sa prinda diverse lucruri cu manutele ei...de exemplu , daca ii tin o lingurita in fata , intinde manutele si o apuca.Se intinde dupa jucarele ...e o scumpa , imi vine s-o mananc. Daca n-ar fi chestia asta cu mancatul , cred ca nu mi-as mai incapea in piele de fericire.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta




Creata 1 cu Creata 2
www.flickr.com/photos/uic9999/sets/72157601143394729/" target="_blank">Poze Mariuca
Povestea nasterii
Cum creste Mariuca
Maria Ilona



Silvia , patutul nu este de la Primii Pasi , este facut in Polonia de o firma no name . Uite AICI poza. Mie imi place ca este viu colorat , are etaj si plasa de tantari. Noi vom pleca de Pasti la Campulung si vom sta pana pe 11 mai , ca facem si botezul intre timp si un patut de calatorie mi-era absolut necesar , asa ca sunt f. multumita de achizitia mea.
Despre mancat , incep sa ma dau batuta ...o las sa manance cat vrea ea , pana la urma poate i se face cu adevarat foame si incepe sa manance mai bine.Daca o fi sa fie mai micuta , asta e...seamana cu maica-sa. Sunt totusi fericita ca , la aproape 4 luni si-a dublat greutatea de la nastere.

Gattasalvaje - mamica Sarei ( 22 Decembrie 2007 )

Sara Eliza - cel mai frumos cadou de Craciun POZE

Povestea nasterii

Lucrushoarele Sarei vacanta 2007 Bebelina din burtica Cununia civila Nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

monica-doc...tare nasoala faza cu job-ul...astea, da, faze care sa iti puna capac si sa te destabilizeze. numai ca tu, cu maturitatea si "expertiza" ta, trebuie sa abordezi situatia cu minim de efecte asupra domnului inginer. si cum sa scada productia??? tocmai la tine, care te-ai plimbat mai mult ca oricare zuza cu tampoane de san si arsenalul de rigoare? hai, c-o sa fie bine!!! inginerul e lenes ca un poet dar n-o sa ramana fara lapte, sunt convinsa. pup fata si sper sa treaceti cat mai repede peste perioada cea nasoala.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

Buna seara! Intru si eu repede sa va salut, pana nu ma solicita fi-miu sa-l culc... Ileana doarme de la 9.
Am avut o zi proasta, ca nu am putut iesi la plimbare si asta mica n-a putut dormi linistita, ca facea frate-so un scandal!...Sunt in picioare de la 5 jumate si inca mai am de tras.
Stie cineva care sunt semnele de infectie urinara la baieti? Tudor se tot trage de chiloti si-mi spune ca-l "deranjeaza", dar nu se vede nimic, iritatie sau mai stiu eu ce...
Trebuie sa fug, ca il aud de dincolo, nu mai sta cu taica-su. Cica "Unde e Vingatolu' sa-l iau?" Ma duc eu, ca tati habar n-are unde e "Vingatolu'" copilului.

Irina, mami de Ileana(19 ian 2008) si Tudor(4 ian 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

gattaaaaaaaa!!! si eu i-am luat body d'ala cu campionatul european! unul pt 3 luni, unul pt 6, ca s-aiba si la vara, cand are loc evenimentul. ce misto! si patutul e grozav, o sa va fie de mare folos.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinouka spune:

quote:
Originally posted by IrinaL

Buna seara! Intru si eu repede sa va salut, pana nu ma solicita fi-miu sa-l culc... Ileana doarme de la 9.
Am avut o zi proasta, ca nu am putut iesi la plimbare si asta mica n-a putut dormi linistita, ca facea frate-so un scandal!...Sunt in picioare de la 5 jumate si inca mai am de tras.
Stie cineva care sunt semnele de infectie urinara la baieti? Tudor se tot trage de chiloti si-mi spune ca-l "deranjeaza", dar nu se vede nimic, iritatie sau mai stiu eu ce...
Trebuie sa fug, ca il aud de dincolo, nu mai sta cu taica-su. Cica "Unde e Vingatolu' sa-l iau?" Ma duc eu, ca tati habar n-are unde e "Vingatolu'" copilului.

Irina, mami de Ileana(19 ian 2008) si Tudor(4 ian 2006)







de vazut stiu ca nu ai ce vedea, n-are semne "externe". cert e ca il ustura, dincolo de simptome de genul urinat mai des, pofta de mancare mai scazuta, dureri in partea de jos a spatelui. iar urina e mai inchisa la culoare si poate chiar sa aiba un miros nasol. sper sa nu fie cazul la tudor.

irina de bebe rares

http://www.flickr.com/photos/10189719@N06/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitsu-bishu spune:

Hei!

Am vazut si eu poze de Bibi... Ce mare s-a facuuut! Si mama ta arata ... bestial! LaLa, imi pare rau ca nu ai venit, eu as fi vrut sa iti spun atunci sa suporti cateva ore cainele , dar m-am gandit ca te temi pentru sanatatea fetitei... Si nu am mai insistat...

alina, nu gasesc pozele tale pe ringo... Si daaa! Abia astept sa punem de o intalneala! laura_dimitris, sa nu cumva sa lipsesti, tare rau mi-a parut ca nu am stat de vorba... Ai stat asa de putin!!! Si oricum... eu nu prea stiu sa socializez.. Trebuia sa vii sa ma tragi de manecutza... Esti la fel de frumoasa si de prietenoasa si in realitate Esti o prezenta incantatoare ca si mama ta, de altfel! Dar am un shlap pt tine, though.... Nu te mai lega de printsesica Elenutzi... Pai, cand s-a nascut te vaitai ca e mica si acum o faci grasuna?! Lasa fata sa creasca in voie, ce, o dai la balet de pe acuma?

Cat despre fetele care v-ati luat de doc a mea... Va multumesc pentru incurajare. Dar tipa e o "naturalista", nu stiu ce avea azi... Este o doctorita foarte buna, homeopat... Si pro alaptare... Numai ca... Na, se astepta si ea ca si mine sa ia bb mai bine in greutate si o fi crezut ca nu ma mai ajuta pe mine mama natura... Speaking of mama... Mama mea personala cica bb nu mai papa bine si saliveaza ca vrea real food... Si eu fac parte dintre persoanele care se incapataneaza sa alapteze EXCLUSIV pana la 6 luni, dar ... Parca mi se sadeste samburele indoielii cand mi se spun astfel de treburi... Adevarul e ca eu il vad pe C. un haplea si ma intreb cat s-oo satura el cu "balaceala" mea de laptic... Pe de alta parte, stau si ma gandesc la Roby sau Sacha, care vor primi laptic pana la 6 luni.. Dar ceva nu e logic... Daca nu se satura cu lapte si vrea papa solida, nu ar trebui sa manance mai mult si sa fie vesnic flamand? Nu mai stiu ce sa mai cred....

Mai sunt datoare cu cateva vorbe... Ma intorc sa citesc, ca nu mai stiu ce voiam sa spun si revin... Daca ma lasa teroristul caruia nu am apucat sa ii fac baita ca a trebuit sa ii dau sa suga in taxi (facea circ mare el, care de obicei adoarme in masini...) si noi de obicei stam o ora si mai bine dupa masa pana la baie...


Filmuletse cu iubirea lui mami
www.flickr.com/photos/21448537@N03/sets/72157603473968501/" target="_blank">Poze cu iubirea lui mami
Povestea nasterii
Ne facem mari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza spune:

irinouka multumim de aprecieri si Rares e un superbebe, sper sa i se rezolve problemele cu pielicica ca stiu cum e sa oftezi la fiecare bubita.
gatta mi se pare mie sau in poza numita "clipe de vis" cand e Sara la san tu esti suparici? Nu mai fi mai suparici cu mancatul, off obsesia asta cu cantarul, acum tu vrei sa arate cat mai mult peste cativa ani ea o sa vrea sa arate cat mai putin. Daca e vesela si uda scutecele las-o sa manance cat vrea ea, nu ii transforma masa in cosmar.

Eliza
Emma(19.02.2008)
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



eliza tare-i dulce emma!! o printesa mica si frumoasa.

cati mateiu e un frumos smecheras. cu ce pofta suge degetelele. si a mea face la fel. iti tin pumnii ptr calatoria catre romania , sa fie totul bine!

mitsule nu te mai panica. bebeii au si perioade de stagnare. stii foarte bine ca si a mea a luat 55 grame in 9 zile .. so .. o sa vezi ca peste cateva zile va incepe sa ia din nou in greutate. oricum, el e un bebe super bine ptr varsta lui.

gatta superb patutul. si bodyul nu mai spun .. eu nu am apucat sa ajung la baby expo .. asta e ..

monica doc fata si bebele cantaret sa treaca supararea. tin pumnii sa se rezolve totul cu bine!!

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ellenuta spune:



la noi in casa e suspect de liniste .. bitzi a cazut lata dupa baita si papa .. pai dak a tipat aproape toata ziua .. a avut si momente de respiro dar m-a capiat azi .. acum stau cu gandu' la capsunelele din frigider si inghetata din congelator .. dar ma abtin ..

am papat niste ardei copt in seara asta .. si asta ii dauneaza????

tocmai cand spuneam ca mi s-a cumitit copilu', ca se joaca cu jucariile , ca rade in hohote .. ca a inceput sa apuce jucarelele .. m-am trezit cu bata asta in cap ..

ma duk sa ma bag la paatutz .. nu mi-e asa somn ca am baut 2 CANI - nu cesti - de cafea azi .. si cu frisca pe deasupra ..

noapteee bunaaa clopotei si zuzee

Elena de Eva Maria (14.01.2008)

BITZI CRESTE MARE

BEBE EVA MARIA
POVESTEA NASTERII

CLOPOTEI SI ZUZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinaL spune:

irinouka , multumesc, Doamne-ajuta!
Gata, am reusit, dorm toti! Cred ca ma duc si eu la somn, mi se inchid ochii. Va pup.

Irina, mami de Ileana(19 ian 2008) si Tudor(4 ian 2006)

Mergi la inceput